Konzervativní čeští miliardáři

V nejrůznějších žebříčcích se dá číst a srovnávat mnoha různými způsoby. V aktuálním vydání vám přinášíme nejnovější pořadí nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, jak jsme ho sestavili v týdeníku Euro.

Stovka těchto lidí vlastní dohromady majetek v hodnotě více než 1,6 bilionu korun, což přesahuje výdaje státního rozpočtu za poslední předcovidový rok 2019. Úctyhodná suma.

Stovka těchto lidí ale také vlastní dohromady stejný majetek jako nejbohat­ší žena světa a majitelka kosmetické říše L’Oreal Françoise Bettencourtová Meyersová, které v žebříčku světových miliardářů magazínu Forbes patří dvanáctá pozice. A jmění absolutní jedničky planety, zakladatele obřího světového e-shopu Amazon Jeffa Bezose, je skoro dvaapůlkrát větší, než co vlastní česko-slovenská elitní stovka.

Ilustrace: Richard Cortés

Porovnání domácího hřiště a světové arény je samozřejmě relativní. Při bližším prozkoumání a srovnání obou seznamů nejbohatších lidí jsou ale patrné jisté trendy, které tuzemskou scénu od světa odlišují.

V domácí elitní desítce například najdeme pouze jediného technologického byznysmena. Je jím spolu­zakladatel anti­virové společnosti Avast Pavel Baudiš, u něhož také z celé stovky českých a slovenských podnikatelů evidujeme největší nárůst majetku. Za poslední dva roky mu přibylo celkově 19,5 miliardy korun, což je více než polovina jeho jmění z předloňského roku. Baudiš má jmění v odhadované hodnotě 56 miliard korun a patří mu sedmá příčka v celkovém pořadí.

Naopak v první desítce zmíněného celosvětového žebříčku je byznysmenů v technologickém odvětví hned šest: vedle Jeffa Bezose je to dále spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, Mark Zuckerberg z Facebooku, spoluzakladatel Oraclu Larry Ellison a „otcové“ Googlu Larry Page a Sergey Brin. U všech jmenovaných je za poslední rok patrný opravdu strmý nárůst majetku, v některých případech se dokonce téměř zdvojnásobil. Protože technologie zkrátka jedou a koronavirová pandemie jejich význam ještě umocnila. V nejbližších letech bude tento trend patrně ještě posilovat.

Naopak elitní čeští miliardáři v tomto srovnání působí velmi konzervativně: vládnou mezi nimi tradiční obory v čele s energetikou a průmyslem. Mezi třiceti nejbohatšími jsou podnikatelé zaměření na technologické odvětví pouze tři, zatímco ve světové třicítce je takových dvanáct. Ne že by se nedal majetek v klasických odvětvích úspěšně množit, svědčí o tom třeba čísla dvojice z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ze srovnání je ale patrné, že svět je oproti Česku jinde.

Přečtěte si také