Provozovatel českého Hamleys chystá žalobu na stát

V Česku se chystá první žaloba na stát kvůli zákazu prodeje a špatnému systému kompenzací pro maloobchod.

Hračkářství Hamleys na pražských Příkopech

Hračkářství Hamleys na pražských Příkopech

V Česku se chystá první žaloba na stát kvůli zákazu prodeje a špatný systém kompenzací pro maloobchod. Ze zjištění týdeníku Euro vyplývá, že společnost Inexad Fashion připravuje individuální žalobu, jejímž prostřednictvím bude chtít od České republiky odškodné ve výši zhruba 60 milionů korun. „Stát nám nedovolil chovat se jako řádný hospodář. Svým rozhodnutím nám ze dne na den zrušil 95 procent našich příjmů a místo nich nám dal kompenzace, které dosahují asi 40 procent fixních výdajů,“ řekl týdeníku Euro Jiří Vlček, jednatel a spolumajitel společnosti Inexad Fashion.

Firma v Česku zastupuje věhlasné hračkářství Hamleys a další tři značky: britské košile T. M. Lewin, ručně vyráběnou obuv Barker a spodní prádlo Boux Avenue. Celkově Inexad provozuje – vlastně neprovozuje – desítku kamenných obchodů napříč zemí. Vlček odhaduje, že za posledních dvanáct měsíců přišla firma na tržbách zhruba o 200 milionů korun.

T. M. Lewin

Prodejny značky T. M. Lewin jsou zavřené

„Druhým důvodem pro žalobu na stát je vrcholně arogantní chování vlády, která si pro boj s pandemií vybrala velmi úzký segment obchodů, restaurací a hotelů, přičemž ve většině případů se jedná o malé, často rodinné firmy,“ doplňuje Vlček. Podle něj je tato část maloobchodního segmentu při vyjednávání s vládou ve velmi slabé pozici. „Proto nás vláda bez mrknutí oka nechala zavřené s malými přestávkami skoro rok. Jsme zavřeni jedni z nejdelších období na světě. Přitom vir se poslední půlrok šíří primárně v průmyslových podnicích. Jenže tam se jedná o nadnárodní firmy, kde si vláda nic nedovolí. Stačí, aby mluvčí automobilky řekl, že pokud vláda omezí výrobu, budou se soudně domáhat škody, a stát se zalekne a není schopná šíření viru v průmyslu omezit alespoň na pár dní,“ stěžuje si Jiří Vlček.

Fakt, že takřka veškerou zátěž boje s pandemií nesou malé firmy, zatímco velké spokojeně fungují dál, je dalším důvodem pro připravovanou žalobu ze strany Inexad Fashion. „Žaloba je pro nás poslední možností, jak se dobrat spravedlnosti,“ řekl Vlček pro Euro. Inexad zastupuje Hamleys od roku 2016, kdy v impozantních prostorách bývalé ČSOB v centru Prahy otevřel druhé největší hračkářství v Evropě, rozkládající se na šesti tisících metrech čtverečních a třech podlažích.

Více k tématu se dočtete v novém vydání týdeníku Euro, které vychází v úterý 6. dubna

Přečtěte si také