„Wow,“ je asi nejčastější reakce každého, kdo poprvé spatří na vlastní oči moderní dřevěnou chatičku levitující v korunách stromů. Kroky se zrychlí v nedočkavosti vyšplhat po čtyřmetrovém žebříku do ootoolny, která se stane na několik nocí kouzelným útočištěm, rozhlednou i meditačním chrámem. Její umístění a podoba je stejně zajímavá jako příběh jejího zakladatele.
Když se podnikatel Jiří Brada ocitl na pokraji pracovních sil, začal hledat glampingové místo, kde by si dobil baterky. Dlouhá léta ve světě byznysu a financí na něj kladla velký tlak na výsledky a vybrala si svou daň na zdraví. Do toho Jiří běhal ultramaratony a psal knihu. V jeho případě by se dalo říct, že všechno špatné je pro něco dobré, protože nebýt vyhoření, Ootoolno by asi nikdy nevzniklo. Během svého „návratu k sobě“ si uvědomil, že tolik potřebný pobyt v přírodě pro něj nemusí být jen jednorázový zážitek, ale také zajímavý byznys, a tak začal přemýšlet, počítat, plánovat.
Netřeba běhat do křoví
Nejdříve hledal firmu s velkým výrobním know-how, jež by byla schopna jeho vize realizovat. Ačkoli byl celkový vývoj ootoolny od funkčních prvků po design během na delší trať, jedno bylo jasné. Vytvořit místo šetrné k přírodě a hlavně neinvazivně umístěné do korun stromů. „Kdyby to mělo škodit přírodě a stromům, nedělal bych to. Kdybychom chatičku sundali a odjeli, nikdo nepozná, že tam někdy nějaký domeček ve stromech visel. Tím se významně odlišujeme od ostatních konceptů na trhu,“ vysvětluje Jiří.
Od první idey až k prvnímu nocležníkovi v ootoolně na Vysočině nedaleko Jihlavy uplynuly dva roky. Náročný vývoj s důrazem na každý detail se vyplatil, ootoolnu si hosté zamilovali na první pohled. Popravdě kdo si nerezervuje termín co nejdříve, bude si muset dlouho počkat. Tak moc je tento lesní ráj nad zemí oblíbený. A dokazují to i vzkazy hostů. „Lidé píšou, že tu skutečně našli klid. Když vešli do ootoolničky, jako by se něco proměnilo. Transparentní prosklená stěna před nimi a terasa jim umožňuje být v kontaktu s přírodou a zároveň v bezpečí,“ těší se z reakcí Jiří. On sám tu má nejraději jen tak ležet v posteli a hovět si, když se venku stmívá a les usíná. Miluje pocit toho, že na něj nikdo nemůže.
A co vás vlastně nahoře čeká? V první řadě čistá radost z dobrodružství, která v mnohých probudí vnitřní dítě. Žebřík jednoduše vytáhnete a nikdo se k vám nedostane. Obklopí vás propracovaný design, který si s praktičností v ničem nezadá. „Jsem hrdý na to, jaký má ootoolna design exteriéru, ale ještě více na provedení uvnitř. Je to precizní řemeslná práce, kde se na ničem neškudlilo.“ Ootoolnička je zateplená a teplo vám dodá i topení. Prostorná postel s huňatou dekou a výhledem bude vaším oblíbeným zákoutím. Nechybí ani malá kuchyňka, umyvadlo s vodou a něco malého na zub. K dispozici je i toaleta, takže netřeba běhat do křoví.
Je zde všechno, až na sprchu, což podle Jiřího nepředstavuje pro hosty žádný problém: „Vodu sem dovážíme a zase odvážíme, což souvisí s heslem Ootoolna: „Po nás nepřijde potopa.“ Je zde tekoucí voda z kohoutku, ale kvůli limitovanému množství jsme upustili od sprchy. Coby kamenem dohodil je ovšem potok, který v létě přímo vybízí k osvěžení. Absence sprchy paradoxně nikomu nevadí. Lidé si to chtějí užít se vším, co to přináší.“ Solární panely pohání světla v objektu i USB konektor, který vám nabije třeba telefon. Klasické zásuvky však nehledejte. Potraviny je možné uchovat v termoboxu.
Nebojte se, nezůstanete úplně sami napospas přírodě. Budete tři kilometry z jedné strany a dva z druhé od nejbližší vesničky. V domku najdete telefonní kontakt na správce, který v případě potřeby dorazí do deseti minut. „Je to nutnost, protože když jsou například velmi silné bouřky, hosté dostanou pokyn ootoolnu opustit. Počasí nelze ovlivnit a my rozhodně bezpečnost nepodceňujeme,“ upozorňuje Jiří.
Síť ootoolen
Za pár měsíců se celý koncept rozroste ještě o dvě ootoolny – jedna bude na hladině a další na zemi. Celkem se vytvoří tři elementy: voda, vzduch, země. Síť zážitkových ootoolen by se měla postupně rozšířit po Česku i do dalších zemí. Pro potenciální glampingové podnikatele totiž Ootoolno všechny své koncepty nově nabízí jako franšízu. Že bude „přeootoolnováno“, se Jiří nebojí. „Nechceme tlačit na kvantitu, ale kvalitu – provedení, zážitku, vztahů. Partnery si budeme velice pečlivě vybírat.“
Nečekejte však, že vám stačí jen pár metrů čtverečních v opuštěném lese. Ačkoli vám Ootoolno poskytne daný typ chatičky na klíč, předá provozní a marketingové know-how a zajistí i guest management, je potřeba mít pozemek se základním zázemím. „Nepreferujeme u franšízantů ty, co místo ještě nemají. To je alfa a omega spolupráce. Není vhodné jen koupit kus lesa, kde široko daleko nic není. Je potřeba, aby byl nablízku někdo, kdo je hostům vždy nápomocen. Ideální franšízant je někdo, kdo už má nějaké stavení, hotel, penzion, statek a ootoolna bude na jeho pozemku dalším rozšířením stávající nabídky, která mu přinese klienty i do původního zařízení. Jiný případ je investor s větším kapitálem, který by chtěl vybudovat svůj mini resort na jednom místě s vícero ootoolničkami i zázemím. Zde jsme naopak schopni zajistit vše od A do Z, tedy včetně pozemku.“
Díky zkušenostem z finančního prostředí má Jiří vypracované důkladné investiční modely potvrzené pilotním provozem a dynamikou trhu. „Návratnost franšízy záleží na typu partnerství a na vstupní investici. V optimistické variantě je to někde kolem jednoho až dvou let, v horším scénáři se vám vstupní náklady vrátí do dvou až tří let, ale pořád je to relativně rychlé a s následným výrazným profitem. Souvisí to se zmiňovaným důrazem na kvalitu vztahů. Hledáme dlouhodobá partnerství, jež budou smysluplná pro obě strany,“ doplňuje Jiří Brada.
•