Naše zaměstnance si hýčkáme

„Můžete si postavit nejlepší nemocnici, ale když tam posadíte nespokojeného pracovníka, všechno je k ničemu,“ říká Sotirios Zavalianis, majitel AKESO holdingu, který provozuje například Nemocnici Hořovice, Rehabilitační nemocnici v Berouně nebo diagnostické centrum v Praze – Nových Butovicích.

Jak se projevil covid-19 na hospodaření AKESO holdingu v loňském roce a jak vypadalo první pololetí roku 2021?
Myslím si, že žádný velký vliv to nemělo. Udělali jsme veškerá nutná opatření, abychom propadu zabránili. V roce 2020 jsme byli na 90 procentech produkce oproti předchozímu roku, teď v prvním pololetí se to vrátilo do normálu.

Dostali vaši lidé také speciální odměny za zvládnutí covidu-19?
Stát se rozhodl finančně ocenit snahu zdravotníků, takže všechny peníze, co jsme dostali od pojišťoven, se rozdělily mezi zdravotníky. Navíc jsme v AKESU od 1. srpna všem plošně zvýšili platy. Když jsme viděli soudržnost, pracovitost i obětavost pracovníků našich zařízení, chtěli jsme je za to odměnit něčím dlouhodobějším. V tuhle chvíli si myslím, že máme nejlépe placený zdravotnický personál v České republice.

Premiéru Babišovi jste prezentovali plán na pandemickou nemocnici. Kdy ji začnete stavět a podpoří vás nějak stát nebo kraj?
Máme stavební povolení, uzavřeli jsme smlouvy s firmami na výkopové práce a máme připravený tým. Během několika dnů začínáme stavět. Zatím jedeme finančně ze svého a máme spočítáno, že na výkopové práce a hrubou stavbu mít budeme. To bude trvat tak rok a půl a potom se uvidí. Máme na tento účel i předschválený úvěr, jednáme s Evropskou investiční bankou.

V Berouně už stojí hrubá stavba Centra duševní rehabilitace, kdy plánujete zahájit provoz?
V Berouně je reálný termín dokončení a otevření konec roku 2022, případně začátek roku 2023. Zatím stavíme z našich zdrojů bez půjček, ale asi to finančně celé nezvládneme a využijeme na dokončení úvěr.

Určitě se neobejdete bez odborníků na psychiatrii a řady dalších profesí…
V následujících třech letech budeme potřebovat 1300 až 1500 nových pracovníků a děláme maximum pro to, abychom byli pro zaměstnance atraktivnější. Ale nekupujeme jména, nepotřebujeme celebrity, potřebujeme odborníky, kteří rozumějí dané problematice. Už máme domluvených několik docentů, několik profesorů, ale senzační jména u nás nehledejte.

V poslední době jste hodně vidět na sociálních sítích, děláte to kvůli náboru?
Dlouho jsme neměli co ukazovat, teď nám přijde, že už ano, takže jsme se rozhodli, že malou část toho, co jsme dokázali, ukážeme světu. Začali jsme používat sociální sítě a i tím chceme přilákat nové lidi.

Všechny nemocnice hlásí nedostatek personálu, vy budete potřebovat stovky dalších pracovníků. Jak si vlastně stojí
AKESO jako zaměstnavatel co do výše platů a benefitů?
My dlouhodobě nemáme velkou fluktuaci, ročně se jedná vždy o pár osob. Snažíme se o zaměstnance starat všeobecně. Od prvního září otevíráme novou školku v Berouně pro 60 dětí. Dostavěli jsme 100 bytů a dalších 135 připravujeme. Máme pro zaměstnance kompletně novou kolekci oblečení, opravili jsme šatny v nemocnicích, snažíme se používat nejlepší materiály. Zkvalitňujeme jídlo ve spolupráci s kuchařem Ondřejem Slaninou. Našim lidem pomáháme dlouhodobě a systematicky. Věřím, že když bude zaměstnanec spokojený, projeví se to v chování a můžeme poskytovat ještě lepší služby. Zdravotnictví nedělají budovy ani přístroje, ale lidi. Můžete si postavit nejlepší nemocnici, ale když tam posadíte nespokojeného pracovníka, všechno je k ničemu.

Velkým tématem je nyní digitalizace zdravotnictví, co v této oblasti děláte a chystáte?
Digitalizace je ve zdravotnictví hodně aktuální už teď a bude v dalších letech ještě důležitější. Je to klíčové téma. Máme velké týmy programátorů, protože na trhu je nedostatek kvalitních řešení pro zdravotnictví. Jdeme vlastní cestou, vyvíjíme svůj software, chceme nemocnice a polikliniky bez papírů. Teď budujeme v Butovicích datové centrum bezpečnosti specializované pro zdravotnictví. Během dvou let bude funkční.

Posílili jste management holdingu AKESO o několik nových tváří, získali jste ocenění Deloitte pro nejlépe řízené společnosti.
To ocenění jsme získali už podruhé. Momentálně jsme nabrali několik projektových manažerů na konkrétní projekty a v tom budeme pokračovat. Pak jim vymyslíme další projekt, který budou vést. Aby si někdo zvykl na naši kulturu, způsob myšlení a další věci, nějakou dobu to trvá a my nemáme tolik času pořád školit nové zaměstnance. Od nás se neodchází a rád říkám, že právo brát si od nás lidi má jen bůh. (úsměv)

Jak hodnotíte plány vlády na velké onkologické centrum?
Takových center je relativně dost. Můj názor je, že pokud by mělo vzniknout, nějaké jiné by mělo zmizet, takové, jež nedosahuje vysokých kvalit. Záleží, jestli to bude jen klasické zařízení, nebo tam budou probíhat i experimentální věci. Uvidíme, jak to pan Babiš chce přesně udělat.

Přečtěte si také