Pirátský poradce Zábranského a partner Komrskové obviněn z vynášení informací!

Možná si ještě vzpomenete na to, když Piráti kandidovali s volebním heslem „Pusťte nás na ně!“ a slibovali u toho nejen nové tváře, ale i nové pojetí politiky bez nepotismu a klientelismu. Aktuální kauza na pražském magistrátu je ale spíše naplněním pomyslného hesla: „Pusťte nás mezi ně“, kdy rádoby nové pirátské tváře se hemží i obviněními právě z nepotismu a klientelismu… Ba co víc, přítel radní jako poradce jiného radního je teď ještě obviněn z vynášení informací. Tato pirátská magistrátní „telenovela“ by mohla být i úsměvná, kdyby v ní ale nešlo městu o velké peníze.

Piráti nebyli zdaleka první ani poslední stranou, která na popularitě získala díky tomu, že jí voliči uvěřili okřídlené: „Nejsme jako oni.“ Stejně tak nejsou ani první, ani poslední stranou, u které se ukáže, že stačí dát člověku funkci a rázem se neváhá chovat právě jako ti „oni“, proti nimž se vymezoval. Můžete naslibovat, jak ve vaší nové a lepší partaji budou místa a funkce přidělovat jen na základě odbornosti, rozhodně je nebudete dávat známým, kamarádům a rodinným příslušníkům, jenže když dojde na lámání chleba, tak realita už nebývá zdaleka tak idylická. Příkladem budiž postava piráta Petra Beneše, který na pražském magistrátu působil jako poradce náměstkyně pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jany Komrskové. Na tom by samo o sobě nebylo nic zajímavého, kdyby Beneš zároveň nebyl Komrskové partnerem.

Odhalení této skutečnosti ze strany médií nevedlo k sebereflexi ze strany samotné partnerské dvojice, která kauzu přecházela mlčením, ale minimálně vedlo k tomu, že se proti zaměstnávání milence Beneše vymezili jejich vlastní spolustraníci, což vedlo k tomu, že Beneš raději pod tlakem médií i stranických kolegů pracovní poměr asistenta své vlastní partnerky a radní v jedné osobě ukončil.

PIRÁTI SE O SEBE UMÍ POSTARAT

Jenže jak se říká, strana se musí umět o své lidi postarat, a tak se Beneš přesunul dělat odborníka „o dveře vedle“ k jinému pražskému radnímu z řad Pirátů, konkrétně se stal poradcem pro změnu Adama Zábranského. Co na tom, že ten má v gesci úplně jinou oblast než Komrsková a místo životního prostředí se zabývá otázkami majetku, legislativy a transparentnosti? Zkrátka a dobře univerzální odborník, který zastane každou práci, která se namane. Tím příběh tohoto piráta ale ani zdaleka nekončí.

VYNÁŠENÍ INFORMACÍ PO PIRÁTSKU!

Do hledáčku médií, konkrétně serveru Neovlivní, se Petr Beneš dostal dnes znova – nicméně nikoli kvůli svým osobním vazbám na jednu z radních a následnému „uklizení se“ v kanceláři jiného radního, ale kvůli vážnému obvinění ze strany ředitele odboru hospodaření s majetkem, který v oficiálním dopisu řediteli magistrátu tvrdí, že Beneš jako poradce Zábranského měl vynášet informace protistraně v milionovém soudním sporu, který hlavní město vede se společností Vinci Construction.

Právě právníkům této společnosti měl poradce pirátského radního Adama Zábranského vyzradit plánovanou taktiku města, kterou Praha chce ve sporu se společností použít, což může město ve sporu citelně oslabit. V daném dopise přímo stojí, že “poradce Beneš zneužil informace, které interně získal a informoval protistranu o plánech, jak se hodlá město bránit, a tím dostal město do situace, kdy to může jeho pozici během soudního sporu oslabit.”

Beneš i Zábranský nicméně tato obvinění kategoricky odmítají, a naopak upozorňují na úředníkův údajný střet zájmů. To, že magistrát ani nikdo jiný žádný střet zájmů neshledal, už nicméně alibisticky nedodávají… Ostatně, co v takové chvíli dělat, když máte máslo na hlavě, že? Maximálně se zase přesunout “sloužit Pirátům” o kancelář vedle. Jen je problém, že počty pirátských radních se přece jenom zužují.

KOMRSKOVÉ ARMÁDA

Ale vraťme se na závěr i k Benešově partnerce a někdejší „šéfové“ Janě Komrskové, která kromě zastupitelstva Prahy jako takové sedí i v zastupitelstvu desáté městské části, odkud pochází i další její poradce, spolustraník a blízký spojenec v jedné osobě Michal Kočí. Ten má za sebou také hezký příběh, kdy jemu podřízená sociální organizace CSOP opomněla podat žádost o dotace a Piráty řízená Praha 10 tak tehdy přišla o 50 miliónů korun.

A tím to ani zdaleka nekončí. Z „Desítky“ je rovněž i další z Komrskové blízkých spolustraníků František Král, pro změnu čerstvě jmenovaný do dozorčí rady městské akciovky Pražské služby, která spadá do gesce Komrskové. Spolu s Králem je v dozorčí radě Pražských služeb i další ze spojenců radní pro životní prostředí Jaroslav Vlk, kterého pro tuto pozici vybrala komise, v níž kromě Komrskové samotné byl další z pirátů z Prahy 10 Jiří Belšán.

Možná jsou to náhody, možná se prostě jen Komrsková obklopuje mimořádně nadanými lidmi. Anebo možná ve sloganu: „Pusťte nás na ně“ ono zájmeno „ně“ znamená veřejné funkce…

Přečtěte si také