Nové bateriové úložiště MES

Podle Cyrila Svozila jr., šéfa firmy AERS, je MES ideální pro středně velké výrobní závody, obchodní centra nebo dealery aut.

Začínali jste s velkými bateriovými úložišti pro průmyslové využití a s domácími bateriovými stanicemi. Chybělo vám v nabídce bateriové úložiště střední velikosti?
Nové bateriové úložiště MES je odpovědí na zájem a potřeby trhu, současně maximálně využívá všechny přednosti a zkušenosti, které máme s provozem těch velkých špičkovacích stanic. Dosavadní řešení pro komerční, průmyslové a výrobní areály v podobě interiérové vestavby nebo kontejneru mělo výkon 360 kW a modulární kapacitu od 300 kWh do 600 kWh. Samozřejmě se dalo řetězit, a tím i navyšovat kapacita. Nové úložiště MES je menší velikostí, výkonem i kapacitou, má dobrý poměr cena/výkon a i jeho možnosti se dají řetězením a navýšením počtu kontejnerů nastavit podle potřeb a požadavků investora.

V jakých konfiguracích budete stanice MES dodávat?
Výkonově bude mít nové úložiště MES výkon 100, 150 a 200 kW, výhledově uvažujeme i o výkonu 300 kW, ale zatím nabízíme první tři výkonové varianty. Pro investory, poptávající střední výkonovou řadu, je to optimální řešení. Kapacitně je nabídka velmi široká, začínáme na 96 kWh a končíme na 576 kWh, což se už vyrovná kapacitě našich velkých špičkovacích stanic SAS. Kapacita je dána počtem bateriových bloků, základní blok má kapacitu 96 kWh s proudovou kapacitou použitých článků 135 Ah. V jednom kontejneru MES přitom může být instalováno až šest bateriových bloků. Základní rozměrové provedení stanic MES pro instalaci všech šesti bateriových sad je 5 × 2,5 × 3 metry, pokud si zákazník přeje nižší bateriovou konfiguraci, můžeme délku kontejneru upravit.

Kdy nové bateriové úložiště představíte zákazníkům?
První už od září funguje u nás v Jeseníku u objektu v ulici Slezská, oficiální premiéru MES bude mít na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V pavilonu V, v expozici č. 139 představíme celý sortiment našich bateriových stanic včetně domácích baterií HES a kontejnerového provedení SAS.

Kdo bude typickým zákazníkem nového úložiště MES a co všechno budou tato úložiště novým majitelům nabízet?
Nová bateriová úložiště MES jsou určena pro zajištění funkcí stabilizace odběrového diagramu v komerčních, průmyslových a výrobních areálech a pro podporu využití vlastní vyrobené energie z obnovitelných zdrojů. Úložiště MES lze využívat také pro nabíjení a dodávky energie z/do distribuční soustavy v cenově výhodnějších časových slotech v rámci spotového trhu OTE-ČR. Vzhledem k tomu, že jsme je sami vyvinuli a sami je také vyrábíme, umíme úložiště nakonfigurovat individuálně a podle potřeb zákazníka.

Původně jste vaše bateriová úložiště vyráběli v Plzni. Do výrobního závodu Fenix v Jeseníku, který patří, podobně jako vaše společnost AERS, do holdingu Fenix Group, se postupně přesunula výroba stanic HES i SAS. Bude se nové úložiště vyrábět také v Jeseníku?
Ano, kapacity areálu v Jeseníku to dovolují a tímto způsobem optimalizujeme jak výrobní náklady, tak i celé zázemí pro výrobu našich úložišť.

Společně s vaším otcem a sestrou jste ve správní radě holdingu Fenix Group. Jak se výroba bateriových úložišť odrazila ve výsledcích celého holdingu?
Významná část loňského růstu tržeb Fenix Group byla tažena právě novým segmentem Energy a podobný pozitivní vývoj v tomto segmentu očekáváme i letos. Platí to zejména u českého trhu, který dlouhodobě patří mezi naše klíčové. Uvidíme, jaké budou výsledky v oblasti tradiční výroby topných systémů, ale za nás vidíme u bateriových úložišť trvale rostoucí zájem. V současnosti nemáme problém s poptávkou ani s komponenty, klíčová pro další růst je naše výrobní a montážní kapacita. Právě tam směřuje i naše snaha unifikovat řešení jednotlivých úložišť a zrychlit jejich výrobu a následné uvedení do provozu.

V čem je ve srovnání se zahraničními bateriovými moduly hlavní přednost vašich bateriových úložišť?
Naše řešení představuje osvědčený a v praxi spolehlivě fungující systém. Jeho předností je i skutečnost, že je to námi vyvinutý systém, který dokonale známe a který jsme schopni „ušít na míru“ každému zákazníkovi.

Přečtěte si také