Biometrické ověřování věku pomáhá podnikání

Biometrie zefektivní procesy či splní legislativní požadavky v řadě oblastí, upozorňuje výkonný ředitel projektu Ageware Viktor Nyitray.

Jak nástroj pro určení věku s využitím biometrie funguje?
Jde o řešení využívající algoritmy na bázi neuronové sítě. Fotografii pořízenou třeba webkamerou přeloží do jedniček a nul a porovná s obrovským množstvím naučených rysů, které odpovídají určitému věku, například vrásky. V 99 procentech případů ho s tolerancí tří let určí správně.

V jakých oblastech může pomoci?
Rozdělil bych to na několik oblastí. V online i offline světě existuje řada úkonů, kdy společnosti musejí kontrolovat věk svých zákazníků, ať při prodeji tabákových, alkoholických výrobků, nebo webů s obsahem pro dospělé, typicky pornografií. Také například dokážeme pomoci beauty firmám určovat vhodné produkty podle věku a podobně.

Můžete uvést, pro co je řešení Ageware vhodné?
V offline jsou příkladem samoobslužné pokladny, kde musí věk kontrolovat obsluha i u zřejmých případů. Díky našemu nástroji by stačil snímek zákazníka, díky němuž by systém za pár vteřin určil věk. Pouze při nesprávném určení je přivolaná obsluha, jež se v mezičase může věnovat jiným činnostem. Proto nastává finanční úspora. Analogicky to může pomáhat i online u e-shopů, kde prodejci v současnosti částečně důvěřují nespolehlivým věkovým branám. Ty ale nejsou funkční, jednoduše můžete zadat jakékoli číslo.
Když jsem zmiňoval weby s erotickým obsahem, v této oblasti byla dokonce letos přijata novela zákona, která provozovatelům ukládá používat sofistikovanější řešení než zmíněné věkové brány. Tím je i náš nástroj. Je to krok správným směrem. Odborníci upozorňují, že se s tímto obsahem setkávají stále mladší děti a má to negativní vliv na jejich vývoj.

Přečtěte si také