Zájem Čechů o Gruzii roste. Láká na výhodné investice i nedotčenou přírodu

Každý měsíc se v přímořském městě Batumi prodá tisíc apartmánů a zájem roste i o nedaleké Kobuleti. Proudí sem peníze z celého světa a byty si tu začínají pořizovat i Češi. Finanční návratnost je totiž výrazně rychlejší než u investic v Česku.

„Poptávka zahraničních investorů po projektech v Gruzii každým rokem roste. Největší zájem je zatím o Batumi, kde se každý měsíc prodá více jak tisíc apartmánů, což je o 36 procent víc, než tomu bylo v loňském roce. Proudí sem peníze z celého světa, nejvíce z Turecka, Ázerbájdžánu, ale také Izraele, Polska, Skandinávie a přidávají se i Češi,“ popisuje adžarský ministr financí Jaba Phutkaradze. „Soustředíme se teď i na další oblasti, jako je například přímořské Kobuleti, jehož turistická návštěvnost se od loňského roku zvýšila o 26 procent,“ dodává.

Právě v Kobuleti, letovisku na pobřeží Černého moře, které pokrývají borové háje a neobvyklý černý a léčivý písek, se v srpnu letošního roku otevřel český hotel Magnetic Beach Resort. Za projektem stojí skupina První investiční, a tak je nejen příležitostí k netradiční a neokoukané dovolené, ale také k jedinečné investici. Funguje totiž jako apartmánový hotel, do jehož jednotlivých pokojů – apartmánů – může vložit své peníze soukromý investor.

Investice bez starostí

V praxi to znamená, že si lze vybrat z různých typů kompletně a moderně vybavených apartmánů, které se liší zejména velikostí, přičemž metr čtvereční stojí 3 750 až 4 500 dolarů. Apartmán je tedy možné tu pořídit už za 138 285 dolarů, tedy asi 3 250 000 korun. „Majitel nám potom apartmán svěří, my ho pronajímáme jako součást pětihvězdičkového hotelu, také o něj pečujeme a servisujeme jej. Majitelům proto odpadá ta nepříjemná starost, a jen inkasuje zisk z pronájmu. Všichni majitelé přitom mají stejné podmínky výdělku,“ vysvětluje předseda představenstva skupiny První investiční a zároveň provozovatel hotelového komplexu Magnetic Beach Resort Petr Zapletal.

Kobuleti. Foto: Shutterstock

Hotel zatím funguje jen pár měsíců a 40 procent hostů zatím tvoří Gruzínci. V investicích ale projekt cílí do Česka. „Magnetic Beach Resort má v tuto chvíli 129 apartmánů, z nichž čtvrtina je již prodaná a další polovinu máme předběžně zarezervovanou. Sto procent z nich jsou výhradně čeští investoři a majitelé,“ popisuje Zapletal.

Do dvou budov hotelu s apartmány, bazénem a restaurací bylo potřeba na začátku investovat 14 milionů dolarů. Zpočátku mělo jít jen o českou investici do gruzínského projektu, ale v První investiční se nakonec rozhodli jinak. „Nechtěli jsme stavět podle původního projektu, a tak jsme ho odkoupili a dokončili stavbu po svém, podle nejvyšších evropských standardů,“ uvádí Petr Zapletal. Projekt si vzal na starosti spolu s manželkou Danielou, která se stala hlavní designérkou.

Důvodem bylo zejména to, že gruzínské stavby často nejsou příliš kvalitní a po pár letech je to na nich vidět. „My jsme chtěli udělat nejen hotel, který bude nejen skvěle vypadat, ale trvali jsme na použití těch nejkvalitnějších materiálů, které jsme často dováželi z Česka nebo jiných částí Evropy, chtěli jsme budovu zateplit, což je na místní poměry nezvyklé, ale z pohledu budoucích úspor na energiích velmi účinné,“ doplňuje Daniela Zapletalová.

Proč právě Gruzie?

Do Gruzie přijíždí čím dál více turistů a zejména Adžárie, tedy oblast na pobřeží, kde leží město Batumi i Kobuleti, je z 35 procent závislá na cestovním ruchu. Cestovatele lákají nejen zmíněné a většinou příjemně dlouhé černé pláže, ale třeba i moderní architektura v Batumi, nebo naopak nedotčená příroda v horách. Nejbližší z pobřeží je oblast Bakhmaro, ale vyrazit lze třeba i na Velký Kavkaz, kde jsou v zimě perfektní podmínky pro lyžování.

Investicím však hrají do karet nejen krásy gruzínské krajiny, ale také místní ekonomika a podmínky podnikání. V prestižním žebříčku Ease of Doing Business, který hodnotí právě přívětivost dané země pro podnikatele a který je každoročně součástí zprávy Doing Business Světové banky, obsadila Gruzie v roce 2020 7. místo, přičemž Česko skončilo 41.

„Máme spočítanou a vyzkoušenou návratnost investice do apartmánu v Gruzii do 12 let. Když porovnáme jakýkoli investiční projekt v České republice, bavíme se o období 30 let a více. K tomu si ještě můžeme připočíst výhled a tempo, s jakým se v Gruzii zdražují nemovitosti. Za posledních pět let v oblasti Kobuleti narostly meziročně ceny nemovitostí o 15 procent,“ říká Petr Zapletal.

Gruzínská veřejná správa je navíc precizní a minimálně byrokratická. Proces nákupu a převodu nemovitosti zde trvá méně než hodinu, neplatí se daň z převodu nemovitosti a koupě nemovitosti dává kupujícímu právo získat povolení k trvalému pobytu. Gruzie má také uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění s více než 50 zeměmi včetně České republiky a od roku 2014 také bezcelní dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.

Přečtěte si také