Bouře ve vodíkovém světě

Začátek listopadu rozvířil vody vodíkového světa, jak jsme nebyli v poslední době zvyklí.

Nejprve klíčové události, mezi kterými určitě musím zmínit úspěch, jenž se povedl Australanům, když dokázali zvednout účinnost elektrolýzy o 25 procent, a následně přišel Volkswagen s palivovým článkem, který vyrobí elektřinu na dva tisíce kilometrů. Inovace ve vodíkových technologiích se urychlují obrovským tempem.

Na druhé straně je pro mě nepochopitelný krok společností, jako jsou Google, Schneider Electric, Wind Europe a další, které zaslaly 2. listopadu 2022 otevřený dopis čelním představitelům Evropské komise, předsedovi Rady EU pro ener­getiku a českému ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi a poslancům Evropského parlamentu, v němž vyzývají ke zpřísnění podmínek v takzvaném delegovaném aktu připravovaném Evropskou komisí. Tento právní předpis má nastavit podmínky pro určení, jaký vodík bude považován za „zelený“. Jedná se o vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů energie.

Výše uvedené firmy volají po ještě přísnějších pravidlech pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, které však v konečném důsledku mohou ohrozit slibně se rozvíjející vodíkové projekty v EU. Ty nám mají výrazně pomoct nejen ke snížení závislosti na fosilních zdrojích z Ruska, ale také k lepšímu a efektivnějšímu vy­užívání obnovitelných zdrojů energie, prosadit bezemisní mobilitu i do sektorů, kde elektromobilita naráží na své technologické limity, či pomoct v dekarbonizaci energeticky náročných odvětví.

Pokud by však Evropská komise volání těchto firem vyslyšela, většina z výše uvedených snah by se minimálně velmi zpomalila. Většina z nich by přestala i přes značnou finanční podporu dávat ekonomický smysl a jednoduše by skončila. Zatímco v jiných částech světa, kde se na vodík dívají více pragmaticky a méně ideologicky, se daří rozvíjet vodíkové projekty mnohem rychleji a úspěšněji. Pokud chceme jakýkoli nový obor podpořit a rozvinout, nemůžeme mu v samých počátcích současně do cesty stavět nepřekonatelné překážky.

Můžeme se jen dohadovat, co tyto firmy k jejich postoji vede. Naštěstí většina odborné veřejnosti a v poslední době i politické reprezentace EU i národních států si uvědomuje, že pokud opravdu chceme být úspěšní v naší snaze za energetickou nezávislost a za snižování emisí skleníkových plynů, měli bychom spíše vodíkovým technologiím pomyslnou cestičku umetat a nikoli komplikovat. Věřím, že i v EU nakonec zvítězí zdravý rozum a my všichni budeme moct v našich reálných životech pozitiva vodíkových technologií vyzkoušet na vlastní kůži včetně toho, že vodíková řešení budou nejen sexy, ale i ekonomicky smysluplná.

My se o to v Cylinders Holding snažíme již několik let, do vývoje a rozvoje vodíkových technologií jsme investovali nemalé finanční prostředky a rádi bychom, aby naše inovativní řešení mohla být nasazena v masovějším měřítku. Nejen my, ale mnoho dalších progresivních firem má ve vodíkovém hospodářství slušně nakročeno a byla by škoda si tento trend další neadekvátní regulací pokazit.

Jan Světlík, vlastník a CEO Cylinders Holding

Přečtěte si také