Investice do reverzních hypoték kombinuje to nejlepší z realitního a finančního trhu

  • 18. května 2021

Zajistit, aby peníze neztrácely hodnotu a pokud možno přinesly i zajímavý výnos, bude pro konzervativní investory v Česku těžší. Řada z nich dosud inflaci bezpečně překonávala díky nákupům investičních bytů či podílových listů v realitních fondech. Ceny nemovitostí se však i kvůli silnému zájmu investorů vyšplhaly tak vysoko, že je pro „nově příchozí“ čím dál méně výhodné usilovat o zhodnocení prostředků právě na realitním trhu. Tím spíše, když ekonomové předpovídají další zrychlování inflace v souvislosti s očekávaným oživováním hospodářství po krizi.

Naštěstí na trhu existují alternativy, jež zachovávají konzervativní charakter investice, ale zároveň mají potenciál si dál držet atraktivní výnos. Jednou z nich je 1. fond reverzních hypoték, který v sobě kombinuje to nejlepší z realitního a finančního trhu. Investoři v něm zhodnocují peníze prostřednictvím úvěrů zajištěných portfoliem reverzních hypoték.

Takzvaná renta z nemovitosti, jak se někdy reverzní hypotéce také říká, je určena zejména seniorům, kteří si přejí získat peníze na kvalitnější život ve stáří, ale zároveň se jim kvůli tomu nechce hned prodávat dům či byt, v němž často řadu let žijí. Nemovitostí se proto jen zaručí za úvěr, s nímž se nepojí žádné měsíční splátky. Hrazen je jednorázově, například poté, co se klient odstěhuje, nemovitost prodá nebo až po jeho smrti.

Výhodou investice do fondu, který takové úvěry pomáhá financovat, je stabilní výnos a velmi nízká závislost jak na situaci v ekonomice, tak na vývoji cen na realitních trzích. I v době výrazného hospodářského propadu, jaký Česko zažilo loni v důsledku pandemie, nebo v případě stagnace cen domů a bytů dokáže fond cílit na výnos tři procentní body nad inflací. To aktuál­ně odpovídá zhodnocení pět až šest procent ročně.

Kvalifikovaní konzervativní investoři, kterým je fond určen, ocení zejména skutečnost, že reverzní hypotéky jsou vždy zajištěny nemovitostí a obsahují i další bezpečnostní prvek v podobě nízkého LTV (loan to value, poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti). Úvěr je tak poskytován maximálně do výše 50 % tržní hodnoty nemovitosti. Tím je zajištěna velmi vysoká pravděpodobnost jeho splacení i v případě, že by cena nemovitosti byť jen dočasně klesla. Výhodou jsou také nulové výstupní poplatky po třech letech od investice.

Více informací na www.fondreverznichhypotek.cz

1. fond reverzních hypoték SICAV, a.s. je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona 240/2013 Sb. a jeho akcionářem se může stát pouze kvalifikovaný investor dle § 272 tohoto zákona.

V případě zájmu o bližší informace volejte 241 400 100 nebo pište na info@fondreverznichhypotek.cz

Přečtěte si také