Život na statku

Polžov je vzdálený od ruchu měst a davů, ochutnávkou idyly mezi jihočeskými háji.

Milujete husté lesy, nekonečná pole a svět zvířat vás nepřestává fascinovat? Rádi byste si dopřáli odpočinek v přírodě, kde jako by se zastavil čas, ale na péči o vlastní farmu nebo chatu nemáte čas? Zapomeňte na nekonečná hledání mezi stovkami penzionů a chalup a vyrazte do Statku Polžov. Na jihu Čech, ve skvělé lokalitě mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem najdete místo, které zpomalí vaše tempo a dovolí nerušeně odpočívat.

První zmínky o osadě Polžov se datují na konec 14. století, kdy jejími vlastníky byli páni z Rožmberka, po kterých majetek v 17. století zdědili páni ze Švam­berka. Po první světové válce měla obec jen 72 obyvatel, přičemž nejváženějšími osobnostmi byli čtyři sedláci sousedící svými pozemky. Jednu z těchto usedlostí vlastnila rodina Jírovců. Ta po nešťastné události, kdy blesk usmrtil všechny tři děti, zůstala bez dědiců a statek byl prodán rodině Florianově, předposlednímu majiteli tohoto velkého stavení. Jeho nový život začal až s nynějšími majiteli Váňovými, kteří na něm hospodaří už více než 20 let.

Pomalejší život

Příběh, jak k rozlehlému statku přišli, působí až pohádkově. Michaela Váňová stejně jako její manžel pocházejí z Českých Budějovic, ale protože oba dva mají blízko k přírodě a zvířatům, hledali v regio­nu dům na samotě ke koupi. Shodou okolností se jednoho dne ocitli pracovně v osadě kolem obce Mokrý Lom, která jim na první pohled učarovala.

„Hned jsme se pána zeptali, jestli tady v okolí neví o nemovitosti ke koupi. Ale obratem jsme dodali, že nemáme peníze,“ popisuje s nadsázkou a úsměvem Michaela. Ten jim odpověděl, že o domku či chatce neví, ale už dlouho čeká na nové majitele obrovský statek, který kvůli jeho velikosti nechce nikdo koupit.

V tom, co většinu zájemců spíše odrazovalo, viděli Váňovi potenciál a nejen do lokality, ale i do statku se okamžitě zamilovali. Přestěhovali se na úplně nové místo a začali psát příběh Statku Polžov. Ostatně to, že tu žijí a hostům jsou připraveni pomoci splnit prosby a přání, kdykoliv jim to čas a malá dcera dovolí, je jednou z největších výhod tohoto penzionu.

Tou je také lokalita a celková atmosféra místa. Statek Polžov je vzdálený od ruchu měst a davů v obchodech. Je to ochutnávka idylického života mezi jiho­českými háji, kde životní rytmus je dosud podřízen potřebám zvířat a ročnímu období. Na venkově se žije pomaleji, tak se zkuste na toto tempo naladit. Pozorujte přírodu a zasněte se na chvíli do představy, jaký by byl život bez povinností a na minutu naplánovaného programu. Nechte se pohltit nedalekými temnými lesy protkanými potoky, které lákají k dlouhým procházkám, houbaření a sběru lesního ovoce.

Osada, jejíž je Statek Polžov součástí, čítá dnes celkem osm chalup. Ty pospolu tvoří dojem malebné vesničky, kde se život zastavil v době nejméně před sto lety. „Všechna stavení jsou v selském stylu, sousedství si zanechalo opravdu krásný ráz,“ vysvětluje hrdě Michaela. A dodává, že jedním z dalších benefitů statku je, že u něj končí silnice, ulice je slepá, tudíž tu neprojíždějí téměř žádná auta. I proto se rozhodli pro jeho koupi. Přáli si místo vzdálené od civilizace, kde mohou děti i zvířata pobíhat, aniž by se kdokoli obával setkání s projíždějícím vozidlem.

Na ticho a klid jsou tu obzvlášť hrdí, rádi by svým hostům totiž dopřáli největší nerušený odpočinek. I proto tu najdete wifi spíše slabší a také se může stát, že mobilní signál na chvilku vypadne. Možná i úmyslně je tu trochu ztížen přístup na internet, a tedy i spojení se šéfem konferenčním hovorem, abyste mohli nechat starosti týkající se projektů a jejich deadlinů v kanceláři a myšlenky na umývání nádobí nebo potřebu vymalovat ložnici doma.

Nerušené soukromí

Pro hosty je k bydlení připraven výměnek a nové apartmány s hospůdkou, která slouží jako společenská místnost, kde si dospělí mohou večer otevřít láhev vína nebo si se staršími dětmi zahrát deskové hry. Ubytovat se můžete ve všech typech pokojů celoročně, přičemž ve výměnku si zatopíte v kamnech na dřevo, a v nových apartmánech se o teplo postará podlahové vytápění.


S celou rodinou nebo partou přátel zaberte výměnek. Jen pro vás bude celý domeček s vlastním dvorkem. „Dvorek a venkovní jídelna vám poskytne nerušené soukromí. V teplém období můžete ve venkovní jídelně vařit, jíst i odpočívat,“ popisuje majitelka Michaela. Pro přespání máte na výběr ze tří ložnic, do kterých se vejde až osm výletníků. Obsaďte buď romantický béžový pokoj, nebo dobový zelený a modrý pokoj v přízemí nechte dětem.

Nemusíte se ale bát, že by celá skupina čekala na konci dne před koupelnou nebo že byste si pro pořadí museli tahat sirky. Koupelny jsou připravené dvě, jedna s vanou a druhá se sprchou. Jakmile se tu po celém dni osvěžíte, utíkejte do kuchyně s jídelnou, kde na vás bude čekat zasloužená večeře. Tu si sice budete muset připravit sami, ale o to s větší chutí se do ní pustíte.

Dva apartmány, které jsou novinkou letošního léta, stále voní novotou. Byly vytvořeny s největší péčí a s doplňky včetně stolních lamp, obrazových rámů a nádobí fungují v dokonalé harmonii a dýchají na hosty historií, aniž by působily nechtěným těžkým dojmem jako při bydlení na zámku. Romantiku si ale ponechávají, přestože častěji než páry hostí rodiny s dětmi.

Na děti jsou tu zařízeni parádně. Nejen pro jejich volné chvíle je za statkem k dispozici venkovní prostor s hřištěm se sítí, kde si můžou zahrát volejbal nebo třeba tenis. Samotné si mohou hrát na pískovišti, skákat na trampolíně či si pouštět draky. Nejvíc však děti nadchne množství zvířátek, které majitelé chovají pro radost svou i návštěvníků. K nim mají hosté přístup, a pokud se nebudete bát, můžete si půjčit třeba poníka a vyjet si s ním do lesa. Po návratu si s večeří nelamte hlavu, hoďte hermelín na gril nebo napíchněte buřta na klacek a užijte si u hřejivého ohně.

Přečtěte si také