Remoska bude prodávat v Japonsku. Legendární pečicí mísu vyrábí s pojištěním EGAP

Pečete v remosce vyrobené v padesátých letech? Nic neobvyklého. Česká patentovaná pečicí mísa vydrží běžně sloužit i takto dlouho. Firma Remoska ovšem neustále inovuje. V době pandemie a drahých energií zainvestovala do nové výrobní haly a má velké plány – představí se zákazníkům v Japonsku. Úvěr, kterým firma financuje výrobu, pojistila exportní pojišťovna EGAP.

Od prvního uvedení remosky na trh se změnilo mnohé. Firma má nové majitele, vybudovala výrobní závod a prošla řadou změn. Technologicky ovšem i dnes produkt firmy vychází ze stejného geniálního patentu. Ten spočívá v propojení pečicí poklice s hliníkovou nádobou, kdy se sálavým teplem z celého povrchu vnitřku nádoby prohřívá potravina rovnoměrně a také ekonomicky. Což je v poslední době velmi poptávaná přednost.

„Po dobu 67 let od prvního vyrobeného kusu je princip remosky stejný. Vzhledem k tomu, že hliník je excelentní vodič tepla, tak to teplo se přes ten kontakt dostane do celé plochy nádoby a ona tím pádem peče ze všech stran. V tom je ta genialita, že ta mísa peče nejen shora, zezadu anebo že by tam byl ventilátorem tlačen horký vzduch. Tady je sálavé teplo, které jde shora, z boku i zespod, a máte to kontinuálně propečené ze všech stran pomalu,“ vysvětluje CEO firmy Remoska Petr Vaněček. Běžně přitom remoska vydrží sloužit i desítky let. „Samozřejmě že by nás potěšilo, kdyby se ty z padesátých let obměnily, kdyby si lidé koupili nové modely. Ty současné umí přece jen něco navíc a z hlediska úspor jsou efektivnější,“ říká vlastník firmy Zdenek Sartoris.

CEO Petr Vaněček provází výrobou. Vpravo předseda představenstva EGAP David Havlíček.CEO Petr Vaněček provází výrobou. Vpravo předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Remoska je v Česku a v Evropě populární také kvůli své praktické velikosti, která umožňuje s nádobím snadno manipulovat. Jednoduše se přemisťuje, a proto ji často vídáme na chatách či jako výbavu v menších kuchyních. A právě těmito vlastnostmi chce firma se svým vlajkovým produktem prorazit na tom vůbec nejvzdálenějším trhu – v Japonsku.
„Díky úsporným rozměrům a snadné manipulaci se remoska hodí do malých japonských bytů. Japonským zákazníkům ji chceme představit prostřednictvím televizního vysílání. V Česku ji znají prakticky všichni, ale v zahraničí ji mnohdy i dealeři vnímají pouze jako hrnec s elektrickou zástrčkou. To chceme změnit,“ dodává Sartoris.

Remoska se nyní vyrábí v novém závodě v Kopřiv­nici, osm kilometrů vzdálené od původního podniku ve Frenštátu pod Radhoštěm. V bývalých prostorech výrobu dusila omezená kapacita a komplikované skladování a logistika. V roce 2022 proto společnost postavila halu o zastavěné ploše téměř pět tisíc metrů čtverečních. Výrobu, sklady a administrativu má teď pod jednou střechou. Nákladnou investici ovšem prodražila pandemie covidu-19 a přeneseně vysokými cenami energií také válka na Ukrajině.

„My jsme v podstatě začali stavět v době, kdy jsme byli v covidu, pak přišla válka na Ukrajině, energetická krize, banky zdvihly úrokové sazby. Veškeré náklady se nečekaně prodražily. V loňském roce jsme proto navázali kontakt s Oberbank, která pochopila naší situaci a poskytla nám provozní financování. Kvůli tomu, jak obrovské investice a úvěrové zatížení na Remosce teď je, bylo pojištění EGAP jediným vhodným instrumentem na trhu, který nám umožnil dát bance záruku potřebnou pro získání úvěru,“ vysvětluje Sartoris.

EGAP pomáhá firmám načerpat likviditu od komerčních bank

Pojištění pro vývozně orientované podniky nabízí exportní pojišťovna EGAP od loňského roku. Je určené pro firmy, na jejichž tržbách se nejméně 25 procenty podílí export. „Exportéři se stále ještě potýkají s dopady pandemie či vysokými cenami elektřiny. Pro ně jsme měli dočasné programy, na které pojištění pro vývozně orientované podniky navazuje. Cíl zůstává stejný: pomáháme českým firmám načerpat likviditu od komerčních bank, díky které mohou financovat svůj provoz a dál se rozvíjet,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

„Společnost Remoska je ve fázi rozšiřování výroby a zavádění nových výrobků, kdy potřebuje načerpat větší objem prostředků. Bez pojištění úvěru by na peníze v potřebném rozsahu nedosáhla. Ve spolupráci s EGAP se nám financování podařilo úspěšně zajistit,“ uvedl ředitel Oberbank CZ Filip Vavruška.

EGAP v loňském roce pomohl realizovat vývozní a investiční zakázky za 69 miliard korun. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu v historii pojišťovny. Zároveň loni více než zdvojnásobil zisk na rekordní 1,8 miliardy korun, což pojišťovně umožní krýt větší objem vývozu. Za dobu své existence, od roku 1992, EGAP pojistil vývoz českých firem v objemu přesahujícím 1,1 bilionu korun do 130 zemí světa.

Přečtěte si také