Investice do nemovitostí se stále vyplatí

V dobách krize se mnozí investoři soustřeďují spíš na uchování hodnoty investic, tedy eliminaci dopadů inflace než reálnou výnosnost. Nemovitosti jsou z tohoto hlediska ideální a navíc dokážou příjemně překvapit.

  • 18. května 2021

S ohledem na dlouhodobé trendy realitní investice podle Davida Jiruška z Finepu dobře chrání před inflací a přinášejí pravidelný výnos z nájmu. „Navíc ve středně- i dlouhodobém horizontu, což lze potvrdit i s ohledem na historii a vývoj cen za více než 100 let, kdy je možné dohledat cenovou hladinu nemovitostí v lokalitě. Snad jen s výjimkou válek a velkých globálních přírodních katastrof ceny nemovitostí neustále rostou a přinášejí tak svým majitelům dvojí zhodnocení. Investice do nemovitostí tak přináší jasný výnos i pravidelnou dividendu. Cena nemovitosti obecně roste i v čase a následně ji využívají vaše děti nebo rodina,“ vysvětluje Jirušek.

Nadhodnocené ceny a stagnace výstavby

Podle České národní banky jsou ceny nemovitostí nadhodnoceny o 15 až 20 procent. Zároveň úrokové sazby se dnes stále pohybují okolo dvou procent, což je velmi nízko. Takže v letošním roce lze očekávat jejich růst, což některé banky avizovaly již v roce 2020. Zdražením hypoték proto nejspíš lehce ochabne zájem o nemovitosti. Je tedy otázka, zdali se tento fakt negativně projeví a ceny nemovitostí se zastaví nebo začnou klesat. Avšak od počátku roku se posunula hranice osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti z pěti na 10 let. A především výstavba nových bytů se propadá.
Situace ve stavebnictví není růžová, a to především v tom pozemním, jež se meziročně propadlo o 5,7 procenta. Obrat není vidět podle analytika ČSOB Petra Dufka hlavně u bytové výstavby, kde stále klesá počet nově stavěných bytů.

Růst cen bude pokračovat

Odborníci tak i tento rok očekávají růst cen nemovitostí minimálně o čtyři až osm procent, v závislosti na lokalitě. Například v Brně se v roce 2020 prodal rekordní počet bytů, přestože průměrná cena za metr čtvereční stoupla meziročně o deset procent a předpokládá se, že tento trend bude dále pokračovat.

„Také v Praze předpokládáme další růst cen nemovitostí. Ten bude tažený především inflací a též i stálým nedostatkem bytů na trhu, kde nyní chybí již několik desítek tisíc bytových jednotek. Tento dluh se navíc v dalších letech bude nadále prohlubovat. A to díky stále se zmenšujícímu počtu nových povolení pro výstavbu a očekávanému nárůstu počtu obyvatel Prahy v dalším desetiletí,“ upozorňuje Jirušek.

Pronajímání

Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů. Na trhu tak mírně klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se začínají zaměřovat především na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem. Zároveň se kvůli současné krizi investoři, kteří svoje nemovitosti pronajímali pouze krátkodobě nebo rekreačně, dostali do velkých potíží a začali pronajímat dlouhodobě. I odborníci se domnívají, že investice do dlouhodobého pronájmu se stále vyplatí.

Přečtěte si také