Příliš málo, příliš pozdě: německá vojenská pomoc Ukrajině vyvolává rozpaky

Kancléř Scholz chce i nadále finančně a vojensky podporovat Ukrajinu – v úzké koordinaci se spojenci. Plánují se také další dodávky zbraní, ale pravděpodobně již ne ze zásob Bundeswehru.

Kancléř Olaf Scholz v diskusi o dodávkách německých zbraní na Ukrajinu potvrdil svůj předchozí postoj. „Cílem je vybavit ukrajinskou armádu tak, aby se mohla bránit ruskému útoku,“ řekl Scholz po videokonferenci s hlavami států a vlád mezinárodních partnerů a představiteli NATO a EU. Bylo však také důležité, aby vojenská pomoc mohla být rychle realizována a poskytnuta.

Ukrajina by měla objednávat přímo od průmyslu

Německo však dosáhlo svých limitů, pokud jde o dodávky zbraní z vlastních zásob, vysvětlil Scholz. Je třeba zajistit schopnost Německa bránit se ruskému útoku. Z tohoto důvodu byl podle něj ve spolupráci s německým průmyslem a ukrajinskou vládou vypracován seznam toho, co by mohlo být do země dodáno. Tuto zakázku by pak zaplatilo Německo. „Požádali jsme německý obranný průmysl, aby nám sdělil, jaký materiál může v blízké budoucnosti dodat,“ řekl Scholz. To by stejně jako dříve zahrnovalo protitankové zbraně, zařízení protivzdušné obrany, munici „a také to, co může být použito v dělostřeleckém boji“. „Ukrajina nyní přijala výběr z tohoto seznamu a my jí poskytneme peníze potřebné na nákup.“ Partnerským zemím NATO, které dodaly Ukrajině zbraně sovětské konstrukce ze svých vlastních zásob, by byla rovněž poskytnuta pomoc při pořizování náhradních zbraní. „Děláme to společně s mnoha dalšími, kteří jdou stejnou cestou jako my.“

Kromě toho Německo již dodává Ukrajině „zbraně s významným dopadem“ a bude v tom pokračovat, uvedl. „Dodáváme zbraně, které mohou být použity na velké vzdálenosti, a to i v bojích, které nyní probíhají.“

Úzká koordinace se spojenci

Kancléř rovněž naznačil, že Německo je připraveno podpořit dodávky dělostřelectva z USA nebo Nizozemska na Ukrajinu. „I tam jsme připraveni udělat, co bude třeba,“ řekl, aniž by uvedl podrobnosti. USA již minulý týden oznámily dodávku těžkého dělostřelectva. Nizozemský premiér Mark Rutte v úterý přislíbil dodávku těžkých zbraní ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Scholz zdůraznil úzkou koordinaci se spojenci Německa při podpoře Ukrajiny a zopakoval, že NATO do války nezasáhne. Podle Scholze se dosavadní sankce již projevují. Ruská ekonomika klesá, inflace masivně roste. Pro Rusko je to „katastrofa“. Německo a jeho spojenci pečlivě zkoumali dopad sankcí a připravovali další kroky.

„Diktátorský mír není přijatelný“

Kancléř znovu odsoudil ruskou vojenskou ofenzívu na východě Ukrajiny. Válka vstoupila do nové fáze, řekl politik SPD. Utrpení Ukrajiny nenechává nikoho chladným. „Cítíme nekonečný zármutek nad oběťmi a – to je třeba říci – velký hněv na ruského prezidenta a tuto nesmyslnou válku.“ Řekl, že je vděčný německému lidu za jeho solidaritu s uprchlíky z Ukrajiny. Scholz znovu vyzval Putina k „serióznímu jednání“ a ukončení bojů. „Diktátorský mír, který má Putin zřejmě na mysli, je nepřijatelný.“

Melnyk: „Velké zklamání a hořkost“

Ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk kritizoval Scholzovo prohlášení jako nedostatečné. Melnyk řekl agentuře Deutsche Presse-Agentur, že prohlášení politika SPD se v ukrajinském hlavním městě Kyjevě setkalo s „velkým zklamáním a hořkostí“. Melnyk uvítal ochotu Německa poskytnout další finanční prostředky na zbrojení, ale zároveň uvedl, že je třeba ještě mnoho udělat. Podle něj však stále existuje mnohem více nezodpovězených otázek než odpovědí. „Teze, že by Bundeswehr už nebyl schopen Ukrajině nic dodávat, je nepochopitelná,“ řekl Melnyk.

Vojáci disponují více než 400 bojovými vozidly pěchoty Marder, z nichž asi 100 slouží k výcviku a výuce, a proto by mohla být okamžitě předána Ukrajině. Kromě toho má Bundeswehr podle jeho poznatků asi 800 transportních tanků Fuchs, z nichž většina se nepoužívá, a proto by mohly být poslány na Ukrajinu. „Velmi rozhodující by byla také dodávka samohybných houfnic 2000.“ V inventáři Bundeswehru je podle Melnyka asi 120 těchto dělostřeleckých zbraní dlouhého dosahu.

Hofreiter: „Měli bychom udělat mnohem více“

Politik strany Zelených Anton Hofreiter rovněž kritizoval Scholzovo prohlášení jako nedostatečné. Oznámená podpora partnerských zemí pro dodávky zbraní na Ukrajinu je „dalším krokem správným směrem, ale nestačí to,“ řekl Hofreiter portálu t-online. V rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland uvedl, že zásadní je, aby Ukrajina nyní rychle získala i těžší zbraně. „Ofenziva (Ruska) na východě Ukrajiny již začala. A neměli bychom zapomínat: Německo je hospodářsky nejsilnější zemí Evropské unie, a proto bychom měli udělat podstatně více.“ Kancléře opět kritizovala i obranná politička FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermannová. „Ale za svobodu a lidská práva musíte bojovat, nedostanete je zadarmo. Dnes bylo ještě příliš málo konkrétních zpráv,“ uvedla na Twitteru. Ve srovnání s ostatními zeměmi Německo stále příliš zaostává.

Kritika zazněla také z CDU/CSU. „Příliš málo – příliš pozdě“ – takový je hořký závěr Scholzovy tiskové konference, napsal na Twitteru místopředseda parlamentní frakce CDU/CSU Johann Wadephul. „Německo nadále nedodává žádné těžké zbraně, tj. nechává Ukrajinu na holičkách.“

Přečtěte si také