Správa kyberbezpečnosti v cloudu šetří náklady i IT týmy

Flexibilita, nákladová efektivita i úleva pro zaměstnance IT oddělení – to vše může přinést přechod správy zabezpečení firem do cloudu. Již totiž dávno neplatí, že by zabezpečení v cloudu bylo výrazně dražší nebo obtížněji kontrolovatelné. Firmám naopak pomůže, aby byly připraveny na celou řadu potenciálních digitálních nebezpečí.

Firemní IT týmy čelí čím dál větší škále rozličných hrozeb, které se navíc neustále vyvíjejí a proměňují. To klade na firmy všech velikostí velké nároky ohledně spolehlivého a dobře spravovatelného přístupu ke kybernetické bezpečnosti.

Podle bezpečnostních expertů ze společnosti ESET bude i letošní rok ve znamení jedné z nejobávanějších hrozeb pro společnosti, ransomwaru. Rizikem by měl být především pokračující vývoj stávajících kampaní, do kterých známé útočné skupiny budou zapojovat další útočníky. „V roce 2024 očekáváme, že většina stávajících trendů v útocích ransomwarem bude pokračovat. Útočníci budou stále aktivnější a agresivnější ve svých požadavcích na výkupné. Současné přední ransomwarové gangy se také budou soustředit na zapojení dalších kyberzločinců do svých stávajících útočných kampaní, proto neočekáváme, že by se v letošním roce objevilo větší množství nových významnějších ransomwarových skupin jako jejich nově vznikajících konkurentů,“ říká Jakub Souček, bezpečnostní expert z pražské výzkumné pobočky společnosti ESET.

Správa kybernetické bezpečnosti v cloudu může firmám nabídnout nový rozměr ochrany jejich dat, která mají pro kyberútočníky stále rostoucí cenu. Cloudové technologie totiž mají řadu výhod, které jim mohou tento nelehký úkol významně usnadnit.

5 výhod cloudového řešení zabezpečení

Jednou z nich je bezesporu centralizovaná správa a řízení. Konzole v cloudu nabízejí jednotné rozhraní, kde mohou správci na jednom místě snadno sledovat a spravovat bezpečnostní opatření v různých lokalitách jejich firem. Centralizovaný přístup zefektivňuje jejich práci a umožňuje detekci hrozeb a reakci na ně v reálném čase.

Druhou výhodou jsou nižší celkové náklady. Firmy si totiž mohou cloudová řešení předplatit a platit pouze za využívané služby. S cloudem také organizacím odpadá potřeba nákladného pořizování hardwaru, jeho údržby a aktualizací. Díky tzv. škálovatelnosti pak mohou organizace snadno přizpůsobovat bezpečnost svým potřebám podle toho, jak se budou nároky na ní měnit. Cloudová řešení lze snadno rozšiřovat nebo redukovat podle potřeby.

Cloudová bezpečnostní řešení jsou výkonná a spolehlivá. Využívají výkon nejmodernějších technologií a infrastruktury. Poskytovatelé cloudových řešení navíc investují velké prostředky do bezpečnostních opatření, včetně pokročilých systémů detekce hrozeb a nepřetržitého monitorování. Tím mimo jiné zajišťují vyšší úroveň ochrany před novými hrozbami.

V neposlední řadě stojí cloudová řešení za zvážení kvůli rychlému nasazení a aktualizacím. Umožňují tím firmám rychle nastavit základní bezpečnostní opatření, na rozdíl od lokálních řešení, kde může být nastavování zdlouhavé. Poskytovatelé řešení navíc za IT tým firmy nasazují bezpečnostní záplaty a aktualizace.

Firmy mají rostoucí hlad po cloudových technologiích

Rostoucí poptávku firem po cloudových technologiích potvrzuje také společnost ESET – v roce 2022 zaznamenala nárůst poptávky ve výši 170 %. Vnímá to jako jasný důkaz toho, že firmy dobře chápou, jaké výhody jim cloud přináší.

„Mnoho malých a středních firem má problémy se správou záplat a aktualizací v celé jejich síti. Jejich koncové body tak zůstávají zranitelné vůči útokům. Navíc je pro ně obtížné identifikovat a prioritizovat zranitelnosti podle závažnosti,“ říká Martin Skýpala, produktový specialista společnosti ESET.

Společnost nabízí pro správu kybernetické bezpečnosti ve firmách řešení ESET Protect, díky kterému mohou firmy včas detekovat nejen nové hrozby, ale také bezpečnostní incidenty a reagovat a řešit jejich opravy v celé síti. Společnosti si mohou vybrat z pěti úrovní ochrany svého podnikání. Od loňského léta je nově v její nabídce pro firmy také nástroj ESET Vulnerability and Patch Management pro vyhledávání a opravy známých zranitelností.

Přečtěte si také