Výstavba inteligentního rodinného domu v Omicích byla realizována pod dohledem odborníků na kvalitu vnitřního prostředí z ČVUT UCEEB a kromě firem Fenix a AERS se na ní podílelo i několik dalších společností. Řídící jednotku dodávala firma TECO Kolín, fotovoltaickou elektrárnu společnost S-Power, bateriové úložiště HES společnost AERS a rekuperaci společnost WAFE.
Majitel domu v průběhu výstavby projekt upravoval v souladu s doporučeními odborníků na kvalitu vnitřního prostředí, vytápění, fotovoltaiku, bateriové stanice, řízení domu a jeho „inteligenci“ či osvětlení domu.
Pro firmu AERS, v jejímž čele stojí Cyril Svozil jr., je projekt domu v Omicích další příležitostí prokázat výhody domácí bateriové stanice i v rodinném domě, který je vybaven inteligentním řídícím systémem a který má kromě běžného komfortu rodiny majitele zajistit i dobíjení jeho elektromobilu. Bateriové úložiště, které je v Omicích instalováno, umožňuje asymetrické zatížení jednotlivých fází, a tím maximální využití vyrobené energie. Jednotky jsou také ideálně připraveny na inteligentní řízení a dynamické rozhodování, zda využitou energii uložit do baterií, dodat na ohřev vody, nabít jí elektromobil či ji prodat do sítě. Instalovaná baterie je unikátní také díky své velikosti a kapacitě – do šasi o velikosti běžné lednice je možné instalovat baterii s kapacitou až 40 kW. Právě takovou kapacitu má HES (Home Energy Storage) v Omicích.
Kontejnerové řešení
AERS tady navíc využívá své zkušenosti z projektu kontejnerového bateriového úložiště, realizovaného ve spolupráci s IBG Česko a Škoda Auto. Nové kompaktní all-in-one bateriové úložiště DES s kapacitou 328 kWh a výkonem až 300 kW pracuje s použitými bateriemi z elektromobilů a plug-in hybridů vozů Škoda. Společnost AERS, česká startupová technologická firma ze skupiny Fenix Group, vyvinula pro toto úložiště vlastní unikátní Battery Management System (BMS), kterým řídí jak své velkokapacitní bateriová úložiště SAS, tak domácí úložiště HES. BMS systém firmy AERS se také využívá v novém úložišti DES. Společnost IBG Česko zajišťuje proces svozu baterií, jejich třídění, následnou stavbu i servis samotného bateriového systému. O baterie se firma postará i v samotném závěru jejich životního cyklu jejich recyklací.
Systém skladování energie pojme až 20 baterií z plug-in hybridních modelů Superb iV a Octavia iV o kapacitě 13 kWh nebo pět baterií o kapacitě 82 kWh z elektrického SUV Enyaq iV. Systém lze rozšiřovat nebo snižovat a v případě potřeby lze baterie v několika jednoduchých krocích vyměnit. V příštích letech by mohlo být postaveno více než 4000 těchto udržitelných akumulátorů energie. Systém akumulace energie je navržen tak, aby mohl dočasně uchovávat přebytečnou elektřinu, která je vyráběna například fotovoltaickými systémy u dealerů automobilky Škoda. Tuto energii pak lze kdykoli využít bez ohledu na počasí nebo aktuální zatížení místní elektrické sítě.
Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS, k tomu říká: „Kontejnerové řešení bude sloužit jako záložní zdroj energie a díky své kapacitě a výkonu s ním bude možné dobíjet elektromobily. Hlavním odběratelem nového úložiště budou dealeři automobilky Škoda, ale předpokládáme, že bateriové stanice najdou uplatnění také u nabíjecích stanic v ČR a v Evropě nebo všude tam, kde je prostor pro uložení energie z obnovitelných zdrojů či pro optimalizaci vlastní spotřeby elektřiny.“
•