Nákup budovy radnice pro Prahu 7 byl podle trestního oznámení netransparentní, případ řeší státní zastupitelsví

Státní zastupitelství aktuálně řeší nákup budovy pro radnici sedmé městské části, ve které je starostou Jan Čižinský (Praha Sobě). Ten v nadcházejících komunálních volbách v Praze usiluje i primátorský řetěz.

Server INFO.CZ informoval o trestním oznámení, podle kterého nákup budovy provázela korupce a netransparentnost. Praha Sobě přitom údajně dlouhodobě bojuje za vyšší transparentnost veřejné správy, proti korupci a klientelismu. K situaci se pro server sám Čižinský ani nevyjádřil, pouze prostřednictvím tiskového mluvčí pochybení popírá.   

Když na Praze 7 vzniklo Čižinského hnutí Praha Sobě, jeho hlavním tématem byla výstavba nové radnice. Místo výstavby byla koupena stávající budova, která byla zrekonstruována. Z pozice starosty zadal Jan Čižinský společnosti Doma je doma s.r.o, vypracování průzkumu o nejvhodnější nemovitosti pro radnici. Jak vyplývá z trestního oznámení, které k dispozici má redakce serveru INFO.CZ, došlo na základě průzkumu k výběru právě současné budovy. Společnost, která průzkum prováděla, ale měla mít zároveň uzavřenou smlouvu o provizi s makléřskou společností, která dům prodávala. Podle informací z INFO.CZ a trestního oznámení se tak firma dostala do střetu zájmů.

Když na Praze 7 vzniklo Čižinského hnutí Praha Sobě, jeho hlavním tématem byla výstavba nové radnice. Foto: Facebook

Server vychází ze smlouvy o provizi, která je jednou z příloh trestního oznámení. Z ní vyplývá, že sjednaná provize měla činit 2 % z kupní ceny, pokud ta dosáhne 80 milionů korun, případně 3 % z kupní ceny, jestliže dosáhne 100 milionů korun.

Podle informací zveřejněných radnicí Prahy 7 byla nemovitost U Průhonu 38 pořízena za 89 milionů korun bez DPH, provize dle sjednané smlouvy by tak byla v řádu vyšších jednotek milionů korun.

Jak server INFO.CZ uvedl, z textu trestního oznámení dále vyplývá, že jednatelem společnosti Doma je doma Lukáš Kohl, který je podepsán i pod smlouvou o provizi, je dlouholetý a dobrý známý samotného starosty Jana Čižinského.

Podle vyjádření tiskového mluvčí Prahy 7 Martina Vokouše je zjevné, že podané trestní oznámení je předvolební aktivitou. „Společnost Doma je doma pro radnici prováděla průzkum trhu (bez odhalení koncového zájemce) za účelem zjištění dostupnosti a cenové relace realit,“ uvedl pro INFO.CZ. Na dotazy redakce INFO.CZ, zda si vedení městské části bylo vědomo faktu, že společnost Doma je doma má sjednanou provizi za prodej objektu, který určila ve své studii za nejvhodnější a který byl na základě studie i zakoupen, a zda je pravdou, že jednatel společnosti Doma je doma Kohl je blízkým známým starosty Čižinského, tiskový mluvčí neodpověděl.

Podle mluvčího Prahy 7 podal trestní oznámení Jan Ladin. Ten jeho podání trestního oznámení potvrdil. Stejně tak potvrdil, že se jím již Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 aktivně zabývá. „Obvodní státní zástupkyně JUDr. Fronková již případ přidělila dozorujícímu státnímu zástupci Mgr. Literovi, ten má nyní lhůtu pro podniknutí dalších kroků,“ sdělil INFO.CZ Ladin s tím, že hlavním důvodem pro podání trestního oznámení nebylo sjednání provize, ale i skutečnost, že vedení města komisi, která byla pro výběr nové budovy radnice zřízena, vůbec nepředložilo určité zásadní dokumenty pro rozhodnutí.

„I kdyby samo sjednání provize bylo trestným činem, nemuselo by nutně svědčit o politickém pochybení Prahy sobě. Co už ale pochybením je, že komise vůbec nedostala ani materiál vypracovaný společností Doma je doma, a co je ještě více zarážející, tak ani právní stanovisko zpracované k věci řádně vysoutěženým poskytovatelem právních služeb pro radnici Prahy 7, advokátní kanceláří VHK Partners, které navíc postup při nákupu, k němuž nakonec došlo, ani nedoporučovalo. Rozhodnutí zastupitelstva, které nevědělo, že tyto zásadní podklady neměla komise k dispozici, o koupi nemovitosti pro novou radnici tak bylo hrubým způsobem zmanipulované,“ řekl pro INFO.CZ Ladin.

„To považuji za naprosto netransparentní a potenciálně korupční jednání, které by mělo být příslušnými orgány prošetřeno. Nikdo o tom ani nevěděl, než na zastupitelstvo přišel jeden z členů komise s tím, že vůbec nebyli s danými materiály seznámeni. Tento člověk ani nebyl zastupitel, takže ho jen stěží můžeme obvinit z politického boje,“ uzavřel.

Přečtěte si také