Naši vojáci potřebují chytrou munici

Střet ozbrojených složek 21. století bude rozhodovat spíše technologická, ekonomická nebo logistická převaha než ta početní, říká Petr Vávra, ředitel firmy Colt CZ Defence Solutions.

Můžete v kostce popsat, čím se vaše společnost zabývá?
Specializujeme se na mezinárodní obchod s vojenským vybavením, materiálem a municí pro ozbrojené složky. V praxi to znamená, že podle požadavků zákazníka – kterým je například Armáda ČR a další ozbrojené složky – připravíme projektový návrh na vybavení zbraněmi, taktickým vybavením, municí a střelivem a následně zajistíme kompletní dodávku, včetně výcviku a servisu. Historicky jsme se pod značkou CZ Export, která se po akvizici amerického Coltu skupinou České zbrojovky v roce 2021 přejmenovala na Colt CZ Defence Solutions, podíleli například na dodávkách 27mm munice pro letouny JAS-39 Gripen nebo na kompletním přezbrojení Armády ČR ručními granáty. Naší hlavní filozofií bylo vždy usilovat o vzájemné propojení a spolupráci českých firem se zahraničními partnery.

Česká armáda dostane nové tanky a bojová vozidla pěchoty (BVP), probíhají také jednání o nákupu nových stíhacích letounů. Není podle vás příliš ambiciózní provést tolik změn najednou?
Pořizování nové techniky pro naše vojsko je stoprocentně správným krokem, a to nejen z důvodu současné bezpečnostní situace, ale také dlouhodobého podfinancování. Nepochybuji o tom, že to ministerstvo obrany, respektive Armáda ČR zvládne. Kromě techniky samotné ale musíme obměnit i logistické a vyzbrojovací principy, jež se stále opírají o využití staré a nemoderní munice bez programovací jednotky. Laicky řečeno – v době chytrých telefonů bychom měli pro naši armádu zajistit i chytrou munici.

Co si pod pojmem chytrá munice můžeme představit?
Uvedu příklad na munici pro BVP, ale prakticky stejný princip platí i pro munici do tanků nebo houfnic. Bavíme se o takzvané programovatelné KETF (Kinetic Energy Time Fuze) munici, která je založená na extrémně vysoké rychlosti a kinetické energii fragmentů střely, díky níž je až devětkrát účinnější než „hloupá“ munice v provedení HE (High Explo­sive). Zde pak nastupuje jednoduchá matematika – pokud je něco devětkrát účinnější a efektivnější, potřebujete toho devětkrát méně. Skladujeme to na devětkrát menší ploše, což není zanedbatelný faktor v situaci, kdy došlo v předchozích dekádách k rušení muničních skladů a nové není jednoduché ani levné vybudovat a provozovat. Bojový faktor je pak jednoznačný – který voják by chtěl vystřelit devětkrát a zmizet, nebo raději vystřelit jednou a zmizet?

Má toto řešení i nějaké nevýhody?
Programovatelná munice je zdánlivě dražší – zdůrazňuji slovo zdánlivě. Nesmíme brát v potaz jen pořizovací cenu, ale i náklady na logistiku či uskladnění po celou dobu životního cyklu munice. Když si někdo staví dům, je logické, že se zajímá, co bude za 15 let, a mělo by to tak být i při hospodaření s prostředky státu. Moderní munice jako zmíněná KETF stárne pomaleji, neobsahuje totiž vyjma prachové náplně žádnou trhavinu, protože je založena na extrémně vysoké rychlosti a kinetické energii. Životnost této munice je tak delší a náboj stačí jednoduchým a bezpečným způsobem rozebrat, vyměnit prachovou náplň a střela začíná nový životní cyklus.

Umějí tuto munici vyrobit české zbrojní firmy?
Soběstačnost jednotlivých zemí je z hlediska zbrojní produkce iluze. Konflikt na Ukrajině ukázal, že správnou cestou je mezinárodní spolupráce a zapojení tam, kde máme zkušenosti a know-how, nebo kde toto know-how chceme získat, například formou přenosu technologií. Realita je taková, že Česko nemá kapacity – ať už technologické, nebo personální – mít naprosto soběstačný zbrojní průmysl ve všech segmentech. V případě munice musíme také překonat snahu k návratu ke staré a nemoderní munici, někdy obhajované čistě proto, že to bude rychlé a jednoduché. Tyto tendence budou ve výsledku stát daňové poplatníky obrovskou sumu veřejných peněz, které teď ve státní kase jednoduše nemáme, a naši vojáci získají zastaralou technologii. To jednoduše není dobře.

Přečtěte si také