Blockchain je budoucnost

„Decentralizace a nové technologie povedou k vytvoření kompletně nového segmentu ekonomiky, jehož velikostsi nyní ani neumíme představit,“ říká Richard Watzke, zakladatel ekosystému XIXOIO.

Bývalý obchodník s realitami a uměním Richard Watzke založil startup XIXOIO, jenž sídlí v bývalé továrně v pražském Karlíně. XIXOIO se věnuje takzvané tokenizaci, což je proces, kdy se hodnota nějakého reálného aktiva jasně naváže na digitální token, který je pak nesmazatelně zapsán na veřejném blockchainu. „Tokenizovat“ tak jdou například podíly ve firmách nebo umění a nemovitosti. Na rozdíl od svých předchůdců chce XIXOIO do procesu tokenizace vnést řád a kompatibilitu s regulátory.

O tokenizaci slýcháme již několik let. V čem se vaše řešení liší od ostatních?
Samotné vydání nějakého tokenu je v současnosti vlastně strašně jednoduché. Průměrný programátor vám token na nějakém existujícím blockchainu naprogramuje za pár hodin. To vede k tomu, že dnes vznikají tisíce tokenů, jež ale často nemají žádné praktické využití a žijí jen z marketingu. My chceme v protikladu k tomuto „Divokému západu“ vytvořit ekosystém, který bude kompatibilní s regulátory, kde budou tokenizované prověřené reálné firmy s reálnou hodnotou, a který do sektoru přinese řád a důvěru. Zkrátka aby se nemohlo dít to, co se často děje nyní. Tedy že si někdo vydá token, jehož využití namaluje na růžovo, získá za něj peníze a po čase, když splaskne marketingová bublina, jeho hodnota klesne k nule a investor spláče nad výdělkem.

Jak toho chcete docílit?
Vytváříme vlastní IPCO ekosystém, přes který bude tokenizace firem a projektů probíhat. V něm zavážeme emitenty tokenů k jasným povinnostem. Zajistíme předchozí prověření firem a postupné uvolňování získaného kapitálu podle plnění milníků projektu. Stejně tak zajistíme navázání tokenu na budoucí zisk emitující firmy, vše bez vysokých nákladů klasické emise akcií na burze a na technologii blockchainu.

Komunikujete nějak s regulátory?
Ano, bez toho to nejde. S Českou národní bankou pravidelně komunikujeme formou kvalifikovaných dotazů. Našim cílem je být maximálně otevřený a transparentní ve vztahu k regulátorům. Menší problém je, že pro naši činnost zatím neexistuje jasně daný právní rámec, ale to je otázka pár let, než se na evropské i národní úrovni vytvoří. Například v Lichtenštejnsku již blockchainový zákon existuje a jeho autor vystupoval několikrát na našich konferencích. Pokud chceme, aby se blockchain stal běžnou součástí finančního světa, musíme ho implementovat ve spolupráci se staršími technologiemi, nikoli jim navzdory.

Jak jsou na tom s implementací blockchainu jinde?
Implementace blockchainových technologií ve světě klasických financí a byznysu již probíhá. Sice v malém měřítku, ale banky a institucionální investoři chápou, že tento segment trhu nemůžou ignorovat. Proto například Evropská investiční banka nedávno vydala dluho­pisy v hodnotě 200 milionů eur přes blockchain Ethereum. Největší americké firmy jako Amazon nebo Apple aktivně hledají manažery, kteří se budou kryptoměnami a blockchainem zaobírat. S blockchainem jsme zkrátka ve stejné situa­ci jako s internetem v roce 1997. Už to není záležitost pár nadšenců, ale k masovému využití máme ještě daleko. Stojíme na prahu revoluční změny celého paradigmatu finančního světa. Decentralizace a nové technologie povedou k vytvoření kompletně nového segmentu ekonomiky, jehož velikost si nyní ani neumíme představit. Stejně jako si nikdo neuměl v roce 1997 představit, že přes internet bude posílat peníze, platit daně nebo uzavírat smlouvy.

Zpět ke XIXOIO. Jaké je současný stav vašeho projektu?
Prodejem vlastního tokenu XIX jsme prozatím získali kapitál převyšující 400 milionů korun, čímž XIXOIO zároveň získalo přes 4000 uživatelů. Náš vlastní token XIX je navázán na růst celého ekosystému a od jara příštího roku se připravujeme na tokenizaci prvních firem. Na podzim také spustíme propagační kampaň.

Technologie využíváte vlastní, nebo se spoléháte na jiné?
Páteří našeho ekosystému je námi vyvinutý blockchain Genesis. Je celosvětově unikátní, protože propojuje funkce blockchainu Hyperledger od IBM a veřejného blockchainu Ethereum. U nás děláme věci na sto procent, proto jsme zvolili nejvíce komplikované, ale nejefektivnější řešení. Z jedné strany jej tak mohou využívat banky a z druhé strany firmy, jež vstupují na nové a moderní trhy.

Přečtěte si také