Rozvířit české investiční vody

Slovenský investor Juraj Krúpa mimo jiné sází na pokles akcií. V americkém slevovém portálu Groupon si díky shortování přišel během pár měsíců na více než 50procentní výnos. AJ Investments však investuje i do herního průmyslu, technologických firem či švýcarské GAM Holding.

Příjmení Krúpa je v české investiční branži dlouhodobě známé. Mladý slovenský investor Juraj Krúpa, který je synovcem Pavola Krúpy, ale říká, že přes úzkou rodinnou vazbu investuje prostřednictvím své investiční firmy AJ Investments výhradně vlastní peníze a také prostředky individuálních investorů. Firma investuje na kapitálových trzích, primárním zaměřením je oblast takzvaného opportunity byznysu, tedy podle aktuálních příležitostí. „V principu jsme long/short equity hedgeový fond, který v současnosti spravuje více než deset milionů eur,“ říká šéf firmy, která vstupuje na český trh.

Rozvířit vody českého investičního světa zvládl Juraj Krúpa již loni, kdy investoval do Grouponu, praotce všech slevových portálů. Firmu, která je kótovaná na newyorské burze, se snaží na nohy postavit česká skupina Pale Fire Capital, avšak AJ Investiments vsadil na krátkodobý pokles ceny akcií a díky shortování si během pár měsíců přišel na výnos přes 50 procent.

Nejnovější úspěch si zapsal investicí do Activision Blizzard, kterou posléze odkoupil Microsoft. „Ohledně strategie našeho investování mohu prozradit zatím jediné: někdy stačí pouze počkat na tu správnou konstelaci hvězd,“ usmívá se Juraj Krúpa, který chce vlastní investice postupně sloučit do fondové struktury, jež bude působit jako hedgeový fond po vzoru Velké Británie nebo USA.

Jak dlouho jste sledoval Groupon?
Groupon jsme sledovali delší dobu, když do něho vstoupil Pale Fire Capital (PFC), donutilo nás to zbystřit. Zajímalo mě, jak budou firmu řídit, jaké změny udělají. Z mého osobního pohledu si totiž koupili za hodně peněz mnoho problémů. V rámci naší analýzy jsme kontaktovali více investorů v USA, analyzovali jsme čísla Grouponu za poslední roky a ukázala se katastrofální. Když jsem zjistil, že PFC vydal dluhopisy za 750 milionů korun, což více­méně odpovídá investici do Grouponu, uvědomil jsem si, že mohou mít problém, pokud Groupon neotočí k nákupní ceně, která se pohybovala kolem 20 dolarů za akcii. Naše rozhodnutí znamenalo výnos více než 50 procent během pár měsíců, přičemž životaschopnost Grouponu se stále řeší.

V případě Activision Blizzard jste naopak investoval s vizí růstu.
Tam šlo o rychlý zásah do černého, firmu převzal za bezmála 70 miliard dolarů Microsoft a vyplnila se naše predikce z počátku roku 2022. Zajímá nás i další videoherní gigant, Ubisoft Entertainment, který zase má několik zajímavých projektů a intelektuálních aktiv.

Zaměřujete se tedy na herní průmysl?
Vůbec ne. Mimo gamingu a e-sports se nám líbí například big tech, jejichž valuace se výrazně propadly kvůli vyšším úrokovým sazbám a obavám z recese, konkrétně jsme investovali do společnosti Spotify a Netflix, které v minulých letech narostly v desítkách procent. Angažujeme se i ve švýcarské společnosti GAM Holding, kde aktuálně držíme téměř tříprocentní podíl. Tato nezávislá společnost spravuje aktiva ve výši 75 miliard dolarů a právě prochází restrukturalizací vedení i představenstva. Nastavení nové strategie by mělo přinést lepší marže, což může přinést několikanásobné navýšení hodnoty společnosti.

Proč jste se rozhodl vstoupit do Česka?
Historicky jsem měl k Česku vždy blízko, z obchodního hlediska je tu přirozenější a otevřený trh. Investoři se v tom, co dělají, dobře orientují a vyznají. Věřím, že je zde velký potenciál, ať už na kapitálovém trhu, či přímo na burze. Zároveň si dovolím tvrdit, že i já a společnost AJ Investments disponujeme velice atraktivními příležitostmi pro případné české investory.

Přečtěte si také