Útulna Moulisových

Když na začátku 90. let minulého století začal Pavel Moulis v malé vesničce Milínov s farmařením, vůbec ho nenapadlo, že se o třicet let později objeví fenomén jménem glamping a naprosto ho uchvátí. Během posledních roků už měl ovšem v hlavě představu, že si spolu se ženou pořídí místo na samotě, kde si od každodenních starostí odpočinou. A tak se začal psát příběh s názvem Útulnoff.

Krajina kolem Milínova nedaleko Plzně je vlnitá. Nečekají vás tam žádné velké kopce, ale ani dlouhé rovinky. Pole se tu střídají s loukami a pastvinami, na nichž potkáte buď stádo krav, nebo pasoucí se koně. A je docela pravděpodobné, že budou patřit Moulisovým. Stejně jako remízek nad vsí, který si ke svým pozemkům koupili dodatečně právě s nápadem na malou chatu.

Pavel Moulis se sem rád se ženou Hanou a jejich dětmi chodí procházet. Nízkou alejí vyjdete mírný kopeček, na jehož konci se před vámi otevřou výhledy do krajiny. Nikde nic, jen příroda a všudypřítomný klid. Kde jinde si postavit místo pro odpočinek než právě tady?

„Původně jsme měli v plánu do místní krajiny zasadit lodní kontejner a udělat útulnu z něj. Pak mě ale manželka upozornila na tvorbu architekta Jana Tyrpekla a bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Pavel Moulis na samotné začátky jejich projektu. Obratem architekta oslovil s tím, zda by jim nezpracoval studii. Tyrpekl byl místem nadšený, a když předložil první návrh, rychle se dohodli na spolupráci.

Vzhledem k tomu, že útulna stojí uprostřed krajiny, bylo potřeba získat stavební povolení a spolu s ním udělat také biologický průzkum investora kvůli ochraně životního prostředí. „V tu chvíli jsme věděli, že se projekt natáhne časově a zároveň i finančně,“ vypráví Moulis. „Rozhodli jsme se tedy, že objekt postavíme tak, abychom jej mohli pronajímat a sdílet i s ostatními.“

Studenti i řemeslníci

Získání všech povolení trvalo rok, a tak zbyla spousta času na přemýšlení, jak vše uchopit. A jelikož Pavel Moulis zároveň učí na Provozně ekonomické fakultě ČZU (jeho hlavním zaměřením je malé a střední podnikání zejména ve venkovských oblastech), nabízelo se zapojit studenty. V souvislosti se vznikem nového studijního programu Inovativního podnikání založeného na konceptu a filozofii Team Academy® pak v listopadu loňského roku spolupráce získala konkrétní podobu.

Pět týmů, které se o spolupráci ucházely, musely od zadání do 24 hodin přesvědčit jejich potenciálního zákazníka, že zvládnou naplnit jeho očekávání a s úkolem si poradí. Zadání bylo jasné: vytvořit marketingovou studii projektu a zamyslet se nad jeho financováním. S vítězným týmem se uzavřela smlouva o dílo a mohlo se začít. „Byl to pro nás skvělý zážitek. Studenti se pro projekt nadchli, byli hrozně akční, udělali potřebnou analýzu a navrhli marketingovou komunikaci,“ dodává Moulis. „Každé úterý jsme měli online schůzku, na niž jsem se vždy nesmírně těšil.“

Nebyli to jenom studenti, kteří na projektu pracovali s velkým nasazením a radostí. Všichni ostatní, co se na stavbě podíleli, dali do útulny své srdce a je to znát. „Lidé si často stěžují, že když něco staví, tak je to očistec. U nás tomu tak ale vůbec nebylo. Začali jsme letos 8. března a už 8. července jsme otevírali,“ doplňuje Moulis. Na doporučení architekta stavěl útulnu jeho kolega Jaroslav Kejř spolu se svými kamarády. Všichni byli z branže, ale vzhledem ke svým závazkům jezdili na útulnu ve volných chvílích a o víkendech.

Na stavbě se rovněž podílelo hodně místních firem. „Bylo až s podivem, že vše šlapalo bez problémů. Sešla se tu skvělá parta lidí, pohodářů, co se rádi přiučili od ostatních,“ vzpomíná Moulis, který je zároveň starostou obce, kde jejich farma láká návštěvníky už 30 let. Začínali tu s pár hektary zemědělské půdy, ale brzy poznali, že to pro ně nebude ekonomicky výhodné. Rozhodli se tedy jít cestou agroturistiky a začali s pronájmem apartmánů. Ten měli nejprve jeden, poté tři a dnes se u nich na farmě můžete ubytovat v pěti. Hodně času také věnují dětské pedagogice. To je parketa Hany Moulisové, jež na farmě po celý rok vítá školní výlety. Pro děti má připraveno hned několik výukových programů, kde poznají farmu všemi smysly.

Glamping par excellence

Útulnoff proto tak trochu je a zároveň není pro manžele Moulisovy novinkou. S ubytováním mají zkušenosti, ale vytvořit glampingové místo byla větší výzva. Stále se drží myšlenky udržitelnosti a souznění s přírodou. Na farmě mají solární kolektory nebo třeba kořenovou čističku. Dřevo, z něhož je Útulnoff postavený, pochází z lesů Moulisových, které se tak jako tak musely kvůli kůrovci vytěžit. Snaží se tu vše tvořit v širších souvislostech – vysadili další remízky, postavili hektarový rybník.

Jejich plány jsou ambiciózní a netýkají se pouze okolní krajiny. „Spolupráce s Honzou Tyrpeklem a Járou Kejřem člověka neuvěřitelně nakopne, a tak už přemýšlíme, co dalšího vytvořit,“ prozrazuje Pavel Moulis. V hlavě prý mají jeden až dva nové projekty, do kterých by se rádi v budoucnu pustili. Teď se však soustředí hlavně na Útulnoff, který se hned během prvních měsíců po otevření stal jedním z nejoblíbenějších glampingových míst v Česku.

Ještě aby ne, protože útulna Mouliso­vých je jako ze slovníkové definice. Místo na samotě uprostřed dechberoucí krajiny, kde jste zároveň obklopeni luxusem a rozhodně nebudete strádat. Útulnoff vám nabídne veškerý komfort hotelového pokoje, ba co víc – k dispozici tu máte venkovní finskou saunu, jak jinak než s výhledem na pastviny a les pod vámi. Na malé skále pod saunou můžete také využít prostornou vířivku, na terase si pro změnu ugrilujete něco dobrého. K tomu si z malé vinotéky dejte víno dle libosti a užívejte si ničím nerušené chvilky odpočinku.

„Ohlasy od prvních hostů jsou neskutečně pozitivní a moc nás to těší. Všichni oceňují klid a krásné výhledy, které se jim z útulny naskytnou,“ říká s úsměvem Moulis. „Je pro nás ale důležité ptát se i na nedostatky a zlepšovat, co se dá.“ Jak vidno, tady se na vavřínech neusíná.

Přečtěte si také