Díky Kauflandu na jaře klíčí rostliny i sousedské vztahy

Projekt Už to roste, už to klíčí podporuje komunitní zahrady v celém Česku. Grant ve výši sto tisíc korun může získat každý, kdo splní dané podmínky.

Češi jsou národ zahrádkářů. Ne každý si však může dopřát vlastní oázu klidu. I proto se obchodní řetězec Kaufland rozhodl vdechnout nový život zeleným pozemkům u svých pěti prodejen a vybudovat tam komunitní zahrady. Lidé zde mohou nejen bezplatně pěstovat ve vyvýšených záhonech ovoce, zeleninu a bylinky, ale také upevňovat sousedské vztahy. Již třetím rokem zároveň řetězec s Nadací Via provádí unikátní grantový program pro komunitní zahrady. Jedinečnost projektu Už to roste, už to klíčí spočívá v tom, že se do něho může zapojit kdokoli v celém Česku. Grant ve výši sto tisíc korun má šanci získat každý, kdo chce založit nebo upravit komunitní zahradu a rozproudit tak sousedský život ve svém městě či obci.

Země zahrad

Díky finanční podpoře Kauflandu už se zazelenaly nejen zahrady například v Ústí nad Labem, Litvínově, Liberci, Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou, ale také v pražských Čimicích či Olomouci, Jeseníku a desítkách dalších českých měst. Příspěvek na rozvoj mohou získat i již existující zahrady. Během tří let, kdy grantový projekt Už to roste, už to klíčí existuje, Kaufland podpořil 44 zahrad v celém Česku celkovou částkou 2,7 milionu korun.

Sám Kaufland pak jde zahrádkářům příkladem. Své volné pozemky u svých prodejen upravil na komunitní zahrady a podpořil místní obyvatele, kteří si na vyvýšených záhonech mohou pěstovat širokou škálu plodin. U prodejen zřídil celkem pět takových zahrad, konkrétně v Praze na Vypichu, v Podbabě a Kobylisích, dále na Kladně nebo v Brně-Židenicích. Jedním z cílů tohoto projektu je propojení místní komunity a podpora udržitelného způsobu života. Místní mají nejen přístup k čerstvým, lokálně pěstovaným potravinám, ale i prostor pro setkávání a vzájemnou spolupráci. Vytváří příjemné prostředí pro všechny a podporuje vzdělání o udržitelném pěstování. Na žádné ze zahrad nechybí kompostér, hmyzí hotel ani ptačí budky.

Zájem veřejnosti je velký, jen na komunitní zahradě Praha-Vypich převýšilo množství zájemců pětinásobně kapacitu zahrady. Takové projekty ukazují, jak mohou soukromé sféry hrát hlavní roli v podpoře místních komunit a jejich aktivit.

Přečtěte si také