Váš soukromý zámek

Když je realita lepší než jakýkoli sen, víte, že jste na správném místě. Staňte se na několik nocí jediným pánem Château Trpísty.

Kdybyste přijeli na barokní zámek v malé obci Trpísty před patnácti lety, nevěřili byste, že panství, které od 80. let minulého století chátrá, je možné ještě zachránit. Pomoc přišla za pět minut dvanáct v podobě rodiny, která si přála najít místo, jemuž by vdechla nový život. Sami v minulosti v restituci získali zpět rozpadlý rodinný zámeček, ale k jejich zklamání ho již nebylo možné zrekonstruo­vat. A tak touhu oživit historickou pa­mátku přenesli na zámek Trpísty, který byl pro ně láskou na první pohled. Věděli, že pokud ho nezachrání oni, ne­udělá to nikdo.

Navrátit grandiózním místnostem jejich slávu a přitom zachovat útulného ducha, nebyl lehký úkol. Část prostor majitelé zařídili rodinným nábytkem. Další unikátní kusy získali na aukcích starožitností. Museli však uvažovat důmyslně. „Bylo třeba naučit se správně vybírat. V barokním zámku jsou velkolepé prostory a jeho interiéry mají tendenci nábytek opticky zmenšovat. Pěti- až šesti­metrové stropy a rozlehlé pokoje polykají dimenze. Věděli jsme, že to, co se vejde do normálních bytů, v zámku vypadá jako dětský nábytek. Když jsme chtěli pořídit barokní skříň, musela mít opravdu velké rozměry.“

Díky jejich pečlivému výběru vybavení, trpělivosti a nemalým investicím můžete dnes navštívit barokní perlu Tachovska a stát se na několik nocí jejím pánem (či paní, samozřejmě). Je pro vás připraveno celé jedno křídlo zámku v podobě apartmánu Suite Grand Jardin. Pohltí vás v něm všudypřítomné světlo, které dává vyniknout barvám francouzských tištěných květinových textilií i dřevěným strukturám podlah a historického nábytku. Impozantně vysoké klenuté stropy, majestátní dvoukřídlé dveře a nezaměnitelný genius loci vás odnese o 150 let zpět, do světa, který známe z románů francouzských literárních velikánů.

Tohle není zámecký hotel

Ubytovat se tady neznamená jen přebývat na zámku, ale mít téměř celé sídlo i zámeckou zahradu pouze pro sebe. Takové soukromí vám nenabídne žádné jiné panství. „Není to zámecký hotel, ale zámek, což je velký rozdíl. Kromě vás zde žádní hosté nebudou. Jedinou podobnou zkušeností je zámek zdědit, koupit nebo si ho pronajmout,“ říkají majitelé. Idea vytvořit prostor jen pro jedny hosty provázela celý koncept od začátku. Nebojte se, v zámku nezůstanete bez prvotřídního servisu. Bude o vás postaráno do té míry, jakou si budete přát. Ale nebudete-li chtít potkat živou duši, nepotkáte ji.

Ač obklopen přepychem, cítí se zde člověk jako u blízkých přátel. Majitelé toužili vytvořit atmosféru rodinného zámku, jenž by neměl budit dojem, že sem nepatříte, jako je to u mnoha luxusních hotelů. Nikdo vás neokřikne, když si dáte u večeře lokty na stůl, a nikdo ne­očekává, že budete dodržovat dress code nebo držet malíček nahoře při popíjení odpoledního čaje.

Váš pobyt bezpochyby umocní zážitková večeře v zámecké jídelně. Zkušení profesionálové vám ji připraví ve výjimečném stylu, způsobem, jakým se podávala v 18. či 19. století. Stejně dobře si můžete vychutnat originální pokrmy i v soukromí svého apartmánu. Právě gastronomie je tu úžasnou zkušeností. Kulinářský koncept není postavený na věhlasném šéfkuchařském jméně, ale na receptech, jež posbírala francouzská hraběnka Marie-Blanche de Broglie a které vydala v kuchařské knize Královská kuchyně 17. a 18. století. „Tyto recepty z Paříže jsme s šéfkuchaři zkoušeli tak dlouho, dokud se nám je nepodařilo dokonale připravovat autentickým způsobem a z původních surovin.“

Radost pro všechny

Život na zámku nebude v budoucnu jediným unikátním zážitkem, který Château Trpísty nabídne. V plánu je rozšířit koncept o možnost nechat si vytvořit historický portrét od české fotografky Lucie Robinson. Její zkušené oko, objektiv fotoaparátu, kostýmy, rekvizity, dokonce i stejné světlo, které používal například Rembrandt, znovu vytvoří atmosféru 17. nebo 18. století. Host si tak odnese vzpomínku, která není vytržena z kontextu a bude mu navždy připomínat čas zde strávený.

„Být tady je jako ocitnout se v takové časové kapsli. Sami hosté nám často říkají, že právě čas zde plyne jinak, klidněji. Už po krátké době se nechají unášet jeho pomalým rytmem,“ popisuje dojmy svých hostů majitel. „Někteří lidé sem zavítají pro svou lásku k Francii. Měli jsme hosty, kteří do Francie často jezdí, ale kvůli covidu-19 nemohli. Když zámek navštívili, řekli, že je to u nás francouzštější než místo, co si pronajímají v Bretani,“ dodává se smíchem.

Optimismus zámeckou rodinu neopouští. Mají další plány, na něž se velmi těší a těšit byste se měli i vy. Aristokratický zážitek se ještě rozšíří o další honosný apartmán v zimním křídle zámku. Suite Grand Jardin, který je v letním duchu, tak najde svůj protipól v apartmánu věnovaném podzimní a zimní náladě. „Měl by být dekadentním útočištěm ve stylu Napoleona III. a přepychových pařížských hotelů. Jeho charakter bude tvořit šerosvit, červený samet, těžké závěsy, zlaté střapce. Čekejte pařížskou operu v kombinaci s luxusním salonem uprostřed 19. století. Nový apartmán bude sexy, stylový, v podmanivých tmavých tónech, ale útulný,“ prozrazují majitelé. A protože je naprosté soukromí důležitou filozofií celého projektu, bude možné vždy pronajmout pouze jeden z apartmánů.

„Jsme hrdi na to, že jsme se k zámku zachovali dobře, a ten nám to vrací svou příjemnou atmosférou,“ pochvalují si jeho zachránci. Své panství milují a pečují o něj s úctou. Jsou majiteli, které by si zámek bezpochyby zvolil, kdyby si mohl vybrat. Sami ho označují za „dalšího“ člena rodiny, starají se o to, aby mu bylo dobře, a přemýšlejí, co by ještě potřeboval. Je to symbióza, která když funguje, rozdává radost všem. Přijeďte se přesvědčit sami a zažít to, co vám žádný jiný zámek ne­nabídne.

Přečtěte si také