Proč je v oboru technologií tak málo žen? Většina z nich na své cestě narazí na jednu ze dvou překážek: nedostatečnou podporu nebo genderové stereotypy. Přitom v Česku je ženských talentů požehnaně, říká Gabriela Löbel, manažerka pro společenskou odpovědnost ve společnosti Huawei. Proto vznikl unikátní výběrový program Women in Tech, jehož právě startující druhý ročník v následujících měsících pomůže českým podnikatelkám posunout na novou úroveň nejen jejich technologický projekt, ale i vlastní hranice.
Proč se Huawei rozhodl zaměřit právě na ženy?
Vzhledem k tomu, že pokrok v moderních technologiích nás přibližuje k plně propojenému a inteligentnímu světu, musíme ještě překonat propasti mezi muži a ženami. Podle statistik je v Česku pouze jedna z deseti pozic v oboru ICT obsazena ženou. Na vině je bezpochyby stereotypizace odvětví jako převážně mužského, málokdy se však mluví o tom, jaké podpory se českým ženám při vstupu do odvětví technologií ve skutečnosti nabízí. Projekt pořádáme s Hospodářskou komorou prostřednictvím jejich Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace. Shodli jsme se, že tady chybí podpora žen v podnikání i technologiích. Proto jsme vytvořili jeho lokální podobu a rozhodli se projekt realizovat.
Má tento program svou obdobu ve světě?
Náš lokální program vychází z globální strategie Huawei. Hlavním cílem je budování společnosti podporující začlenění žen a inkluzi. Tento závazek promítáme do mnoha konkrétních iniciativ po celém světě. To vše pod heslem „Tech for Her, Tech by Her, Tech with Her“. Společným cílem všech projektů je zlepšení účasti žen v technologickém sektoru a digitální ekonomice. Tato globální iniciativa však získává v každé zemi konkrétní podobu. A v Česku je to právě vzdělávací program Women in Tech.
Kolik žen prochází výběrem?
Letos jsme poprvé program otevřeli široké veřejnosti a těší nás velký zájem žen z různých oborů. Z desítek zájemkyň vybereme účastnice, jejichž zaměření bude nejlépe odpovídat základním pilířům této iniciativy. Těmi pilíři jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj. Jedná se tak například o zpřístupnění vzdělávání zejména znevýhodněným skupinám a zároveň poskytnutí základních ICT dovedností potenciálním talentům. Těší mě, že přihlášené projekty zatím vypadají velmi zajímavě.
Co čeká účastnice letošního ročníku?
Mohou se těšit na pestrý vzdělávací program. Naší prioritou je nejprve zjistit potřeby každé z účastnic a připravit aktivity tak, aby co nejlépe odpovídaly jejich očekávání. Máme připraveny série workshopů, mentoringový program, networkingové akce i mastermind setkání s účastnicemi loňského ročníku. Určitě nebude chybět ani účast na mezinárodní vzdělávací konferenci. Cílem je, aby každá z dam měla šanci zapracovat na osobním rozvoji podle svých preferencí a přání.
Co je podle vás největším přínosem programu?
Mně osobně se nejvíce líbí osobní přístup a networkingové příležitosti, které ženám v programu nabízíme. Snažíme se, aby jejich osobní růst byl přirozený a otevíráme jim možnosti, jak dosáhnout jejich osobních cílů. Určitě výbornou inspirací je ženám patronka projektu Linda Štucbartová, která dává do projektu své know-how a zkušenosti. Věřím, že pestrost a možnosti setkávání budou pro ženy inspirací, jak posouvat dále nejen svůj byznys, ale i sebe.
Máte zpětnou vazbu od absolventek uplynulých ročníků?
Zpětnou vazbu samozřejmě máme a jsme rádi, když slyšíme, kam se díky Women in Tech posunuly nebo jaké příležitosti ve svém podnikání získaly. Každý názor, i ten negativní je pro nás velmi cenný, protože díky tomu můžeme zlepšovat ročníky následující. Což taky děláme. Máme velkou výhodu, že můžeme flexibilně reagovat na případné podněty a velmi rychle zapracovat změny.
Chystá tedy Huawei pokračování?
Dlouhodobá podpora žen v ICT oboru je naší prioritou. Protože jen díky tomu můžeme změnit prostředí nebo chování ve společnosti. Jako technologická firma se snažíme otevírat téma inkluze a zapojení žen do technologických oborů. Hodně se o podpoře žen v poslední době hovoří. Je úžasné, že se tato debata odehrává nejen v mediálním prostoru, ale za důležitou ji považuje stále více soukromých i veřejných subjektů. Považuji za klíčové přejít od debaty a povídání k činům a podporu ženám opravdu dát. A věřím, že Women in Tech je jedním z projektů, jež jsou ženám a jejich potřebám ušity na míru, díky čemuž by mohla pozitivní změna opravdu nastat.
•