Zájem o nájemní bydlení ještě poroste

Náš plán na příštích deset let zahrnuje výstavbu 5,5 tisíce bytů, říká generální ředitel developerské společnosti Creditas Real Estate.

Společnost Creditas Real Estate (dříve V Invest) působí na trhu již více než 30 let. Její portfolio čítá přes tisíc obytných jednotek v desítkách projektů. Od loňského března je jejím generálním ředitelem Jiří Vajner. Developerská firma je součástí české investiční skupiny Creditas, která se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích.

Vaše společnost má za sebou rebranding, kdy jste se z původního V Investu změnili na Creditas Real Estate. Co vás vedlo k tomuto kroku?
Rebranding, který proběhl na začátku letošního roku, byl vyústěním dlouhodobého cíle. Tím je vybudování nemovitostní divize v rámci skupiny Creditas. Jednalo se o logický krok. Skupina dlouhodobě investuje do nemovitostí, jako jsou rezidenční a administrativní budovy, skladové a průmyslové areály, obchodní centra. Creditas Real Estate zastřešuje veškeré developerské aktivity ve skupině. Zajišťuje akvizice a profesionální správu zakoupených nemovitostí a také přípravu a realizaci rezidenčních projektů, urče­ných k nájemnímu i vlastnickému bydlení. Samotná transformace V Investu na Creditas Real Estate trvala pět let. V Invest fungoval na českém realitním trhu třicet let jako butikový developer. Skupina díky němu získala potřebné know-how a v kombinaci se silným kapitálovým zázemím máme potenciál se zaměřit na velké projekty v celém Česku.

Jiří Vajner, generální ředitel společnosti Creditas Real Estate

Na jaký typ developmentu se zaměřujete?
Soustředíme se na vlastní developerské projekty hlavně v segmentu rezidenčních nemovitostí v Praze a jiných velkých městech. Investujeme rovněž do pozemků, které mají potenciál pro budoucí výstavbu.

Kde máte své developerské projekty?
Máme v běhu několik projektů. Letos jsme zkolaudovali dvě velké stavby. Tou první je nájemní bytový dům LOOX, který se nachází na pražském Proseku. V březnu jsme spustili pronájem všech 85 kompletně zařízených bytů a deseti komerčních jednotek. Druhou stavbou je Jinonický zámek, který se nachází v Praze 5 a v posledních třech letech procházel velmi náročnou rekonstrukcí. Jejím výsledkem je moderní a jedinečné bydlení v unikátním historickém areálu, ve kterém se nachází 51 bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk. Jinonický zámek postoupil do finále v soutěži Stavba roku 2023. Hrdí jsme na projekt luxusní rezidence U Milosrdných, který vzniká v památkové rezervaci Prahy 1 v proluce u Anežského kláštera. V bytovém domě, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek, se objevuje mnoho unikátních prvků a konstrukcí, vyvinutých speciálně pro tento projekt. Letos jsme dokončili hrubou stavbu a počítáme, že všech 27 jednotek bude hotových na začátku roku 2025.
Aktuálně finišujeme také první etapu rezidenčního projektu Nové Boroviny v Kladně, kde vznikne ve dvou etapách celkem 240 bytů. V jihozápadní části Plzně dlouhodobě stavíme čtvrť Nová Valcha, kde v jedenácti etapách postavíme přes tisíc nových bytových jednotek. Do toho řešíme koupi již hotového nájemního domu s komplet vybavenými byty na Florenci.

Na rekonstrukci historického komplexu Jinonický zámek jste pracovali tři roky. Jaké bylo rekon­struovat historický zámek v době tolika krizí?
Rozhodně to byla velká výzva. V průběhu povolovacích procesů v rámci archeo­logického výzkumu odhalily vykopávky pozůstatky středověké tvrze, kvůli níž se projekt musel za pochodu upravovat, především co se týče parkování a podoby vnitřního dvora. Samotná realizace rekonstrukce začala na podzim roku 2020. Do toho přišel covid-19, který vystřídala válka na Ukrajině, a došlo k prudkému nárůstu cen materiálů a stavebních prací. Máme navíc radost, že na 25. ročníku udílení cen Best of Realty – Nejlepší z realit získal Jinonický zámek třetí místo v kategorii větších rezidenčních projektů.

Myslíte si, že Češi, kteří lpěli na vlastnickém bydlení, změní své dosavadní priority?
Myslím si, že ano. Aktuální makroekonomické ukazatele naznačují, že bydlení v nájmu se stane realitou pro velké procento obyvatel a že zájem o něj do budoucna nadále poroste. Jak přesně velké to procento bude, je otázka, ale když se podíváte do západoevropských zemí jako Rakousko, Lucembursko, Švédsko nebo Dánsko, je poměr obyvatel žijících v nájemním bydlení výrazně vyšší než u nás. V Německu se dokonce pohybuje na hranici 50 procent. Mekkou bydlení v nájmu je Vídeň, kde takto žije přes 60 procent obyvatel. V naší zemi je zakořeněno, že bydlet v nájemním bydlení znamená auto­maticky nižší sociální status, protože si nemůžeme finančně dovolit bydlení ve vlastním bytě nebo domě. Tento dojem vychází totiž z předpokladu, že vlastník bydlící ve svém má po splacení hypotečního úvěru byt, zatímco nájemník ani po letech nemá nic. To nemusí být ale nutně vždy pravda. Zatímco vlastník vloží své úspory do nákupu bytu, nájemník může investovat do nákupu alternativního aktiva. A pokud vybere takové, které mu dlouhodobě po očištění o všechna rizika a náklady přinese víc než nemovitost, může být po letech oproti vlastníkovi dokonce i bohatší.

Opakovaně jste se vyjádřil, že chcete být jedním z lídrů na trhu s nájemními nemovitostmi. Jak toho chcete dosáhnout?
Naší velkou výhodou je zázemí silné investiční skupiny. Náš plán na příštích deset let zahrnuje výstavbu 5,5 tisíce bytů, z toho tisíc bytů bude určených k nájemnímu bydlení. Počítáme s celkovou investicí ve výši 27 miliard korun.

Přečtěte si také