Kandidátka na rektorku UK Králíčková má velký problém. Publikovala v predátorských časopisech

Velké pochybnosti ohledně vědecké publikační činnosti se objevily před blížícími se volbami rektora Univerzity Karlovy u kandidátky Mileny Králíčkové. Současná prorektorka nejstarší české univerzity totiž publikovala část svých vědeckých prací v tzv. predátorských časopisech. Ty se sice tváří jako vědecké, reálně tam ovšem publikované články neprocházejí skutečným oponentním řízením. Fakticky tak daný vědec získává ceněné publikační zmínky mnohem snadněji. Redakce podobných titulů sídlí například v Pákistánu nebo v Indii.

Králíčková po zveřejnění celého problému požádala, aby problematické články byly staženy. O celé kauze jako první informoval server E15.cz. Králíčková většinu problematických publikací udělala společně s Václavem Větvičkou z University of Louisville. Jeden z problematických časopisů, kde Králíčková zveřejnila své práce, se jmenuje Journal of Clinical and Experimental Medical Sciences. Jeho vydavatel se v minulosti proslavil tím, že jeden z jeho časopisů akceptoval vědeckou práci, kterou napsal počítačový program, a na kterém se podílely například kreslené postavičky ze seriálu Simpsonovi.

Karlova univerzita podobné kauzy v minulosti řešila už u několika svých pedagogů. Je to ale poprvé, kdy v predátorských časopisech publikoval někdo, kdo by rád stanul v čele celé univerzity. U řady vědců vzbudila tato kauza pořádné zděšení. „U někoho, kdo kandiduje na rektora, bych nečekal podobného kostlivce ve skříni,“ řekl pro E15 fyzik z Akademie věd Michael Komm.

Králíčková roky působí jako prorektorka současné hlavy Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Ten během svého období dostal univerzitu několikrát do centra zájmu kvůli kontroverzním kauzám. Šlo například o spolupráci se splátkovou společností Home Credit nebo zvláštní přístup k distanční výuce v covidovém čase. Pachuť těchto kauz tak dopadá i na kandidátku na příští hlavu nejslavnější české vzdělávací instituce.

Volby rektora se mají uskutečnit za 14 dní, vedle Králíčkové v nich místo v čele univerzity kandiduje také historik a bývalý děkan filosofické fakulty Michal Stehlík. Ten se k nové kauze Králíčkové odmítl vyjádřit s tím, že se chce soustředit pouze na univerzity a říjnové volby.

Přečtěte si také