Značka Zentiva slaví 20 let a roste

Málokterá velká firma se může pyšnit globální centrálou v Česku a silným investorem v zádech, říká Boris Sananes.

Zentiva patří mezi nejvýznamnější výrobce generických léků v České republice. V pražských Dolních Měcholupech má svou globální centrálu, globální výzkumné a vývojové centrum, obchodní jednotku a výrobní závod, odkud putují léky nejen do českých lékáren, ale i na řadu zahraničních trhů. Jak si společnost stojí v dnešní době, jak se jí daří pod vedením amerického investičního fondu a co přinese budoucnost? Na to jsme se zeptali Borise Sananese, generálního manažera Zentivy Česká republika.

Kam Zentiva jako společnost směřuje?
Značka Zentiva právě slaví 20 let, naše kořeny sahají ale více než 535 let do historie. Název Zentiva vznikl přesmyčkou slova „vítězná“ a právě to je náš směr. Naším cílem je rozšiřovat naši společnost tak, abychom mohli nabídnout komplexní péči o zdraví a rozšiřovat přístup ke kvalitním a cenově dostupným léčivům. Každý rok přidáváme do portfolia v průměru patnáct přípravků a do budoucna chceme rozšiřovat nabídku volně prodejných léčiv a doplňků stravy. Jsme rádi, že se nám letos podařilo vrátit dva velké tradiční brandy – Celaskon a B-Komplex, které jsme převzali zpět od předchozího vlastníka. Před pár týdny jsme také uvedli na trh novou volně prodejnou suspenzi proti bolesti a horečce pro děti pod názvem Inflanor.

Už pět let jste nezávislou společností a za sebou máte americký investiční fond. Jak se Zentivě v tomto nastavení daří?
Za posledních pět let se nám podařilo Zentivu zdvojnásobit. Rozrostli jsme se co do počtu zaměstnanců, kterých je globálně téměř pět tisíc, tak do počtu výrobních závodů. Dnes máme výrobu nejen v Praze, ale také v Bukurešti a indickém Ankleshwaru. Všechno je přitom řízeno z našeho pražského kampusu, kde sedí nejvyšší vedení. Málokterá velká firma působící u nás se může pyšnit globální centrálou v Česku a silným investorem v zádech. Máme tu také globální výzkumné a vývojové centrum a přispíváme četnými aktivitami ke kultivaci českého vědeckého prostředí a přenosu poznatků do praxe. V horizontu příštích pěti let máme vizi opět významně růst. Dnešní prostřední je ale značně odlišné a zcela jistě to bude větší výzva než v posledních letech.

Zentivu tradičně vnímáme jako tuzemskou, jaké je její postavení mimo Česko?
Působíme ve 30 zemích a jsme pan­evropskou farmaceutickou společností. Jsme jedničkou na trhu v počtu takzvaných léčebných dnů v Česku, na Slovensku a v Rumunsku. Léčebný den je přepočet užívaných léků na standardizovanou denní dávku právě za účelem lepšího srovnání. Patříme mezi pět nejvýznamnějších dodavatelů v Německu, Polsku, Francii, Švýcarsku a Pobaltí. Ročně naše přípravky užívá přes 100 milionů pacientů. Z našeho výrobního závodu v Dolních Měcholupech kupříkladu směřují čtyři pětiny produkce na export, ročně je to okolo 100 milionů balení léků.
Jsme tedy i poměrně významným expor­térem.

Co dalšího kromě exportu můžete české ekonomice nabídnout?
Jen v Praze zaměstnáváme přes 1 500 lidí a ti vytváří práci s vysokou přidanou hodnotou, až třikrát větší při porovnání například s automobilovým průmyslem. Rozvoj domácího farmaceutického průmyslu vnímáme jako důležitou součást přerodu české ekonomiky na znalostní a zároveň jako sektor se strategickým významem pro stát. V Česku také realizujeme velké investice do našeho výrobního závodu a vydáváme značné prostředky na vlastní výzkum a vývoj. V Zentivě vznikají inovace u přípravků po vypršení patentové ochrany, včetně takzvaných generik s přidanou hodnotou. To jsou přípravky, jež přináší další benefit pacientům a vznikají například kombinací více léčiv do jedné tablety. Vychováváme zde také odborníky pro průmysl. Naši kolegové participují spolu s univerzitami na vzdělávání doktorandů v chemických a farmaceutických oborech v rámci Centra aplikovaného farmaceutického výzkumu The Parc. Snažíme se také lákat české vědce, kteří žijí v zahraničí, zpět domů a vytváříme pro ně podmínky, které jsou v porovnání se zahraničím zajímavé.

Zmínil jste, že značka Zentiva oslaví 20 let, jaký k ní vy osobně máte vztah?
Rozhodně jsem na ni hrdý. Pracuji v Zen­tivě už téměř deset let a v naší práci vidím velký smysl. To, co děláme, má reál­né dopady na životy lidi. V Česku a po celé Evropě je spousta lidí, kteří naše přípravky potřebují každý den. Jsme silná a odolná firma a naši budoucnost vidím velmi optimisticky.

Přečtěte si také