Krach FTX otřásl kryptotrhem

Kryptoměnový trh zasáhla zásadní událost. Druhá největší kryptoburza FTX se stala insolventní. Byla velmi oblíbená nejen u hodlerů (dlouhodobých investorů), ale především u traderů. Měla dokonce slogan Created by traders for traders (Vytvořena tradery pro tradery). Díky výhodným podmínkám přilákala mnoho retailových traderů, a dokonce kryptofondů. Nyní je otázkou, zda tito tradeři, hodleři a fondy ještě někdy uvidí svůj kapitál.

Je tedy klíčové, jak takovou situaci řešit z pozice aktivního tradera, protože hodleři mohou danou kryptoměnu poslat z burzy na hardwarovou peněženku a držet ji v bezpečí. Pokud však aktivně obchodujete krypto, jaké máte možnosti? Odpovědí může být obchodní účet u brokera, který poskytuje obchodování kryptoměn pomocí rozdílové smlouvy CFD. Proč by mohla být pro tradera lepší? Uvedu v krátkosti šest hlavních důvodů.

Za prvé, české banky zatím nevědí, jak ke kryptoměnám přistupovat. Často se lze dočíst v médiích, že daná banka nedovoluje posílat vklad na kryptoburzu nebo jsou problémy s výběry z dané kryptoburzy. U regulovaného brokera není s vklady a výběry problém, protože bance dané prostředky odcházejí/přicházejí od regulované entity.

Za druhé, ochrana proti hackerskému napadení na kryptoburze. Pokud by kryptoměny byly hacknuté a odeslané přes blockchain, máte velmi malou pravděpodobnost, že je získáte nazpět. V tom jsou CFD kontrakty mnohem bezpečnější, jelikož jde o nástroj regulovaného subjektu.

Za třetí, účetnictví. Trader, který zvolí obchodování kryptoměn přes CFD, ocení podporu brokera v rámci daňového přiznání. Poskytnutí fiskálního reportu a vypočítání zisku se může hodit, pokud provedete stovky obchodů. Kryptoburzy většinou poskytují výpis transakcí, ale vše si musíte spočítat sami.

Za čtvrté, regulace a dohled. Krypto­burzy nepodléhají příliš přísným regulacím, proto se každý trader, který vloží kapitál na kryptoburzu, vystavuje riziku jeho ztráty. Pokud burza zkrachuje, ne­existuje garanční fond jako u regulovaného brokera. Tato nevýhoda kryptoburz se až do současnosti příliš neřešila. A zejména u FTX, na kterou se pohlíželo jako na „příliš velkou, aby mohla padnout“, to málokdo čekal. Obchodování u brokera, který je regulovaný a veřejně obchodovaný na burze, umožňuje sledovat jeho finanční zdraví a celkový stav.

Za páté, podpora a komunikace. Kaž­dý trader ocení i dobrou podporu a komunikaci ze strany brokera. Zároveň je zde i výhoda fyzické pobočky. Víte, že firma někde sídlí a v případě potřeby ji lze navštívit. Máte přímé spojení se svými brokery telefonicky, případně e-mailem. V případě kryptoburz je to většinou jinak – často mění sídlo společnosti a případně ani žádné oficiální nemají. Spojení klienta (tradera či investora) s burzami není příliš efektivní a požadavky zaberou dny až týdny, pokud jde například o výběr nebo reklamaci příkazu.

Za šesté, ochrana, hedging, s pomocí CFD kontraktů. Pokud jste hodler a chcete ochránit, hedgovat své pozice například při medvědím trhu, lze prodávat na krátko, shortovat, pomocí CFD kontraktů a nemusíte riskovat obchodování na kryptoburze.

Každý trader by si měl položit otázku, zda má smysl podstupovat riziko držení kapitálu na kryptoburze, pokud se nabízí možnost obchodovat přes CFD kontrakty u regulovaného brokera, které kopírují cenu dané kryptoměny. Je-li cílem obchodovat a nikoli hodlovat danou kryptoměnu, CFD může být vhodnou volbou.

Michael Kopta, šéf marketingu brokerské společnosti XTB

Přečtěte si také