Silniční dopravci se brání

Boj proti podvodům v digitální sféře řeší firmy ve všech odvětvích. Společnosti v silniční dopravě se s nimi setkávají především u služeb využívajících palivové karty.

V odvětví silniční dopravy se o bezpečnostních systémech a těch proti podvodům mluví stále častěji. Logistické firmy se přitom při ochraně údajů snaží vyvážit poměr mezi bezpečností a zákaznickou zkušeností, především pokud jde o komfort. Služby u palivových karet pro komerční pozemní dopravu totiž kombinují platební řešení, technologie a digitální ekosystém založený na datech, čímž vznikají vyšší nároky na bezpečnost, a to nejen v době rostoucích cen pohonných hmot.

Řešením jsou produkty a služby, jejichž cílem je zvýšit bezpečnost při tankování pohonných hmot pomocí palivových karet a snížit riziko zneužití, například v případě ztráty nebo krádeže karty. Krádeže a podvody s klonováním karet mají navíc dnes kvůli nárůstu cen nafty a benzínu mnohem větší dopad na finance firem. Pokud by například před rokem byla kradená karta použitá k natankování tisíce litrů, činila by ztráta více než 18 tisíc korun. Dnes až dvakrát více.

Jeden dodavatel

Technologické zázemí typické pro fintech společnosti nabízí cestu i pro platformy v komerční dopravě. Dnes díky inovacím a širší integraci s dalšími digitálními službami dokáže obsáhlé, ale vysoce kvalitní bezpečnostní řešení zajistit jedna firma. Tím se i správa a doplňující řešení pro předcházení podvodů stává jednodušší.

Zastavení předem

Praktické použití těchto technologií lze ukázat například na telematické službě používající senzory ve vozidlech a na využití palivových karet. Dispečer má přehled o svém vozovém parku na dosah ruky, může sledovat nákladní vozidla v reál­ném čase na mapě, získávat přehledy z automatických notifikací, snižovat náklady na pohonné hmoty a mnoho dalšího jen pomocí palubní jednotky. Ta navíc nabízí ochranu proti podvodům, protože díky pokročilé technologii dokáže zablokovat podvodné transakce dříve, než nastanou.

Automatická kontrola

Klíčem k chytré ochraně je takzvaný geofencing. Když se řidič pokusí natankovat vozidlo pomocí palivové karty, systém ověří, zda se poloha vozidla shoduje s místem, kde se provádí platba. A pokud nikoli, tankování se zablokuje a vůz nebude možné pomocí této karty natankovat. To vše zcela automaticky a bezpečně, což znamená, že správce vozového parku nemusí do tankování vůbec zasahovat. Díky tomu má daný dispečer méně administrativy i jednodušší život.

Přečtěte si také