Během třetího čtvrtletí 2022 přesáhly investice do komerčních nemovitostí 368 milionů eur, což je téměř stejně jako v tom předchozím. Více než 60 procent z nich však tvořily přesuny mezi investorskými skupinami. Tento trend v uplynulých letech posiloval, například prodej z uzavřeného fondu kvalifikovaných investorů do retailového fondu stejné skupiny.
Za letošní první tři čtvrtletí investice dosáhly 1,68 miliardy eur, meziroční nárůst o 35 procent. Na realitním trhu je však vidět pokles aktivity, navzdory tomu lze očekávat, že objem za celý rok 2022 bude minimálně stejný jako loni, tedy necelé dvě miliardy eur.
„Trh se v současnosti nachází ve ,vyčkávací‘ fázi, proto se na něj oproti minulosti dostává výrazně méně nemovitostí. Vzhledem k tomu, že se značně zdražilo financování, a to i v eurech, je nutná korekce výnosů směrem nahoru. Pokud nejsou vlastníci nemovitostí pod tlakem, nechávají si je. V případě, že ji mají plně pronajatou, počítají i s valorizací nájemného, což může být vzhledem k letošní inflaci relativně zajímavé navýšení příjmů, a tudíž i další důvod, proč v současnosti nemovitosti neprodávat.
Nicméně jak domácí, tak zahraničí investoři stále mají velký zájem o kvalitní reality v zavedených lokalitách. Výrazně se zvýšila aktivita v oblasti prodeje pozemků a developerských projektů v různém stadiu příprav. Je to způsobeno tím, že na řadu menších hráčů na trhu dopadá růst cen vstupů – práce a stavebních materiálů a mnohem vyšší financování, kvůli čemuž se pro ně development stal za současné situace nerentabilní,“ komentuje trh komerčních nemovitostí David Sajner, partner společnosti Knight Frank.
Významné transakce
Největší realitní transakcí třetího čtvrtletí byla koupě portfolia maloobchodních nemovitostí rakouskou firmou Immofinanz od CPI Property Group za 191 milionů eur, přičemž šlo o 36 nemovitostí v Česku a v Polsku. Odhadovaný podíl české části přesahuje 180 milionů eur.
Realitní trh postrádá vhodné investiční nemovitosti, zejména prémiové, o něž je stále zájem. Na druhou stranu je na něm stále více developerských projektů v různém stadiu příprav, od pozemků až po projekty se stavebním povolením. Zejména v případě výrobních a logistických nemovitostí je to v současnosti jedna z mála příležitostí, jak si zajistit vhodné prostory.
Potenciální kupující pocházejí i z řad koncových uživatelů, kteří mají s provozem takových nemovitostí minimální zkušenosti, případně pro ně nemají vhodný personál. Proto u nich lze po jejich dokončení očekávat zpětný pronájem, takzvaný sale and leaseback.
Očekávaný vývoj
Podle nejnovějšího odhadu vzrostl český hrubý domácí produkt meziročně o 3,7 procenta. V prvním pololetí tak navzdory nepříznivým okolnostem pokračoval ekonomický růst. Pro druhé pololetí se však očekává, že výkon ekonomiky ovlivní vysoká inflace, a proto zpomalí. Navzdory tomu ministerstvo financí odhaduje, že za celý rok 2022 vzroste o 2,2 procenta. Pro rok 2023 pak předpokládá zpomalení na 1,1 procenta, jelikož domácnosti se budou potýkat s dopady růstu cen zboží a služeb.
Na trhu práce je nadále nedostatek pracovníků, a to prakticky ve všech odvětvích. Během letních měsíců tento trh ovlivnily sezonní činnosti a v srpnu byla nezaměstnanost 2,5 procenta, meziročně o 0,4 procentního bodu nižší. I v důsledku zhoršeného ekonomického výhledu se však očekává, že se v následujících měsících mírně zvýší.
Výnosy desetiletých státních dluhopisů po dosažení hodnoty 5,12 procenta na konci června dvakrát po sobě poklesly. Na konci srpna se dostaly na 4,11 procenta, tedy pod úroveň nejnižších výnosů u prémiových nemovitostí, které ještě v červnu překonávaly. Z hlediska investic do nemovitostí je to dobrá zpráva, jelikož výnosy ze státních dluhopisů mnozí potenciální investoři považují za možnost, kam uložit své prostředky ke zhodnocení.
•