Jsme již za bodem zlomu?

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka si k popsání současné ekonomické situace můžeme vypůjčit citát z filmu Batman: „Největší tma je těsně před úsvitem.“

Poslední roky přinášely četné problémy. Začalo to pandemií covidu-19 a pokračovalo válkou na Ukrajině. K tomu se přidala energetická krize, inflační epizoda a teroristický útok v Izraeli. Jaké jsou aktuální výhledy české ekonomiky?
Jakkoli situace není snadná a po sérii negativních událostí se snižuje životní úroveň v naší zemi, z ekonomických prognóz vyplývá, že žádná další krize momentálně na obzoru není. Predikce všech renomovaných institucí jasně ukazují, že rok 2024 by měl přinést výrazné zlepšení. Jednoduše řečeno, zdá se, že přes to všechno se nacházíme již za bodem zlomu.

V čem budou další roky lepší?
V roce 2022 překročila průměrná inflace hranici 15 procent, v roce 2023 by spotřebitelské ceny měly vzrůst přibližně o 11 procent. Již v příštím roce se však inflace podle předpovědi České národní banky vrátí do blízkosti svého cíle ve výši dvou procent. Inflační epizoda by tím měla definitivně skončit. Dál však budeme svědky velkého pnutí na trhu práce. Nacházíme se v situaci, kdy je méně nezaměstnaných než volných pracovních míst a na tom se s největší pravděpodobností v příštím roce nic nezmění.

K čemu pnutí na trhu práce může vést?
Pnutí na trhu práce vede k silnému růstu nominálních mezd. Ten však byl v loňském a letošním roce vymazán vysokou inflací, takže reálné mzdy se propadaly. Po porážce inflace se situace změní a reálné mzdy svižně porostou. To bude klíčový předpoklad pro oživení spotřeby domácností, která je hlavním motorem ekonomického růstu. Hrubý domácí produkt v příštím roce vzroste jen mírně, přibližně o procento, nicméně zároveň s tím budou klesat úrokové sazby v ekonomice.

Kdy se můžeme dočkat dynamičtějšího ekonomického růstu?
Změna v nastavení úrokových sazeb se projevuje v hospodářství se zpožděním 12 až 18 měsíců. Lze tedy předpokládat, že snižující se úrokové sazby v roce 2024 povedou již k relativně dynamickému ekonomickému růstu v roce 2025. Ten by se měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty, což již můžeme nazvat oním úsvitem z batmanovského citátu.

Jaká mohou být rizika na cestě ke zlepšení?
Tato predikce může být zatížena naší silnou provázaností s Německem, o kterém se již delší dobu hovoří jako o nemocném muži Evropy. Já v této souvislosti podotýkám, že Česko je jeho manželka. Naše ekonomika se často chová podobně, jako kdybychom byli 17. spolkovou zemí. Problémy z Německa se vzhledem k naší struktuře exportu mohou rychle přenést do tuzemska. Rovněž je důležité si uvědomit, že jsme nejprůmyslovější ekonomikou Evropské unie s vysokou energetickou náročností. Dynamický vývoj na energetickém trhu, který je doprovázen skokovými nárůsty v cenách, může snižovat naši konkurenceschopnost. Zvláště v případě, kdy je naše výroba zatížena emisními povolenkami a dalšími regulacemi, hrozí, že ji bude nahrazovat levnější konkurence ze zemí mimo Evropskou unii.

Mohou z této situace a uvedených výhledů těžit soukromí investoři?
Jsem přesvědčený, že ano. Za 30 let působení na kapitálovém trhu jsme ve společnosti BH Securities zažili řadu podobných situací, které vždy přinesly nové investiční příležitosti. Zvláště etapa snižování úrokových sazeb představuje potřebu upravovat investiční strategie. Nižší úroky se totiž propíšou do spořicích účtů a termínovaných vkladů, takže je vhodné zamyslet se nad složením portfolií.

Jaké nástroje a segmenty mohou být v dohledné době investičně zajímavé?
Možné je například zafixovat si vysoké úroky pomocí dlouhodobých státních dluhopisů. Rovněž lze očekávat, že snížení úrokových sazeb v ekonomice zvýší zájem lidí o hypotéky, což povzbudí realitní trh a podpoří investice do nemovitostí. S oživením ekonomiky lze ale rovněž očekávat například růst malých a středních podniků, a tím zvýšený zájem o investorský segment private equity. Možností, jak zhodnocovat prostředky při změně měnové politiky, je zkrátka mnoho a je jisté, že za bodem zlomu na investory čekají nové výzvy a příležitosti.

Přečtěte si také