Poprvé po odchodu z Úřadu vlády a Poslanecké sněmovny poskytl otevřený rozhovor podcastu Klub rváčů, který moderuje reportér týdeníku Euro Ondřej Koutník a advokát Radek Pokorný.
Z interview, které bude na podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts či YouTube dostupné v pondělí, nyní přináší týdeník Euro exkluzivně několik Sobotkových vyjádření, kterými se někdejší šéf Strakovy akademie vrací k významným momentům svého vládnutí.
Dle slov aktérů podcastu jde o první a jediné interview, které Sobotka poskytl po boku svého dlouholetého kamaráda, neformálního poradce a vlivného právníka Pokorného. Expremiér hovořil nejen o politice, ale i o nové práci či o tom, proč se mu rozpadlo manželství.
„Nic jsem za celou dobu nekomentoval, do médií nechodím. Já prostě nechci být v pokušení,“ řekl Sobotka v Klubu rváčů k tomu, proč se zcela stáhl z veřejného života. Po odchodu z politiky se živí jako manažer v české nadnárodní skupině BTL vyrábějící zdravotnickou techniku.
V kohortě idiotů
Sobotka v rozhovoru mluvil o svém dětství a chudších poměrech, jeho matka prý byla samoživitelka. Vrátil se i ke svým politickým začátkům, kdy patřil k obdivovatelům Miloše Zemana. Což se změnilo kolem přelomu milénia, v roce 2003 Sobotka s dalšími sociálními demokraty přispěl k Zemanově krachu v nepřímé prezidentské volbě. Jeho pozdější prezidentské angažmá Sobotka v rozhovoru silně kritizoval. Zemanův aktuální kritický postoj k ruské agresi na Ukrajině označil za čirý oportunismus.
Expremiér si nemyslí, že by Zeman byl proruským agentem, ale – jak v rozhovoru prohlásil – spíše sehrál roli užitečného idiota. „Miloš Zeman se postupem času zařadil do kohorty užitečných idiotů v rámci Evropy, která vytvářela prostor pro rozpínání Putinovy politiky. Pro Putinovu politiku, kterou nastolil v Rusku a kde se snaží obnovit strategický vliv bývalého Sovětského svazu,“ uvedl Sobotka v podcastu Klub rváčů.
Kritizoval i to, jak Zeman ostřeloval protiruské sankce po obsazení Krymu v roce 2014. „Při každé příležitosti v reakci na ruské obsazení Krymu a faktickou skrytou intervenci na východě Ukrajiny Miloš Zeman otevíral téma zrušení protiruských sankcí,“ kritizoval Sobotka.
Babiše jsme nedali
Bohuslav Sobotka se stal premiérem na začátku roku 2014, kdy sestavil vládu s tehdy čerstvým hnutím ANO Andreje Babiše. Společné vládnutí s populistickým miliardářem označil Sobotka za obtížné.
„Andrej Babiš není zvyklý respektovat autority, tedy kromě sebe. Permanentně jsem s ním musel svádět souboje, abych prosadil náš program, vůli premiéra. Nebyl to jednoduchý koaliční partner,“ uvedl Sobotka. Vyřešit, jak se s Babišem srovnat, prý on ani jeho následovníci v čele strany nedokázali.
V rozhovoru se pozastavil i nad tím, jak se v posledních letech proměnil slovenský mocnář Robert Fico. „Okamžik, kdy před lety skončil jako předseda vlády, byl černou labutí. Černou labutí byly vraždy, ke kterým došlo na Slovensku. Podle mě ho to silně zasáhlo a poznamenalo. Myslím si, že to ovlivní způsob, jak teď bude na Slovensku vládnout,“ popsal bývalý předseda sociálních demokratů.
Manželství padlo
Sobotka v interview uvedl, že politice se aktuálně zcela vyhýbá. Práci našel ve skupině BTL vyrábějící zdravotnickou techniku, která působí v 70 zemích světa na pěti kontinentech.
„Jsem součástí týmu, který identifikuje potenciál na trhu. Aktuálně realizujeme vývoj nového zdravotnického prostředku. Postavili jsme tým, který dneska realizuje výzkum a vývoj. Čeká nás fáze klinické zkoušky a certifikace, posléze samozřejmě příprava vstupu na trh,“ popsal.
Přiznal, že daň za dlouholeté působení v nejvyšší politice si vybralo jeho manželství.
„Politika prostě vytváří prostředí, které je velmi nemilosrdné a řekl bych nepřátelské vůči normálnímu, soukromému a rodinnému životu. Někdo se s tím popere úspěšně, někdo zkrátka hůř. A mně se s tím úplně poprat dobře nepovedlo,“ zakončil Sobotka.
•