Zahraniční rezidentura může ochránit finance

Některé země nabízejí kromě klidnější politické situace i rostoucí trh pro výhodné investování a příležitosti ke snížení daňových nároků.

Válka na Ukrajině, energetická krize i hospodářské problémy, které v uplynulých dvou letech přinesla koronavirová pandemie, hýbou světovou ekonomikou, finanční situací firem, potažmo každého z nás. Jak se tomu postavit a ochránit hodnotu svého majetku? Řešením může být takzvaná zahraniční rezidentura.

Evropská bezpečnostní rizika rostou a s nimi nelehká hospodářská situace, která zasahuje celosvětový trh. V uplynulých dvou letech se globálně projevovaly dopady koronavirové pandemie, nyní čelíme rekordnímu růstu cen energií a nemovitostí i rychle se zvyšující inflaci.

Česko má třetí nejvyšší inflaci v Evropské unii a vedle jejího růstu se prudce zvedá i úroková sazba, která je nejvyšší od roku 1999. Oproti jiným státům, kde ji centrální banky drží kolem nuly, ji Česká národní banka tlačí k šesti procentům. To vše má negativní dopad i na rozvoj byznysu. Přičteme-li k tomu vysokou daňovou a administrativní zátěž, nelze se divit, že firmy stále častěji hledají alternativní cesty.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se v současnosti ochránit před možnými riziky, ztrátou hodnoty majetku i vysokým daňovým zatížením, je změna rezidentury nebo místa podnikání mimo EU. Existují země, které kromě klidnější politické situace nabízejí i rostoucí trh pro výhodné investování a příležitosti ke snížení daňových nároků.

Dávid Malcovský, ředitel společnosti Zenron

Za různých podmínek lze zejména díky investicím převést sídlo podnikání do jiné země a zajistit si tam trvalé občanství nebo alespoň povolení k pobytu. V případě nebezpečí se pak přesun do těchto států výrazně zjednodušuje. Další výhodou je nízké daňové zatížení, které může v dlouhodobém horizontu majitelům firem značně snížit celkové výdaje.

Jižní a Střední Amerika

Státy Jižní nebo Střední Ameriky se sice také potýkají s vyšší inflací, ale v současnosti patří mezi jedny z nejvhodnějších možností pro změnu rezidentury, protože nepředstavují strategické cíle ani nejsou hlavními aktéry probíhajících konfliktů. Změnu rezidentury lze navíc ve většině případů zařídit investicemi, které mají vzhledem k růstu trhů potenciál hodnotu do budoucna zvyšovat.

Paraguay je specifická výší investice – povolení k pobytu s následnou možností státního občanství lze získat za 5,5 tisíce amerických dolarů, zhruba 130 tisíc korun. Ekvádor je zase jistotou pro ty, kteří se zatím nechtějí do zahraničí nastálo přesunout – povolení k pobytu totiž platí, i pokud osoba v zemi dlouhodobě nežije.

Brazílie a její rostoucí ekonomika představují nejlepší příležitost pro investování, Dominikánská republika zase žadatelům poskytuje podmínky pro změnu rezidentury po třech měsících a zisk občanství po dvou letech.

Spojené arabské emiráty a USA

Oblíbenou destinací pro rezidenturu jsou také Spojené arabské emiráty. K jejímu sjednání je však třeba získat pracovní smlouvu s arabskou společností. Po vyřízení všech úředních náležitostí a zdravotní prohlídky je doklad rezidenta vydán do tří pracovních dnů.

Pokud někoho nelákají exotické země, ale chce mít jistoty, které nabízejí, může využít programy v USA. Existuje například ten vízový EB-5, pro který jsou typická minimální kvalifikační kritéria i restrikce pro ža­datele.

Podle amerických partnerů firmy Zenron Consulting je každoročně kvóta žádostí zcela vyčerpaná, protože při jejich schválení žadatel během 16 až 24 měsíců získá zelenou kartu pro sebe i svou rodinu. Navíc stačí investovat do schválených projektů a částka je po pěti letech v plné výši vrácena. Výdajem jsou poté poplatky za americké advokáty, státní poplatky nebo audit.

Přečtěte si také