Nedávno se objevila kontroverzní zpráva o zavedení spotřební daně na e-cigarety, která vyvolala bouřlivou diskusi jak mezi spotřebiteli, tak mezi výrobci i experty na ekonomiku či zdravotnictví. Mnohým se zdá, že tato daň by mohla mít značný negativní dopad na trh s elektronickými cigaretami, a to nejen z ekonomického hlediska, ale i z hlediska snižování zdravotních rizik.
Pravda je taková, že Češi již dnes pro cigarety a další zboží často jezdí i stovky kilometrů do zahraničí, aby unikli vyšším cenám a daňovým zátěžím. Zavedení další daně na e-cigarety bude mít pravděpodobně podobný efekt. Tímto krokem by totiž ministerstvo financí podkopalo snahy ministerstva zdravotnictví o snížení spotřeby tradičních cigaret, které mají na zdraví mnohem horší dopad než jejich elektronické alternativy.
Je důležité poznamenat, že e-cigarety nejsou zdaleka nevinným produktem. Samozřejmě také obsahují škodlivé látky a v některých případech i nikotin, který je návykový. Nicméně v porovnání s tradičními cigaretami jsou jednoduše mnohem méně škodlivé, protože neobsahují zplodiny vzniklé hořením. Kromě zkušeností mnoha uživatelů, kteří se rozhodli přejít na e-cigarety jako na méně škodlivou alternativu, to samozřejmě dokazují i stovky odborných studií.
Zároveň začíná sílit trend beznikotinových náplní do e-cigaret, které jsou pro mnohé způsobem, jak se zbavit závislosti na užívání nikotinu, aby pak skončili s inhalací úplně. Zavedení spotřební daně i na tyto náplně by mohlo lidi odradit a udržovat je u tradičního kouření či větší spotřeby nikotinu, než zamýšleli. A to je krok zpět.
Původní představa byla patrně jednoduchá: Zvýšíme daně, takže lidé budou méně kouřit, a ještě se vybere více peněz. Jenže jaká je realita? Zvýšíme daně, lidé budou kouřit stejně, jen si seženou nekvalitní zboží na černém trhu, stát přijde o příjem na daních a zdravotní rizika se spíše zvýší. Cesta by tak měla logicky vést právě skrze levnější a zdravotně méně škodlivou alternativu k tabákovým cigaretám. Výběr daní zůstane zachován, sníží se zdravotní rizika, a dokonce se ušetří na výdajích ve zdravotnictví.
Vláda má samozřejmě povinnost spravovat státní finance a hledat způsoby, jak získat příjmy. Měla by však pečlivě zvážit, jaký dopad budou mít taková opatření na zdraví občanů a celkovou ekonomiku. Výběr daní je efektivní pouze do určité míry, a pokud se daně zvýší přehnaně, může to způsobit nežádoucí vedlejší efekty, jako je růst černého trhu s nezdaněnými produkty.
V závěru lze říct, že otázka zavedení spotřební daně na e-cigarety vyvolává vážné obavy ohledně dopadu na veřejné zdraví i ekonomiku. Je třeba pečlivě zvážit všechny faktory a hledat rovnováhu mezi obstaráváním příjmů pro státní pokladnu a ochranou zdraví občanů. Tentokrát se to vládě moc nepodařilo, a tak je prakticky jisté, že chystané opatření přinese všem zúčastněným více škody než užitku.
Tomáš Vymazal
bývalý poslanec, autor se dlouhodobě věnuje politice závislostí
•