Noční můra pro české obce. Hrozí jim ztráta milionů ročně, vítězí on-line hazard

Řada obcí v České republice se má důvod obávat o dopad vládního konsolidačního balíčku na své rozpočty. Zástupci lidovců a Pirátů prosadili do vládního návrhu změny, které připraví obce mimo jiné o příjmy z daně z online hazardních her a sníží jim podíl z výnosu daně z kamenných kasin.

Na pozadí schvalování konsolidačního balíčku se tak odehrává jedna z největších změn v oblasti hazardních her za poslední roky. Prozatím z ní jako vítěz vyšel on-line hazard. Vládní návrh totiž ve svém důsledku vytváří podmínky pro monopol on-line heren v ČR. Kdy přitom každé druhé on-line kasino na internetu je nelegální a stát z něj nemá ani korunu.

Foto: Shutterstock

Vládní konsolidační balíček v současné podobě kritizuje Sdružení místních samospráv ČR. Tomu se nelíbí právě změna rozpočtového určení daně z online loterií a hazardních her, které je v současnosti z podstaty sdílené – 35 % náleží státu a zbylých 65 % obcím, které mají na svém území povolenou hru. Konsolidační balíček aktuálně počítá s rozdělením 55 % stát, 22,5 % obce podle počtu povolených zařízení a 22,5 % obce podle počtu obyvatel. „Poměr by měl být vůči obcím určitým způsobem zachován, protože obce se podílejí na prevenci hazardu a zároveň se potýkají i s jeho negativními dopady, které jsou mnohdy stejné jako u klasických automatů v hernách. Obce platí sociální pracovníky nebo provozují dluhové poradny,“ upozorňuje Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR. Poslanci KDU-ČSL se přitom netají tím, že jejich cílem není pouze daňová změna, ale snaha přenést veškeré hraní do on-line prostředí. Jeden z předkladatelů návrhu Michael Kohajda (KDU-ČSL) na rovinu říká: „Nová pravidla by měla být nastavena tak, aby zmírnila motivaci obcí mít na svém území automaty.“ Podle adiktologů přitom neexistuje korelace mezi nabídkou a poptávkou. Lidé budou hledat jen jiný způsob jak hrát. Jak ukázalo dlouhodobé uzavření kamenných kasin v době pandemie covidu-19, lidé sázet a hrát nepřestali. Jen se přesunuli právě ve větší míře do on-line prostředí. Se snahou poslanců KDU a Pirátů vyvstává otázka, jaký bude reálný efekt pro státní rozpočet. V on-line prostředí je totiž významná část trhu nelegální a zcela mimo jakýkoliv dosah a kontrolu státu. Zástupci ministerstva financí mají přitom již od února 2022 k dispozici výsledky analýzy marketingové agentury GTO Solutions, která se zabývala reklamou na nelegální hazard a výsledky vyhledávání on-line hazardu na vyhledavači Google. Analýza zjistila, že více než 50 % výsledků organického vyhledávání obsahuje reklamu na nelegální hazard. Z návrhu lidovců a Pirátů se tedy možná ještě více než on-line herny může radovat černý trh a nelegální hazard. Nicméně z těchto peněz do státního rozpočtu ani rozpočtu obcí nepřiteče ani koruna.  

Podpásovka pro znevýhodněné regiony

Dopady zamýšlených změn v rozpočtovém určení daně z hazardních her děsí některá města, zejména ty ze znevýhodněných regionů, kterým se skutečně nedostává peněz na řešení své dlouhodobé podfinancovanosti. Například nejzápadněji ležící české město Aš by kvůli konsolidačnímu balíčku Ministerstva financí ČR mohlo jen v této kapitole přijít ročně o 100 milionů korun, které získalo v loňském roce z výnosu daně z hazardu. Jde o peníze, které budou městu chybět zejména v oblasti investic a rozvoje města. Podle tamní radnice jsou příjmy z hazardu využívány především na opravy dopravní infrastruktury, školských zařízení či jiných městských objektů, dále pak na podporu lékařské péče a učitelů či zajištění provozu místních škol, včetně těch uměleckých.

„Konsolidační balíček nás zasáhne zcela fatálně. Máme spočítáno, že přijdeme zhruba o 100 milionů korun, a to z hlediska investic a dalších finančních podpor. Město na to zkrátka nebude mít a bude muset zpracovat nový rozpočet, kdy budeme fungovat jenom na provozních nákladech,“ sdělil pro Český rozhlas Vítězslav Kokoř (ANO), starosta Aše. Město má pro letošek zpracovaný rozpočet, který počítá s příjmy ve výši 370 milionů korun a výdaji ve výši 520 milionů korun. Zhruba 175 milionů bylo původně plánovaných na investice, nyní hrozí, že tento plán konsolidační balíček rozvrátí.

Jak bylo uvedeno, zastánci změny z řad lidovců a Pirátů změnu pravidel zdůvodňují tím, že současný stav korumpuje obce k tomu, aby na svém území povolovali nové provozovny hazardních her. Tento argument ovšem do jisté míry postrádá logiku, na což upozorňuje i Institut pro regulaci hazardních her (IPRH). Pokud by to byla pravda, znamenalo by to podle představitelů IPRH, že by již na území obcí nyní musely být desítky heren a kasin. Realita je ale odlišná – počty legálních provozoven se naopak dlouhodobě významně snižují. Zatímco ještě v roce 2017 jich bylo v celé ČR evidováno více než 3 tisíce, v roce 2021 už to bylo méně než tisíc. Podle IPRH jde o důkaz toho, že obce jsou si samy schopny zhodnotit přínosy a náklady hazardního hraní a na základě toho se rozhodnout, zdali hazardní hraní na svém území povolit, či nikoliv. Jak dopadne snaha lidovců a Pirátů posílit on-line hazard, rozhodne projednávání konsolidačního balíčku v příštích týdnech.

Přečtěte si také