Investice do fotovoltaické elektrárny se vyplatí nejen kvůli současným vysokým cenám energií, ale i z dlouhodobého hlediska. Domácnosti totiž získají větší soběstačnost a nebudou odkázané pouze na odběr elektřiny ze sítě. Navíc finanční podporu nabízí i stát. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám majitelé rodinných domů mohou získat až 205 tisíc korun, dotace tedy pokryje přibližně 50 procent vložených nákladů.
V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji finanční podpora dosahuje až 225,5 tisíce korun. S jejím vyřízením a dalšími administrativními kroky spolehliví dodavatelé zákazníkům pomohou. Společnost Columbus Energy je schopná zajistit financování projektu v plné výši. Ke splacení úvěru lze využít dotaci. Díky tomu si může energetickou soběstačnost budovat každý. „Potenciál je v Česku obrovský – jen u střešních fotovoltaických elektráren až trojnásobný oproti současnému stavu. Podle naší studie nabízejí rodinné domy až 21 kilometrů čtverečných pro osazení,“ upozorňuje Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy.
Na rok na zkoušku
Pořízení fotovoltaiky je velkou a nákladnou změnou pro každou domácnost. Je proto přirozené, že se lidé obávají, zda se jim investice vyplatí. Podle průzkumu agentury Behavio pociťuje tuto nejistotu každý třetí majitel rodinného domu. Společnost Columbus Energy proto chce váhajícím zákazníkům jejich rozhodování ulehčit. Mohou si pořídit fotovoltaiku na rok na zkoušku.
„Uvědomujeme si, že bez možnosti vyzkoušet si fotovoltaiku ve vlastních podmínkách nemůže klient tušit, kolik peněz mu fotovoltaická elektrárna ušetří. Rozhodli jsme se proto umožnit její bezplatné vrácení po roce užívání. Za rok stihne zákazník vyhodnotit, jak efektivní je výroba energie ze slunce během různých ročních období a nakolik pokryje jeho spotřebu. Pokud s elektrárnou nebude spokojen, naši pracovníci zařízení odmontují a následně mu vrátíme peníze v plné výši,“ uvádí Vaverka. Akce platí na elektrárny do 20 kilowattpeaků (výkon solárních panelů). Za poplatek deset tisíc korun získají možnost zařízení po roce používání vrátit. V Polsku tuto možnost loni využily tisíce domácností a nevrátila ho ani jedna.
Při výběru dodavatele je potřeba myslet na to, že fotovoltaika je investicí na dalších 30 let a malé rozdíly v pořizovací ceně by neměly být rozhodujícím kritériem. Zvažujte také proklientský přístup, možnosti servisu a revizí, délku záruky, kvalitu komponentů a v neposlední řadě rychlost instalace. Důležitá je také stabilita a historie dodavatele, abyste se na něj mohli spolehnout se servisem a případným řešením poruch i v následujících letech. Dávejte pozor na firmy s dlouhými dodacími lhůtami, které vybírají platby předem.
Předcházíme poruchám
Fotovoltaika je velice bezpečná technologie, ale v důsledku nekvalitní instalace hrozí, že po několika letech přestane fungovat. Pokud jsou nesprávně zapojené elektrické části, může nastat i vznícení. „Abychom předcházeli nejběžnějším poruchám, vyvinuli jsme vlastní instalační normu o 90 bodech, podle které každý systém kontrolujeme. Naši pracovníci ověří funkčnost všech komponentů, pevnost konstrukce či zda je správně zapojená veškerá kabeláž,“ vysvětluje Vaverka.
K předcházení vzniku požárů vyvinula firma Columbus Energy speciální technologii Columbus Safe 2.0, těsné pouzdro z ohnivzdorného materiálu pro ochranu konektorů MC4. Jde sice o takřka bezúdržbovou technologii, ale pravidelná kontrola je klíčem k předcházení vzniku potíží a zajištění co nejlepší funkčnosti. Společnost Columbus Energy doporučuje pravidelný servis jednou za rok a poskytuje záruku 30 let na panely a až 15 let na ostatní komponenty. Za funkčnost panelů ručí, takže v případě reklamace klienti řeší závadu přímo s ní a nemusejí se obracet na výrobce.
•