„Popularitu starostů městských částí sledujeme zhruba pět let. Pro nás nešlo o žádné překvapení. Obvykle úspěšní starostové vedou svou městskou část k výrazným volebním výsledkům. Je tomu tak například v Praze 2 a v Praze 9. Dříve jsem hovořil o Janě Černochové, nyní o Alexandře Udženiji. Starosta Portlík je stabilně vysoko, stejně jako starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hlavní město České republiky je v tomto ohledu velice konzervativní, nevidíme žádné dramatické posuny,“ uvedl Peter Svoboda z agentury Phoenix.
„Kromě popularity poměřujeme i znalost či neznalost, kterou ale nemá smysl prezentovat, šlo by o zkreslující údaj. Někteří v minulosti zaměňovali neoblibu a neznalost, jsou to ovšem dva jiné sociologické údaje. Proto jsme se rozhodli publikovat především žebříček kladných bodů městských částí Praha 1 – 11,“ vysvětlil Svoboda.
Vítěz průzkumu, Tomáš Portlík, starosta Prahy 9, byl úspěchem potěšen, myslí si ale, že nejlepším měřítkem oblíbenosti politika jsou hlavně spokojení občané. „A za nimi stojí vždy soustavná každodenní práce a ne jen politické PR rok před volbami. Proto jsem moc rád, že to lidé na devítce umí rozlišit a ocenit činy místo slov zejména na nejrychleji rozvíjející se městské části. Tato podpora je pro mě zpětnou vazbou, která k práci dodává potřebnou víru,” říká.
Úspěchy a plány Tomáše Portlíka a Prahy 9
Jako v minulých letech jsme loni úspěšně čerpali dotace ze státního rozpočtu, evropských fondů nebo od hlavního města Prahy, a to zejména na investice ve školství. V září jsme dokončili výstavbu nové sportovní haly u ZŠ a MŠ Na Balabence. Postavili jsme ji za cenu podle původního projektu, který byl dvaapůl roku starý.
Podobně se nám daří při stavbě nové ZŠ a MŠ Elektra, kterou budeme co nevidět kolaudovat. Začátkem příštího roku bychom chtěli začít s realizací ZŠ Elektra II. V současné době pokračují práce na hmotové studii stavby. Zároveň počítáme i se střední školou – gymnáziem.
I v nejbližších letech půjdou hlavní investice na devítce zase do školství. A jak budou přibývat školy a školky, musíme počítat i s rostoucími běžnými výdaji v této oblasti.
Změnit chceme i financování v sociální sféře. V Praze 9 rychle rostou počty seniorů, ale sociálních zařízení pro ně vzniká relativně málo. Počítáme s novým domovem pro seniory ve Vysočanech i na Proseku, ale protože se jedná o projekty s rozpočtem vyšším než 300 milionů korun, hledáme způsoby, jak do financování staveb zapojit i cizí zdroje. Že je to správná cesta, potvrzuje například převedení Sociálních služeb Praha 9 z příspěvkové organizace na zapsaný ústav. To nám dovoluje poskytovat služby nad rámec toho, co nám ukládá zákon, a přitom méně čerpat z rozpočtu městské části.“
•