Směr zahraničí s globálními hráči

Dává smysl alokovat peníze zde vydělané do zajímavých aktiv v zemích s lepšími ekonomickými vyhlídkami, říká Jaroslav Havel, hlavní partner a investor firmy One Family Office.

„Zaměřit se na v regionu dosud nepříliš dostupné koinvestiční možnosti v zahraničí, například i do globálních špičkových private equity fondů (fondů soukromého kapitálu). To byl náš záměr při vzniku firmy One Family Office a těší mě, že se nám to daří,“ říká Jaroslav Havel, hlavní partner a investor multi family office, který poskytuje komplexní služby v oblasti profesionální správy a ochrany majetku.

Proč právě nyní investovat globálně?
Současné portfolio českých a slovenských aktiv zásadně limituje mobilitu majetku. Český miliar­dář má oproti majetným lidem v zahraničí typicky vedle svého podnikání obrovskou alokaci v nemovitostech. Má i drobnější investice v akciích a dluhopisech, ale zásadně jsou podalokovaní v oblasti globálních private equity, hedgeových či venture kapitálových fondů.
Podle nejnovějších výzkumů mezi family offices ve světě je alokace do těchto alternativ okolo 30 procent, což je daleko od místní reality. Růst/nerůst české, slovenské, ale i německé ekonomiky v uplynulých letech až zarážel. Zahraniční investoři k nám už nepřicházejí a někteří postupně mizí. Peníze ve veřejných rozpočtech ubývají, brzy přijde prudký růst zdanění bohatých. Proto dává smysl alokovat peníze zde vydělané podnikáním a řádně zdaněné v zásadním rozsahu do zajímavých aktiv v zemích, které mají lepší ekonomické vyhlídky.

Kde vidíte zajímavý potenciál?
Největší dlouhodobě v USA. Zaměřujeme se také, zejména s americkými partnery, i na další investičně atraktivní destinace, jako jsou Indie, Spojené arabské emiráty – zejména Dubaj –, ale i země Latinské Ameriky – Mexiko, Brazílie – či další asijské státy – Indonésie, Vietnam. Pro investory jsou zajímavé díky velikosti trhu, menší míře regulace, mladší, chudší a rostoucí populaci ochotné tvrdě pracovat, v některých případech i lepší bezpečnosti.

Kde One Family Office působí?
Při sestavování investičního týmu jsme přihlíželi k našemu zájmu diverzifikovat majetek jak partnerů multi family office, tak obchodních partnerů. Máme přímé zastoupení v Londýně a v Dubaji, ve spolupráci s elitními finančními odborníky působíme také v klíčových světových finančních centrech, jako jsou Silicon Valley, Vídeň, Singapur či Hongkong. Vlastní zastoupení letos otevřeme ve Frankfurtu a Curychu.

Na jaké investice se nyní zaměřujete?
Preferujeme nejúspěšnější investiční hráče s vynikající historií. Soustředíme se na private equity fondy, které dlouhodobě přinášejí výnosy okolo 20 procent za rok při poměrně vysoké jistotě. Spolu s partnery investujeme do málo dostupných fondů, kde je potřeba minimální kapitál deseti až 25 milionů dolarů na investici. Jde o příležitosti, kterým věří i investorská esa, jakými jsou Warren Buffett, Kenneth C. Griffin či Bill Ackman.

O jaké konkrétní fondy jde?
Díky přímým kontaktům na management fondů i díky zastoupení v Dubaji prostřednictvím partnera Petera Bálinta můžeme investovat do jednoho ze světových lídrů v oblasti globální private equity – fondu KKR – i do jednoho ze dvou největších specializovaných private equity fondů v oblasti enterprise software – Vista Equity Partners. Investujeme také do veřejně obchodovatelných akcií, hedgeových fondů, venture kapitálových fondů, zejména v USA a na globálních trzích. Dále do individuálních privátních dealů v oblasti growth equity nebo IPO na zahraničních burzách. Celkem letos plánujeme nově alokovat do zahraničních aktiv v podobě private equity, venture kapitálových a hedgeových fondů přibližně sto milionů eur, tedy 2,5 mi­liardy korun.

Kdo tyto investiční příležitosti vybírá?
Je to kolektivní práce. Velikost investičního týmu je od počátku 15 lidí, včetně čtyř equity partnerů a spolupracujícího týmu skupiny pro privátní klienty advokátní kanceláře Havel & Partners čítajícího zhruba 50 právních, daňových a účetních poradců. V týmu od počátku máme elitní finanční analytiky či poradce, právníky a daňové specialisty působící buď v poradenské skupině Havel & Partners, anebo dlouhodobě v zahraničí s rozsáhlými zkušenostmi z Goldman Sachs, J. P. Morgan, Credit Suisse, Erste, Bank Austria Creditanstalt, či místních top investičních skupin, jako jsou PPF, EPH, J&T, Penta, Patria, či poradenských firem takzvané Velké čtyřky.

Přečtěte si také