Salcburk, město mnoha tváří

Malý, ale i přesto veliký. Město s bohatou historií prostoupené duchem tradic, ale také moderní životem pulzující kulturní metropole v srdci Evropy fascinuje a okouzluje zároveň.

V Salcburku, jednom z nejkrásnějších měst Evropy jsem strávila čtyři krásné jarní dny. Nejvíce mě dostal jeho poklidný alpský ráz, vzduch čistý jako šampaňské a krása kvetoucích třešní lemujících tamní bulváry. Ale také úchvatná zahrada u letohrádku Mirabell, do níž jsem se s oblibou vydávala na časné ranní procházky. Stejně jako vynikající salcburská káva, jablečný závin, salcburské noky a atmosféra tamních starých kaváren a hostinců se silným geniem loci. Opravdu se nedivím, že město plné věží a věžiček barokních kostelů, křivolakých uliček, průchodů a prostorných náměstí s kašnami učarovalo tolika věhlasným velikánům. Spolu s W. A. Mozartem to byli divadelní režisér Max Reinhardt, přírodovědec Alexander von Humboldt, botanik J. A. Schultes, malíř Oskar Kokoschka a spousta dalších. A oblíbíte si ho i vy.  Pro jeho neopakovatelnou atmosféru, kulturu, vůni a nepřeberné chutě. Salcburk se vám zkrátka vryje pod kůži. A navždy zapíše do paměti.

Jak sem dojet a kde se ubytovat? 

Do Salcburku bez problémů dojedete autem, autobusem i vlakem. Cesta by vám v závislosti na provozu a dalších nepředvídatelných překážkách neměla zabrat více než pět hodin. Vydat se na ní  můžete v podstatě kdykoliv. Město pod Alpami, kterému se také přezdívá jeviště světa, je krásné v každém ročním období. Na jaře, které tu je ve znamení pestrobarevných květin a velkolepého Velikonočního festivalu, v létě, kdy ho vystřídá slavný Salcburský festival, na podzim, kdy se v tamních ulicích konají jedinečné farmářské trhy, i v zimě, kdy město pořádá zase neopakovatelné trhy adventní.

©Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter

Abyste si město užili se vším všudy, a to ve dne i v noci, doporučujeme ubytovat se někde v centru, odkud ty největší skvosty budete mít, kamenem coby dohodil. Malebné centrum od roku 1997 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, romantickou promenádu podél řeky Salzach, pevnost Hohensalzburg, Salcburskou katedrálu, Mozartův rodný dům, úchvatný zámek a již zmíněné zahrady Mirabellgarten. A také spoustu kaváren, hospůdek, vinoték a barů. Vynikající strategickou polohou disponuje například hotel Sheraton Grand Salzburg. A pokud se budete chtít od centra trochu vzdálit, rozhodně doporučujeme pořízení karty Salzburg Card, s níž budete moci nejenom cestovat zdarma všemi prostředky městské hromadné dopravy včetně lanovky a vybraných lodí po Salzachu, ale v ceně budete mít i vstupy do všech památek a muzeí.

Kulturní, gurmánský, architektonický a historický 

Salcburk je město mnoha tváří. A proto si zaslouží hned několik přívlastků. Třeba kulturní – město pořádá více než 4 tisíce kulturních akcí ročně. Dále Salcburk gurmánský – v podstatě tu nemusíte dělat nic jiného než ochutnávat místní speciality – poctivé porce vídeňských řízků s vynikajícím nakyslým bramborovým salátem, úchvatné dezerty, vína a piva místní provenience. Zkrátka svou dovolenou projíst. To by ale byla škoda. Spolu s gurmánským Salcburkem proto doporučujeme ponořit se i do toho historického a architektonického. Ne nadarmo se Salcburku přezdívá barokní perla na severní straně Alp. Je totiž plný barokních kostelů, věžiček a věží tyčících se vedle sebe mezi jednotlivými městskými kopci, zauzlených klubek uliček a rozlehlých náměstí s majestátními kašnami. Architektura Salcburku fascinuje a okouzluje zároveň. Stejně jako jeho samotná historie. Někdejší antické město Juvavum a pozdější Solnohrad v průběhu staletí nabyl nebývalého hospodářského rozmachu. Za vlády císaře Claudia se město stalo důležitým mocenským centrem nové římské provincie a jedním z nejvýznamnějších míst na cestě do Germánie.

©Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter

Co si přivézt a ochutnat?

Vyrazili jste do Salcburku také za nákupy? Nákupní horečce můžete podlehnout přímo během toulek salcburskými uličkami Starého města (Lingerstrasse). Určitě také nechte na jazyku rozplynout originální Mozartovu kouli (jsme si jisti, že nezůstanete u jedné). Kulaté pralinky z nugátu a marcipánu politých tmavou čokoládou. Ty salcburské jsou jiné než ty, které jsou k sehnání u nás. V první řadě jsou vyráběné ručně, bez jakýchkoliv konzervantů a zabaleny v modro-stříbrném obalu. Zážitkem je i návštěva salcburských kaváren. Třeba věhlasné Tomaselli na Starém tržišti v historickém centru města, nejstarší kavárny nejenom v Salcburku, nýbrž v celém Rakousku. Místo na vás dýchne úžasným geniem loci. Jak by také ne, vždyť si tu na štrúdlu a kávě svého času často pochutnával sám Wolfgang Amadeus Mozart.

Kam za dobrým jídlem a pitím? 

A co s načatým večerem? To nastane ten pravý čas na poznávání pestré gastronomické nabídky Mozartova města. Určitě navštivte nějakou starobylou hospůdku nebo tradiční hostinec s domácí kuchyní a regionálními specialitami. Nám nejvíce chutnalo v podnicích M32, Sternbräu a The Pitter Keller. Nebo investujte do večeře v nějakém podniku, jenž vede nějaký „vyznamenaný“ šéfkuchař, jehož pokrmy jemně polaskají vaše chuťové pohárky. Labužníci z celého světa se například sjíždějí do gurmánské restaurace Ikarus nacházející se v proskleném paláci Red Bull Hangaru 7. A pokud máte rádi pivo, určitě navštivte pivovar Stiegls Brauwelt, vůbec nejstarší dosud fungující pivovar v Salcburku a zároveň největší soukromý pivovar v Rakousku. Pivovarnictví má v Salcburku dávnou tradici. Vaří se tu pivo přes 500 let. Tuto tradici založili salcburští vládci, knížecí arcibiskupové a dnes na ní úspěšně navazují moderní a kreativní sládkové. Pivo značky „Stiegl“ je dokonce jedním z rakouských symbolů. A báječně chutná! Tečku za načatým večerem můžete udělat v nějakém trendy baru či vinárně následované procházkou nočním Salcburkem. Ten je samozřejmě jiný než ve dne. Klidnější, tišší, romantičtější, po všech stránkách kouzelnější.

Přečtěte si také