Společnost Fenix Group ve své více než třicetileté historii vždy sázela na řešení, která si sama v praxi opakovaně ověřovala. Touto cestou šla i při využití bateriových stanic a fotovoltaiky. Začátek lze spojit s administrativním centrem její dceřiné firmy Fenix v Jeseníku, kde holding poprvé zkoušel kombinovat elektrické vytápění s bateriovým úložištěm a fotovoltaikou. Výsledky byly velmi pozitivní, proto už v roce 2016 iniciovalo vedení společnosti v čele s Cyrilem Svozilem vznik startupu AERS, který začal pracovat na vývoji vlastních bateriových stanic.
Domácí bateriová stanice HES umí díky své kapacitě, unikátní koncepci a českému softwaru nakupovat elektrickou energii na spotovém trhu
Vysokokapacitní české chytré bateriové úložiště HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh se vyrábí v Jeseníku a využívají jej už desítky majitelů rodinných domů. V referenčním rodinném domě v Omicích, vybaveném fotovoltaikou a vyhřívaném elektrickým sálavým vytápěním a sálavou krbovou vložkou, stanici HES majitel už druhým rokem aktivně využívá pro obchodování na denním spotovém trhu s elektrickou energií. Tímto způsobem dokáže v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony je potom o něco vyšší, nicméně stále je to o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu. Svědčí o tom výsledky provozu z období únor 2022 až únor 2023, kdy průměrná cena za 1 kWh, dosažená díky FVE, baterii a chytrému řízení, činila necelé tři koruny včetně poplatků a DPH.
Není baterie jako baterie
„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (asi čtyřnásobek výkonu instalované střešní FVE), ale ve srovnání s běžnými bateriemi čínské provenience zejména svým originálním řešením a unikátním softwarem, vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Majitelé oceňují i skutečnost, že jde o český výrobek s tuzemským know-how a výrobou. Jako jeho dodavatel jsme schopni v případě změn na českém trhu rychle reagovat. Navíc je to řešení pro budoucnost, kdy bude vysoká kapacita akumulace a flexibilita bateriových úložišť naprostou nutností, pouhá akumulace ,bez inteligence‘, typická pro čínské baterie, už nebude potřebám a požadavkům trhu včetně provozovatelů distribučních sítí stačit,“ říká Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS.
Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií efektivně funguje i v průmyslu, zemědělství či službách
V těchto oblastech dokáže nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne. Společnost AERS, člen holdingu Fenix Group, na výhody spojení fotovoltaických elektráren a průmyslových bateriových stanic zareagovala a brzy po svém založení vyvinula a dnes již úspěšně dodává velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace. Její špičkovací stanice SAS typu Battery Energy Storage Systems s kapacitou v řádu stovek kWh jsou osazeny bateriemi LiFePo4 a fungují dobře a k plné spokojenosti majitelů několika středně velkých výrobních závodů.
Součástí nabídky pro komerční, průmyslové a výrobní areály se loni stalo kontejnerové řešení SAS s modulární kapacitou od 300 kWh do 600 kWh a výkonem 360 kW. Tyto kontejnerové špičkovací stanice lze umístit jak in-house, tedy do technických místností firmy, tak ve verzi kontejneru do exteriéru. Kapacitu SAS lze řetězením a navýšením počtu kontejnerů zvyšovat podle potřeb investora. Nabídku doplňuje letošní novinka, středně výkonové bateriové úložiště MES. Zájemce si u něj může vybrat z konfigurací s výkonem 100, 150 a 200 kW a kapacitou od 96 do 576 kWh. Tyto akumulační stanice středních výkonů se tak zařadily po bok „starších a větších“ kontejnerových či interiérových řešení SAS.
„MES je primárně určena pro malé nebo střední výrobní závody, pro obchodní centra, prodejny aut, centra služeb nebo zemědělské podniky. Použití je velmi široké, vždy záleží na vyhodnocení spotřeby, kterou mají klienti v průběhu roku,“ říká Cyril Svozil, zakladatel a předseda správní rady Fenix Group, a dodává: „Při jednáních s průmyslovými podniky se ukázalo, že mnoho z nich nepotřebovalo naše největší úložiště SAS a že poptávka po střední výkonové řadě je větší než u těch velkých celků. Všechny bateriové stanice vyvinuté společností AERS se nyní vyrábí a montují v Jeseníku a díky velkému zájmu tvoří již dnes významný podíl na tržbách Fenix Group.“
Inspirací je i provoz nového Energetického centra Fenix ve výrobním závodě v Jeseníku
Už několik let tam k plné spokojenosti slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště, letos v areálu firma dostavěla další velkou fotovoltaickou a větrnou elektrárnu a rozšířila i kapacitu stávajícího bateriového úložiště. V současnosti tak má zdejší fotovoltaická a větrná elektrárna výkon 0,90 MWp.
V Jeseníku současně vyrostlo největší bateriové úložiště v České republice s kapacitou 2,95 MWh a výkonem 4 × 345 kW (1 380 kW). Úložiště slouží výrobnímu závodu pro snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinových maxim a jako účinná ochrana a energetická záloha proti výpadkům, které mohou způsobit významné škody ve výrobě. Pomáhá také při řízení a kompenzaci kvality sítě a při maximalizaci využití energie z fotovoltaiky. Dodavatelem kompletního řešení bateriového úložiště formou dodávky na klíč byla společnost AERS.
Aktivní využití spotového trhu díky fotovoltaice a systémovému plug and play kontejnerovému řešení bateriového úložiště a odpovídajícímu BMS (Battery Managament Systém) umožnilo výrobnímu závodu Fenix výrazně snížit náklady na elektrickou energii. Cyril Svozil je s provozem Energetického centra Fenix spokojen: „Od 1. ledna 2023 nám skončila fixace cen elektrické energie a přešli jsme na spotový trh, který jsme měli možnost odzkoušet na několika předchozích projektech. Zjistili jsme, že tímto způsobem jsme schopni si zajistit velmi výhodné ceny energie, sice ne na předkrizové cenové hladině, ale na snesitelné úrovní s cenami o zhruba 30 – 40 procent vyššími. Při roční spotřebě závodu 3,6 GWh si asi 40 procent energie vyrobíme sami, dalším zdrojem nákladových úspor je velké bateriové úložiště, které je schopno aktivně využívat dynamiku spotového trhu. Čísla za prvních osm měsíců letošního roku ukazují, že ve srovnání se zastropovaným tarifem jsme ušetřili téměř 4,9 milionu korun, návratnost by se měla pohybovat kolem 6,5 roku.“
•