Díky diverzifikaci jsme rostli i uprostřed krize, říká Miroslav Záhorec z MTX Group

Rok 2021 vypadá pro naše společnosti zatím velmi nadějně. Velmi rychle se nám obnovila poptávka po celém portfoliu našich výrobků a služeb, někde je poptávka naprosto nadprůměrná, říká Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group.

V lednu jste v MTX mluvili o tom, že se situace u vás vrací k normálu. Bylo tomu tak i v „nejtvrdším“ lockdownu?

Oproti minulému jaru byla u nás ve fabrikách situace středně vážná, ale i přesto se nám podařilo udržet výrobu a nezastavit ji ani u nás ani u zákazníků, především díky obrovskému úsilí našich zaměstnanců. Měli jsme nízkou míru nemocnosti – pod 1 % – a zaměstnanci v případě podezření na nakažení zůstávali doma, takže jsme neměli problém s exponenciálním nárůstem nakažených. Nakoupili jsme navíc desetitisíce respirátorů třídy FFP2 a v provozech jsme je používali místo roušek ještě před tím, než to bylo povinné, včetně všech hygienických opatření.

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group, finanční a operační ředitel MTX Group a předseda představenstva Strojmetal Aluminium Forging. a. s.

Jak se skupině MTX Group dařilo v roce 2020, můžete okomentovat její hospodářské výsledky?

Loni se skupině dařilo dobře díky diverzifikovanému portfoliu aktiv i navzdory lehkým výpadkům na jaře 2020. Při obratu 36,5 mld. Kč se nám podařilo mít zisk 1,5 mld. Kč EBITDA.

Dočasně sníženou poptávku v automotive a ocelářství jsme ve skupině doplnili výrobky pro farmaceutický průmysl a pro potravinářství. Nicméně, závěr roku byl už dobrý i ve firmách, které podnikají právě v oblasti automotive. Podařilo se nám získat několik opravdu velkých kontraktů s předními německými výrobci aut.

Jak covid-19 ovlivnil vaše plány na rozvoj skupiny a akvizice do budoucna?

Během krize se nám podařilo uzavřít mnoho nových kontraktů, takže očekáváme silný přinejmenším následující rok. Myslím, že situace potvrdila naše směřování – to je hliník a produkty s vyšší přidanou hodnotou.

Jak se skupiny MTX dotýká politika EU odklonu od uhlí?

Skupina jako taková nepoužívá uhlí jako zdroj pro cokoliv, tím považuji dopad za minimální.

Věnujete se v MTX snižování uhlíkové stopy vašich produktů? Jak se vám to daří?

Snažíme se nad celou naší výrobou uvažovat komplexně. Do modernizace všech částí procesu pro snižování naší uhlíkové stopy jsme v minulém roce investovali přes 1 mld. Kč. Neinvestovali jsme ale jen do modernizace, snažíme se například mít celé výrobní procesy na jednom místě, aby každý výrobek nebylo potřeba převážet mezi fabrikami. Tím šetříme výrazně i ovzduší a životní prostředí v okolí našich továren.

Vy sami chcete přispívat například revitalizaci Moravskoslezského kraje. Jaká je vaše vize kraje?

Moravskoslezský kraj má tradičně průmyslovou krajinu. I přesto, že zde v posledních letech dramaticky roste kvalita života – dle průzkumů v Ostravě roste 3. nejrychlejším tempem celoevropsky – a životního prostředí, stále zde vidíme potenciál pro další aktivity. Chceme zde dále investovat do modernizace veškerého průmyslu, aby jeho úroveň odpovídala novým trendům. Chceme, aby na tamější průmysl mohli být obyvatelé právem hrdí.

Jak pomáháte obcím nebo krajům, ve kterých vaše firmy působí? 

V místě, kde působíme, se snažíme být vždy transparentním, komunikativním a solidním partnerem. Naše skupina přispívá na nejrůznější komunitní, ale i CSR aktivity. V nedávné době jsme například přispěli na dostavbu očkovacího centra v Ostravě.  Mimo to trvale podporujeme vzdělávání, to vnímáme jako velmi důležitou investici do budoucnosti nejen firmy, ale i celé země.

O MTX Group

Skupina MTX je přední český holding se zaměřením na obchod a výrobu v oblasti energetiky, chemie, metalurgie a strojírenství. MTX Group má sídlo v České republice a zaměstnává přibližně 2 500 lidí. Roční obrat skupiny přesahuje 40 mld. korun.

Do skupiny MTX Group patří například společnosti Metalimex, Strojmetal Aluminium Forging, AL INVEST Břidličná vč. TAPA Tábor, OKK Koksovny, Měď Povrly, Coalmill nebo ICE Industrial services.

Daří se vám hledat nové zaměstnance do firem ve skupině?

Ano, daří a je to především o soustavné práci ve vyhledávání a síť musí být čím dále širší. Věřím, že je to také tím, že skupina nabízí stabilitu a je ryze českým vlastníkem.

Podařilo se vám již získat licenci pro vaši firmu MTX Capital Services od ČNB, abyste mohli fungovat jako broker?

Je to dlouhý proces, který jsme nastartovali již v roce 2020 a očekáváme, že licenci obdržíme v průběhu léta 2021.

Jak podle vás bude vypadat rok 2021 na trhu? Vrátí se situace před krizí nebo naváže na slabší rok 2020?

Na trhu vnímám rozdílné vývoje podle oborů. Některé obory v roce 2020 velmi silně rostly a jejich trend pokračuje a tam, kde poptávka byla omezena, začínají růst. Vidím letošní rok určitě pozitivně oproti loňskému i přes současné problémy v dodávkovém řetězci.

Jak se zatím daří skupině MTX Group v letošním roce?

Rok 2021 vypadá pro naše společnosti zatím velmi nadějně. Velmi rychle se nám obnovila poptávka po celém portfoliu našich výrobků a služeb, někde je poptávka naprosto nadprůměrná. V některých firmách máme sjednány kontrakty přinejmenším do konce roku 2021, takže předpokládám, že letošní rok bude nejlepší v historii skupiny.

Přečtěte si také