Horká novinka na trhu bezdrátových technologií: Je tu nový standard Wi-Fi 7

Streamování 3D obrazu nebo videí v rozlišení 8K, i to slibují bezdrátové sítě v novém standardu Wi-Fi 7, který minulý týden oficiálně představilo mezinárodní konsorcium Wi-Fi Alliance. Oproti svým předchůdcům mají opět výrazně nižší latenci a vyšší přenosovou rychlost. Co dalšího ještě nabízí? Odpovídá Petr Klusoň, Solutions architect ve společnosti Huawei Technologies (Czech).

Co je to Wi-Fi 7?

Wi-Fi 7 (802.11be) představuje nový standard ve Wi-Fi technologii, který překonává své předchůdce Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E s původním označením 802.11ax. S rychlostí přenosu až 30 Gb/s, tedy trojnásobkem Wi-Fi 6, je ideální nejen pro běžné používání, ale také pro průmyslové aplikace s nízkou latencí. Zpětná kompatibilita s předchozími verzemi zajišťuje snadnou integraci s existujícími zařízeními. Předpokládá se, že Wi-Fi 7 brzy nahradí předešlé standardy, což ostatně potvrzuje také fakt, že společnost Huawei Technologies už vloni na podzim představila AirEngine8771-X1T, Enterprise class Wi-Fi 7 – tedy první přístupový bod tohoto standardu na trhu.

Wi-Fi Aliance před pár dny již oficiálně představila nový standard Wi-Fi 7, jak je to s certifikací?

Udělení certifikace je garancí vzájemné kompatibility produktů různých výrobců. To znamená, že pokud se například počítač libovolného výrobce připojuje k Wi-Fi přístupovému bodu od Huawei, tak toto spojení bude fungovat. V tuto chvíli čekají na certifikaci první zařízení, nicméně certifikační proces běží již od prosince 2023. Pokud si kladete otázku, zdali to celé bude fungovat, odpověď je jednoznačně ano. Huawei Technologies je nejaktivnějším přispěvatelem k novému standardu Wi-Fi 7 a pokud nový standard definuje, tak ho samozřejmě umí implementovat. K vyřešení drobných odchylek lze případně použít novou verzi softwaru a aktuální model bude dodatečně certifikován Wi-Fi Aliancí. Stejně společnost postupovala i před lety při uvádění Wi-Fi 6.

Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

Wi-Fi 7 zdokonaluje hned několik klíčových technologií. Asi nejkontroverznější zlepšení je 320MHz kanál a jeho uplatnění v EU. Regulace EU o využití radiového spektra umožňuje použít jen jeden kanál, což představuje reálné využití jen v malém objektu někde na samotě. Druhým zlepšením je vyšší modulace signálu, tedy přenesení většího objemu dat za jednotku času z QAM1024 na QAM4096. Tady se bavíme až o 20% zdokonalení.

Třetí inovací je technologie Multi-OFDMA, která lépe využívá rádiové spektrum. Wi-Fi 6/6E umožnila alokovat pouze jeden datový blok pro jednoho uživatele v daném čase, Wi-Fi 7 alokuje bloků více.  Další inovací je podpora TWT (Target Wake-up Time) na kanálech přes 20 MHz, což přináší velkou úsporu energie. Jednoduše řečeno to znamená, že se terminál domluví s přístupovým bodem na pravidelném čase, kdy si budou vzájemně povídat a v mezičase terminál vypne rádio. Nicméně tou nejdůležitější inovací jsou podle mě multilinkové operace. Žádný dosavadní standard neumožňoval komunikaci mezi terminálem a přístupovým bodem na více kanálech (2,4/5/6 GHz) zároveň.

Jaké možnosti využití se tu nabízí?

Za prvé je možné sdružení kanálů a navýšení přenosové kapacity. Druhou možností je duplicitní komunikace na všech kanálech zároveň, což umožní bezeztrátový roaming mezi přístupovými body a omezení vlivu rušení. Poslední je využití jednotlivých kanálů pro jednotlivé aplikace a tím minimalizování zpoždění sítě.

Multilinkové operace obecně umožní rozšířit Wi-Fi 7 do výroby a řídit různé robotické paže, připojit kamery na automatickou kontrolu kvality finálních výrobků, řídit vysokozdvižné vozíky nebo zlepšit uživatelskou zkušenost s VR.

Proč by měl zákazník volit nový standard?

Přednostmi standardu Wi-Fi 7 jsou vedle zmíněných inovací jednoznačně vyšší přenosové rychlosti, menší latence a lepší chování v zarušeném prostředí. Je také důležité zmínit bezpečnost, protože starší modely Wi-Fi 4 nebo Wi-Fi 5 s ukončenou softwarovou podporu nemají podporu zabezpečení WPA3 a stávající WPA2 je v některých případech již překonaná. Nové produkty mají před sebou celý životní cyklus a v neposlední řadě je lepší budovat bezdrátovou síť na moderním základě než na muzejních kouscích. Kompletní Huawei Technologies portfolio pro indoor bude uvedeno v květnu 2024. S ohledem na významný náskok před konkurencí, doporučujeme tuto nabídku zvážit do zákaznických projektů.

Přečtěte si také