Boutique, jak se sluší a patří

Nechte se inspirovat tím, co vzniká pod rukama českých mistrů čalouníků, a ubytujte se v neopakovatelných pokojích s nádechem industriálu.

V bývalé industriální zóně na královéhradeckém předměstí stojí areál rodinné firmy, jejíž historie sahá až do roku 1957. Tehdy se zde usídlilo družstvo čalouníků a tomuto tradičnímu řemeslu se tu věnují dodnes. Samotná firma Polstrin oslaví v příštím roce třicáté výročí a jako trochu předčasný dárek si nadělila designový boutique hotel Mezi švy, kde vás každý pokoj překvapí svou originalitou, a stylovou kavárnu s nejlepší kávou v okolí.

„Nápad na otevření hotelu se zrodil v hlavě Karla Pacáka, současného ředitele a majitele firmy, který si ho vysnil jako prodlouženou ruku našeho showroomu,“ vypráví Valérie Turečková, kreativní manažerka firmy Polstrin. „Věnujeme se hlavně zakázkové výrobě a běžně děláme spoustu věcí pro designery a architekty podle jejich návrhu. Proto jsme chtěli mít možnost designery do hotelu pozvat a ukázat jim, co všechno umíme a jak jsme kreativní. To znamená, že návštěvníci vidí nejen naši standardní výrobu, kterou si může každý prohlédnout také na webu, ale hlavně originální kusy tvořené na míru,“ dodává.

Chytrý hotel na míru

Mezi švy se řadí do kategorie smart hotelů, funguje bez recepce a cílem je, abyste se v klidu bezkontaktně ubytovali a první osobu mohli potkat až při snídani. Ta probíhá v místní kavárně, kde podávají mimo jiné polévky, sendviče, saláty a samozřejmě dezerty – to vše z domácí výroby. V současné době hotel nabízí ubytování v sedmi pokojích, na jejichž podobě se podílely tři designérky. Každý je úplně jiný, všechno je tvořeno na míru a právě na čalounění je v nich kladen opravdu velký důraz.

„Najdete zde například čalouněnou stěnu, v níž je zasazená televize, žebřiny z ořechového dřeva, na nichž jsou upevněny velké čalouněné polštáře sloužící jako čelo postele, nebo řadu akustických prvků, protože čalounění v interiéru tuhle funkci skvěle plní. Jsou tam samozřejmě i různá křesla a sedačky, které pocházejí z naší výroby, a v pokojích s kuchyňkou jsme na truhlářských prvcích spolupracovali s externí firmou, avšak opět podle našeho návrhu.

V rámci celého hotelu jsme kladli důraz na lokálnost, a pokud jsme nebyli schopni něco vyrobit sami, vsadili jsme vždy na další české dodavatele, takže máme například tuzemské ručníky, lůžkoviny, kosmetiku nebo porcelán,“ vysvětluje Turečková. Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, ale pomocí přistýlek je hotel schopen ubytovat i čtyřčlennou rodinu.

V industriálním duchu

V Polstrinu si zakládají na kvalitě a dlou­hověkosti veškerých produktů, což jim klienti oplácejí svou věrností. „Máme zákazníky, kteří se k nám vracejí, a stává se, že se na nás obracejí i jejich děti, které si zařizují vlastní bydlení a chtějí podobnou sedačku, kterou měly doma u rodičů. Za kvalitou našeho sortimentu si stojíme a podle toho jsme také navrhovali hotel a kavárnu. Důraz je kladen na každý detail, aby byl nejen funkční, ale i kvalitní,“ vysvětluje firemní principy kreativní manažerka Polstrinu.

Vzhledem k tomu, že hotel Mezi švy je přímou součástí výrobní společnosti, je celý jeho vzhled inspirován industriálním duchem místa, který vás hned po vstupu vtáhne do světa čalounictví. „Snažili jsme se tomu hotel co nejvíce přizpůsobit, takže je vám hned od začátku jasné, že se nacházíte v objektu, kde se něco vyrábí. Najdete zde potahové látky, dekoraci z pružin, jež se používají do sedaček, designové výkresy nebo industriální světla. Skvělým prvkem jsou i přiznané betonové stropy ve všech pokojích,“ vyjmenovává Turečková.

„Pokud chcete vidět, jak vypadá boutique hotel, navštivte Mezi švy,“ napsal nedávno do recenze svého pobytu jeden z hostů a my s ním musíme souhlasit. Hotely tohoto typu jsou menší, mají méně pokojů, kladou důraz na design a původně byly tvořeny obchodníky a výrobci jako výkladní skříň jejich produktů. „Tím, že je hotel Mezi švy navázán přímo na čalounickou výrobu i podnikovou prodejnu, splňuje tuto definici do posledního puntíku. Chodba k pokojům je zároveň živou prodejní galerií obrazů, které se budou v průběhu času měnit. Což také podporuje princip boutique hotelu,“ dodává manažerka a připomíná, že designové interiéry a neokoukaný nábytek nejsou jediným lákadlem, za kterým sem hosté přijíždějí.

Přímo ve výrobě

Díky tomu, že budete ubytování přímo v areálu, kde probíhá i veškerá výroba, můžete se na vlastní oči přesvědčit, jaký proces hotové sedačce nebo posteli předchází. „Pokud někdo projeví zájem o prohlídku výroby, moc rádi mu ji zprostředkujeme, zároveň máme v blízké době v plánu prohlídky organizovat hromadně a na pravidelnější bázi. Naše představa je vypsat například jednou za měsíc termín, na který se můžete přihlásit, a pak si spolu s panem ředitelem areál prohlédnout. Výhodou je, že přímo na místě je i samotná dílna, takže bude možné nahlédnout do střihárny, šicí dílny i přímo k čalouníkům. Je to česká výroba a vše se dělá ručně, takže chceme, aby o tom lidé věděli a dokázali si představit, co za našimi produkty stojí,“ uvádí Turečková.

I přes to, že se hotel hostům poprvé otevřel teprve v červnu letošního roku, má jeho ředitel a celý tým jasno v tom, jakým směrem by se měl areál dál ubírat. „Jedním z dalších kroků, které plánujeme, je vybudovat druhou etapu hotelu v přízemí budovy, kde by vzniklo dalších osm pokojů a oddělená místnost pro organizování větších snídaní,“ popisuje Valérie Turečková. Je ale jasné, že na ně si ještě chvíli počkáme. Do té doby nezbývá, než se nechat vtáhnout Mezi švy a inspirovat se místním čalounickým řemeslem.

Přečtěte si také