Česko ve víru investic

Současnou situaci, jak a kam investovat, zhodnotili na byznysové snídani týdeníku Euro experti ze všech investičních odvětví.

Jaká bude v důsledku trendu snižování úrokových sazeb, který nastolila nejen Česká národní banka, cena peněz a kam je nejlépe investovat? Zažije nemovitostní trh oživení? Jaká bude situace na pražské burze? Vyplatí se financovat své podnikání dluhem, nebo equitou (spekulací)? Kde hledat příležitosti mezi riziky a jaké možnosti mají exportně orientované firmy? To byly některé z otázek, na které hledali odpovědi účastníci byznysové snídaně týdeníku Euro, která se uskutečnila 25. dubna v restauraci Green Table Lounge.

Česká ekonomika a nemovitosti

Úvodního slova se zhostil ekonom a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, který v současnosti působí v akademické sféře na ČVUT a Anglo-American University in Prague. Makroekonomickým pohledem se zamyslel nad současnou ekonomickou situací jak v Česku, tak v Evropě a ve světě.

„Českou ekonomiku bych viděl z hlediska toho, jak je zapojena do mezinárodního obchodu a jakým způsobem u nás fungují trhy. Tady bohužel nemám příliš dobrou zprávu. Máme ekonomiku, která má v zásadě plnou zaměstnanost, což zpravidla všichni chceme. Jenže s plnou zaměstnaností obvykle bývá spojován docela slušný hospodářský růst, což bohužel nevidíme,“ zhodnotil Lízal kondici české ekonomiky. „Patrně tedy máme strukturální problémy a můžeme se bavit o tom, zda jsou krátkodobé, nebo dlouhodobého charakteru,“ dodal.

Zleva moderátor setkání a redaktor týdeníku Euro Jan Palička; Martin Slaný, DRFG; Lukáš Žáček, ZDR Investments

Situaci na trhu s nemovitostmi společně zhodnotili Martin Slaný ze společnosti DRFG a Lukáš Žáček z nemovitostního fondu ZDR Investments. „Základním gamechangerem letošního roku je snižování sazeb ze strany ČNB. To bude determinovat vývoj trhu jak rezidenčních, tak komerčních nemovitostí. Dojde k oživení celkové investiční aktivity na nemovitostním trhu, který se prakticky zastavil,“ řekl Slaný. „Co se týče cen nemovitostí, lze očekávat, že porostou v krátkém období poměrně svižným tempem. V delším období bude růst pokračovat, ale nečekal bych takovou dynamiku jako v letech dejme tomu 2015 až 2021,“ odhadl Slaný.

Lukáš Žáček z vlastní praxe poukázal na to, že odvětví komerčních nemovitostí, konkrétně retailových parků, je stabilní a z investorského pohledu v zásadě i poměrně konzervativní a bez větších potíží přežilo jak období covidu, tak vysokých úrokových sazeb. „Jiná situace byla v komerčním nemovitostním sektoru, pokud se bavíme o kancelářských prostorách. Ty to měly obrovsky těžké jak za covidu, tak i teď kvůli ESG pravidlům,“ uvedl Žáček.

K cenám rezidenčních nemovitostí Slaný dodal, že nemáme nedostupné bydlení, ale nedostupné nové vlastnické bydlení v centrech největších měst. „To, že si někteří lidé nebudou moci dovolit vlastnit nemovitost v centru města, to tak nadále bude. Nicméně to je všude na Západě úplně běžné,“ okomentoval situaci Slaný s tím, že pokud chce stát problém pomoci řešit, neměl by suplovat roli developerů, ale uvolnit přeregulovaný trh.

Slaný s Žáčkem se shodli, že pro české investory je vhodné nesoustředit se jen na Česko, ale řešit investice do nemovitostí i v zahraničí. „V zahraničí vidíme příležitost, jelikož v českém prostoru je již dostatek subjektů, které si mohou dovolit investovat v zahraničí přímo bez nutnosti tak činit přes subjekt místní. Kvalitní zahraniční partner, kupříkladu developer, je stále důležitý,“ shrnul svůj pohled Žáček.

Příležitosti a vhodné formy

O problematice opportunity investment (nevšední investiční příležitosti) promlu­vil Juraj Krúpa ze společnosti AJ Invest­ments. „Naše strategie je poměrně jednoduchá – snažíme se najít hodnotu tam, kde ji trh momentálně nevidí. Cílíme na zhodnocení, které je řádově několikanásobné,“ řekl Krúpa s tím, že na to, aby investor správně odhadl, zda má riziková investice potenciál stát se atraktivní investiční příležitostí, je potřeba se v daném případě velmi dobře vyznat.

„Příkladem je naše investice do společnosti Activision Blizzard, předního herního developera. Nákup proběhl při přehna­né reakci trhu kvůli žalobě na jednoho ze zaměstnanců za sexuální obtěžování,“ popsal Krúpa konkrétní příklad úspěšné opporturnity investice. A dodal: „Akcie šly nakoupit za 60 dolarů, o pár měsíců později přišel Microsoft s nabídkou odkupu za 95 dolarů za akcii. Zásadním důvodem, proč jsme do toho šli, bylo, že tento segment máme velmi dobře zmapovaný, a věřili jsme, že se investice vyplatí. Bez toho by to nešlo.

Juraj Krúpa, AJ Investments

Zakladatel investiční skupiny Nat­land Tomáš Raška rozebral problematiku vhodných forem financování společností. „Takzvané junk bondy jsou problém, který celkově trhu moc na důvěryhodnosti nepřidává. Jde o princip, z mého pohledu je tu spousta byznysů, které by se neměly financovat dluhem, což dluhopis je, a slepá důvěra v to, že až budou dluho­pisy splatné, otočím je a někdo si je koupí, je nesmysl. To není investice, ale sázka,“ zhodnotil situaci Raška s tím, že řešení nevidí v regulaci, ale v apelu na osobní odpovědnost podnikatelů i investorů.

„To je absolutní základ. Abych si mohl nabrat dluh, musím mít cash flow a vědět, jak ho splácet. My dospěli do modelu, kdy dluh je equita, lidé s ním pracují ve spekulativních obchodech naprosto bez business case. Jdete do banky, tam vám nedají, tak jdete na trh a tam přesvědčíte někoho, kdo tomu nerozumí. To je ta absence odpovědnosti,“ dodal Raška.

Pražská burza a EGAP

Obavy z možného vývoje situace na pražské burze v souvislosti s děním kolem windfall tax rozptýlil její generální ředitel Petr Koblic. „Současné dění kolem daně z mimořádných zisků a burcování minoritních akcionářů ČEZ jako nejsilnějšího titulu na ní nemůže zásadně burzu jako takovou ovlivnit. Děláme tu z toho show, ale i z pozice prezidenta Evropské federace burz mohu říct, že v relevantním světě to téma vůbec nerezonuje. Kdyby se z podobných věcí měli investoři zásadněji hroutit, burzy v zemích typu Maďarska už neexistují,“ řekl Koblic s tím, že evropský kapitálový trh sice je v krizi, ale rozhodně nikoli kvůli sektorovým daním.

Michal Pravda, EGAP

„Česká burza si v evropském srovnání stojí dobře. Za uplynulých pět let přivedla patnáct firem na start a čtyři na hlavní trh. V Nizozemsku byl počet IPO za loňský rok nula, v Paříži to byla jedna firma, navíc z Bermud,“ zhodnotil kondici české burzy Koblic.

Na závěr dopoledního setkání popsal zástupce ředitele odboru pojištění vývozních úvěrů a investic Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Michal Pravda možnosti českých exportně orien­tovaných firem. „Jedna věc jsou zahraniční investice českých firem v zahraničí a druhá investice uskutečněné v Česku českými vývozními firmami. My jako státní firma chceme, aby české firmy expandovaly a měly mezinárodní konkurenceschopnost,“ řekl Pravda.

A optimisticky uzavřel: „V loňském roce jsme podpořili rekordní vývoz v objemu 68,9 miliardy korun. To je druhý nejlepší výsledek od vzniku EGAP v roce 1992. Rekordně vysoký zájem exportérů o pojištění je způsoben chutí firem investovat a vysokou mírou rizika ve světě. Doufám, že tento trend se podaří udržet.“

Přečtěte si také