Perla jménem Regenhart

Lázeňské město Jeseník skrývá nedaleko svého centra skvost jménem Villa Regenhart. Hotel s více než stoletou tradicí nabízí moderní služby na nejvyšší úrovni a je skvělým výchozím bodem pro milovníky lázeňské atmosféry i nadšené turisty.

Příběh této architektonické perly Jeseníku sahá až do konce 18. století, kdy Johann Jacob Regenhart začal v Perchtoldsdorfu u Vídně obchodovat s kořením a lněným plátnem. Spolupracoval s tkalci plátna právě v Jeseníku – firma Raymann & Co. tu vyráběla lněné ubrusy a prostírání, se kterými bratři Regenhartovi obchodovali ve Vídni. Jejich společnost získala v roce 1845 oprávnění dodávat lněné zboží na císařský dvůr a měla vynikající ohlas i v zahraničí, což potvrzuje úspěšná účast na světové výstavě ve Filadelfii v roce 1876.

O 22 let později, v roce 1898 se začala psát historie samotné Regenhartovy vily. Stavbou byl pověřen místní stavitel Alexander Nitsche a zadání znělo postavit na úpatí Zlatého Chlumu honosnou neobarokní rezidenci pro rodinu Ernsta Regenharta. Vila byla podle návrhu vídeňských architektů Karla a Julia Mayrederových dokončena už v roce 1899, časem k ní přibyl ještě zahradní domek.

Když vilu před necelými deseti lety koupili noví majitelé, vychvalovali Nitscheho, který podle nich odvedl skvělou práci. Ve zdech nebyla jediná prasklina a revoluční byl na svou dobu i systém vzduchotechniky, kterým vila disponovala − proudění vzduchu tu zajišťovalo šestnáct komínů.

Při rekonstrukci měli současní vlastníci také štěstí na architekta, který ani tentokrát nic nezanedbal. I díky němu a jeho úsilí (odjel například do Vídně, kde studoval práci bratří Mayrederů a neo­barokní architekturu) se povedlo ducha Villy Regenhart zachovat.

Zažít jej můžete na vlastní kůži a prožít tu dny klidu a odpočinku. Ačkoliv vila zvenku vypadá jako zámeček, uvnitř sídlí už od roku 2016 krásný hotel s nezaměnitelnou atmosférou. Ze všech koutů dýchá historie, služby jsou na špičkové úrovni a užijete si moderní relaxační wellness program.

Na výběr máte z několika typů pokojů od standardních dvoulůžkových přes rodinné až po dvě deluxe suites − Louisa bude vyhovovat milovníkům historie a romantických chvilek, Ervin díky podkrovním prostorům zase těm, kdo rádi usínají pod hvězdami. Samozřejmostí je také bezbariérový pokoj, kde si užijete pohodlí bez omezení.

Při návštěvě nevynechte restauraci, kde se vaří ze sezonních a lokálních surovin. Den pak doporučujeme zakončit ve stylovém lobby baru.
Co rozhodně musíte zažít, je místní spa & wellness. Ať už jste milovníci saunování, nebo rádi relaxujete u bazénu, případně ve vířivce, pro každého se tu něco najde. Navíc je wellness umístěno tak, že nabízí krásné výhledy do parku, takže při teplých letních dnech můžete vyjít ven a prohřát si tělo přímo na sluníčku. Pokud byste zatoužili po privátním wellness zážitku, ani to nebude problém. Samozřejmostí jsou také zkrášlovací a relaxační procedury, takže si po dlouhých procházkách můžete zajít odpočinout na masáž.

Bylo by škoda nenechat si i nějaký čas na prohlídku samotného města Jeseník. Popularitu získalo v 19. století díky slavnému rodákovi a zakladateli moderní vodoléčby Vincenci Priessnitzovi. Pokud vás lázeňská atmosféra nadchne, udělejte si výlet do nedalekých Velkých Losin, kde můžete navštívit i místní zámek a ruční papírnu. Za zmínku stojí také lázeňská cukrárna, kterou najdete schovanou u vchodu, nebo skvělé bistro Nejen párek s nejlepšími hotdogy široko daleko.

A jestli raději holdujete turistice, doporučujeme výšlap na Praděd, nejvyšší horu Moravy, nebo na ikonickou vodní nádrž Dlouhé stráně. Případně vám v hotelu zapůjčí elektrokola, pokud tedy nepatříte ke zdatným cyklistům, vy­užijte této možnosti a vyrazte objevovat okolí.

Ve Ville Regenhart poskytnou zázemí také firmám na jednání nebo teambuildingy. Uspořádat tu můžete i svatbu, se kterou vám pomůže místní svatební koordinátorka. Nebo si jen vyberte jeden z pobytových balíčků a vydejte se do Jeseníku za zaslouženým odpočinkem.

Přečtěte si také