Stovka těchto lidí vlastní dohromady majetek v hodnotě více než 1,6 bilionu korun, což přesahuje výdaje státního rozpočtu za poslední předcovidový rok 2019. Úctyhodná suma.
Stovka těchto lidí ale také vlastní dohromady stejný majetek jako nejbohatší žena světa a majitelka kosmetické říše L’Oreal Françoise Bettencourtová Meyersová, které v žebříčku světových miliardářů magazínu Forbes patří dvanáctá pozice. A jmění absolutní jedničky planety, zakladatele obřího světového e-shopu Amazon Jeffa Bezose, je skoro dvaapůlkrát větší, než co vlastní česko-slovenská elitní stovka.

Ilustrace: Richard Cortés
Porovnání domácího hřiště a světové arény je samozřejmě relativní. Při bližším prozkoumání a srovnání obou seznamů nejbohatších lidí jsou ale patrné jisté trendy, které tuzemskou scénu od světa odlišují.
V domácí elitní desítce například najdeme pouze jediného technologického byznysmena. Je jím spoluzakladatel antivirové společnosti Avast Pavel Baudiš, u něhož také z celé stovky českých a slovenských podnikatelů evidujeme největší nárůst majetku. Za poslední dva roky mu přibylo celkově 19,5 miliardy korun, což je více než polovina jeho jmění z předloňského roku. Baudiš má jmění v odhadované hodnotě 56 miliard korun a patří mu sedmá příčka v celkovém pořadí.
Naopak v první desítce zmíněného celosvětového žebříčku je byznysmenů v technologickém odvětví hned šest: vedle Jeffa Bezose je to dále spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, Mark Zuckerberg z Facebooku, spoluzakladatel Oraclu Larry Ellison a „otcové“ Googlu Larry Page a Sergey Brin. U všech jmenovaných je za poslední rok patrný opravdu strmý nárůst majetku, v některých případech se dokonce téměř zdvojnásobil. Protože technologie zkrátka jedou a koronavirová pandemie jejich význam ještě umocnila. V nejbližších letech bude tento trend patrně ještě posilovat.
Naopak elitní čeští miliardáři v tomto srovnání působí velmi konzervativně: vládnou mezi nimi tradiční obory v čele s energetikou a průmyslem. Mezi třiceti nejbohatšími jsou podnikatelé zaměření na technologické odvětví pouze tři, zatímco ve světové třicítce je takových dvanáct. Ne že by se nedal majetek v klasických odvětvích úspěšně množit, svědčí o tom třeba čísla dvojice z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ze srovnání je ale patrné, že svět je oproti Česku jinde.
•