Česká ekonomika se konečně nadechla

Česká ekonomika opět roste. Za celý loňský rok sice klesla o 0,2 procenta, ale již v posledním čtvrtletí 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

HDP si podržel růst i v prvním čtvrtletí letošního roku, jak potvrzují čerstvá data Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu se HDP v prvních třech měsících letošního roku zvýšil meziročně o 0,4 a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Jde o nejsilnější mezikvartální růst za osm čtvrtletí. Česká ekonomika se tedy pomalu nadechuje a letošní rok by mohl být již ve znamení jejího oživení.

První kvartál ukázal, že hnací silou růstu české ekonomiky bude letos spo­třeba domácností. Růst optimismu mezi spotřebiteli potvrzuje ostatně také index jejich důvěry v ekonomiku, který se v dubnu zvýšil již počtvrté v řadě a dostal se nad svůj dlouhodobý průměr 100 bodů. Podíl respondentů očekávajících zhoršení ekonomické situace v Česku se snižuje již čtyři měsíce po sobě. Klesají i obavy domácností z růstu nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Nepochybně na to má vliv klesající inflace, která se přiblížila inflačnímu cíli České národní banky. Březnová dvouprocentní inflace je na nejnižší úrovni od prosince 2018 a i díky tomu po dlouhé době rostou reálné příjmy domácností. Pokles inflace má i další pozitivní efekt: pro domácnosti není již tak atraktivní držet vysoké úspory na bankovních účtech, a proto pozvolna začínají preferovat spotřebu nad spořením. Míra úspor se sice stále pohybuje na dlouhodobě vysoké úrovni (ke konci roku vzrostla na 19,4 procenta), ale to se v důsledku poklesu úrokových sazeb změní a část nakumulovaných peněz skončí v kasách obchodníků.

Větší ochota domácností utrácet je pro českou ekonomiku zásadní. Pomalu se již začíná projevovat v tržbách malo­obchodu. K očekávanému zlomu ve vývoji maloobchodních tržeb došlo v prosinci, kdy byl poprvé zaznamenán mezi­roční růst po dlouhých devatenácti měsících poklesu.

Tahounem růstu české ekonomiky tak bude i v dalších měsících především spotřeba domácností a investice soukromého sektoru. Na zahraniční poptávku, jež hrála v minulosti důležitou roli, se spoléhat nemůžeme. Na vině jsou vedle přetrvávajících problémů dodavatelských řetězců, trpících napjatou geopolitickou situací, i potíže našeho tradičního obchodního partnera – Německa. Jeho ekonomika v loňském roce vykázala nejnižší růst ze všech velkých zemí eurozóny. Navíc podle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) se letos HDP Německa zvýší pouze o 0,2 procenta, podle odhadu německé vlády pak o 0,3 procenta.

I proto česká vláda staví svou aktuální prognózu růstu našeho hospodářství na domácí poptávce. Podle ministerstva financí by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta. MMF je však ohledně české ekonomiky pesimističtější a čeká růst o 0,7 procenta. Jedno je však jisté, česká ekonomika se v následujících měsících konečně – jako poslední země EU –
dostane na předcovidovou úroveň a začne růst. 

Petr Kymlička
partner Moore Czech Republic

Přečtěte si také