Jak začala vaše spolupráce s polskou společností Columbus Energy?
V Polsku jsem se pohyboval v posledních 20 letech, protože tam mám rodinu. V roce 2019 jsem se také stal partnerem při rozvoji polské společnosti Columbus Energy, která je dnes s více než 60 tisíci instalacemi největším hráčem na polském trhu v oblasti fotovoltaiky. Na základě dřívější spolupráce jsem tak byl letos – při vstupu společnosti na český trh – osloven s nabídkou spolupráce a řízením obchodních aktivit v České republice.
Společnost letos vstoupila na český trh. Jaký byl důvod? Je pro ni polský trh již malý?
Pro vstup na český trh jsme se rozhodli především kvůli vysoké poptávce po fotovoltaických instalacích, kterou stávající dodavatelé nestíhali uspokojit. To nás přimělo k rozhodnutí využít naše zkušenosti a know-how i na tomto trhu. Díky úspěšné spolupráci mezi mateřskou společností a českými partnery proběhl celý proces velmi hladce a rychle a zásluhou silných obchodních vztahů s dodavateli a zajištěných zásob komponent tak můžeme působit souběžně na obou trzích.
Tuzemské firmy se potýkají s nedostatkem materiálů a pracovníků a především kvůli tomu nestíhají uspokojovat zájemce. Vy slibujete stovky až tisíc instalací měsíčně a poměrně krátkou čekací dobu. Jak řešíte problém s dodávkami a lidmi?
Když jsme před čtyřmi měsíci začínali s tím, že budeme instalovat fotovoltaiku do 30 dnů, mnozí se na nás dívali s nedůvěrou. Nyní už o tom nikoho přesvědčovat nemusíme, protože každý den přibývají desítky klientů, kteří skutečně mají instalaci hotovou do 30 dnů. Je ale potřeba uvést, že máme velké skladové zásoby všech komponent, jež odebíráme přímo od výrobců na základě dlouhodobých kontraktů. Co však neovlivníme, jsou lhůty provozovatelů distribučních soustav. Fotovoltaika je ovšem plně funkční i bez připojení k distribuční soustavě, pouze do ní nedodává elektřinu.
Nabízíte oproti konkurenci jiné technologie či jiný, efektivnější způsob instalace?
Nabízíme osvědčené technologie od předních a uznávaných výrobců fotovoltaických modulů, střídačů, tepelných čerpadel a zásobníků energie a dalších součástí zařízení. Vyvinuli jsme systém Power House, který umožňuje správu a komunikaci se střídači Solis. Díky této platformě mohou zákazníci vzdáleně sledovat provoz zařízení, kontaktovat zákaznický servis a získat přístup k dokumentaci a smlouvám. V Polsku je Power House vybaven rovněž funkcí regulátoru napětí, která nám umožňuje optimalizovat provozní parametry střídače a reagovat, když napětí v síti stoupne na příliš vysokou úroveň. Tento systém a střídače Solis plánujeme uvést na český trh začátkem příštího roku. Vyvinuli jsme také vlastní patentované technologie na ochranu fotovoltaických instalací proti zkratu. Ty jsou součástí programu Columbus Safe a chrání konektory MC4 a DC boxy. V případě jakéhokoli zkratu hasicí pásky uvolňují látku, která potlačuje vznik požáru.
Souvisí to i s tím, že jste schopni nabídnout až patnáctiletou záruku na komponenty a montáž?
Ano, stojíme si za kvalitou komponent i odvedené práce. Zákazníci navíc záruku neuplatňují u výrobce, ale přímo u Columbusu. Pokud tedy dojde k nějakému problému, jednoduše zajistíme výměnu komponent.
Jak se díváte na budoucnost v této oblasti?
Český trh se v současnosti nachází ve velmi podobné situaci jako ten polský v roce 2020, kdy se instalovaná fotovoltaická kapacita během jednoho roku zvýšila o 200 procent. Potenciál českého trhu je obrovský. Máme tady přibližně 1,6 milionu střech rodinných domů, pouhá čtyři procenta z nich však mají fotovoltaiku. Pro srovnání: v Polsku má 20 procent domů vlastní mikroinstalaci. Vidíme také velký potenciál pro rozvoj trhu s tepelnými čerpadly. Situace na trhu s energetickými zdroji a požadavky na ochranu životního prostředí nutí k urychlené elektrifikaci vytápění po celém světě.
Jakou máte vizi pro nebližší budoucnost z hlediska působení společnosti, kterou řídíte, v Česku?
Máme ambici stát se v Česku lídrem v oblasti instalací OZE. Prostřednictvím rozsáhlého ekosystému produktů a služeb založených na nejnovějších technologiích chceme našim zákazníkům umožnit přístup k levnějším a ekologičtějším energiím. Kromě domácností se v příštím roce plánujeme také více zaměřit na bytové domy, větší instalace a vlastní solární farmy.
•