Kdo by z českých lyžařek a lyžařů neznal pojmy Kronplatz, Val Gardena, Alta Badia, Sella Ronda, ale také vyhlášený biatlonový areál Anterselva? Vždyť každý pátý návštěvník, který každoročně dorazí do Jižního Tyrolska, je z Česka. V roce 2023 to bylo 104 256 Čechů, z toho v zimní sezoně 68 613. Častěji přijíždějí jen Němci, domácí Italové, Švýcaři a Rakušané.
„Česká klientela je pro nás velmi důležitá a stále rostoucí čísla ukazují, že i Češi do Jižního Tyrolska jezdí rádi,“ říká Andreas Tschurtschenthaler, vedoucí PR a akcí společnosti IDM Südtirol, turistické centrály provincie Jižní Tyrolsko. „U nás jsou Češi dokonce na čtvrtém místě v návštěvnosti,“ doplňuje Thomas Ondertoller, vedoucí marketingu a sekce PR lyžařského centra Latemar Obereggen.
Právě Obereggen, snadno dostupný po brennerské dálnici a vzdálený pouhých 20 minut jízdy autem z Bolzana, hlavního a nejlidnatějšího města provincie Jižní Tyrolsko, patří mezi skryté perly a tajné tipy, jak ho nazývá Ondertoller. Lyžuje se zde většinou již od listopadu do konce března, podle podmínek někdy až do dubna. „Podle všeho to vypadá, že budeme mít jednu z nejlepších sezon, a proto jsme se na ni náležitě připravili. Jen loni jsme investovali 2,3 milionu eur do vylepšení areálu včetně zasněžování a pořízení pozemku pro parkoviště,“ popisuje Ondertoller. A zmiňuje pro lyžaře zásadní podmínku: „Těší nás, že již roky patří Obereggen společně s Pampeagem a Predazzem pod masivem Latemar v hodnocení renomovaných portálů mezi střediska s nejlépe připravenými sjezdovkami.“
Na začátku jedné z nich – Oberholz – se ve výšce 2 096 metrů nad mořem nachází horská chata téhož jména, která nabízí nejen kouzelný pohled skleněným průčelím na sjezdovku a údolí, ale také tradiční místní kuchyni doplněnou o ryby či jelení steak. Především však zaujme architekturou, na které se „podepsali“ místní rodák Peter Pichler, jenž vystudoval ve Vídni ve třídě věhlasné architekty Zahy Hadidové, a Pavol Mikolajčák, pocházející ze slovenské Levoče, ale více než 20 let žijící v Bolzanu.
Další možnosti na dosah
Komu by nestačilo 50 kilometrů sjezdovek s 18 lanovkami ve středisku Latemar, může se „přehoupnout“ do další vyhlášené oblasti Val di Fiemme a získá tak více než dvojnásobek. Další volbou je Dolomiti Superski, nad kterou už víc není. „To spojení náš těší, protože nám přináší i ekonomické výhody,“ tvrdí Ondertoller. A na otázku, zda návštěvníky neodrazuje, že v rámci Dolomiti Superski musejí platit vyšší cenu za permanentní jízdenku kvůli počtu lanovek a kilometrů sjezdovek, odpovídá: „Naši hosté chtějí tu nejlepší kvalitu, pokud jde o přípravu sjezdovek. Ale kromě velkého skipasu Dolomiti Superski nabízíme také místní skipas Obereggen – Val di Fiemme, stejně jako možnost jednotlivých jízd, sáňkařské a večerní jízdenky a mnoho dalších kombinací. Děti do osmi let navíc lyžují v doprovodu platící dospělé osoby zdarma. Pro velké rodiny složené ze dvou rodičů a tří dětí do 16 let je vícedenní skipas pro třetí dítě zdarma.“
Opačným případem z hlediska samostatnosti skipasu je Sulden Ski Arena, ležící v nejzápadnějším cípu Jižního Tyrolska. Z Prahy i Brna trvá cesta mezi osmi až devíti hodinami většinou přes Innsbruck a následně kolem trojmezí Rakouska, Švýcarska a Itálie. Odměnou je místo na konci světa, ze kterého už nevede žádná silnice dál, pouze obří kabina a lyžařské vleky. Právě klid, soukromí a nerušený odpočinek bývají hlavními lákadly další, v Česku méně známé destinace Jižního Tyrolska. Dovolenou tam často trávila bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, ukrýval se tam i bývalý král popu – americký zpěvák Michael Jackson. „Sice se o tom trochu ví, ale my to do světa nevykřikujeme, protože si vážíme toho, že i právě pro to ‚utajení‘ nás vyhledávají turisté i z Česka,“ prohodí na svahu s připnutými lyžemi Alexander Ortler, ředitel Sulden Ski Areny.
Že je to jméno známé? Ano, jednak se tak jmenuje nejvyšší hora Jižního Tyrolska, která se svými 3 905 metry ční nad Suldenem (italsky Solda), a za druhé Alexander Ortler profesionálně lyžoval a patřil mezi soupeře českého sjezdaře Ondřeje Banka. Není proto divu, že se do Suldenu schovala v prosinci 2023 též česká lyžařka Ester Ledecká, aby se tam připravovala na závody Světového poháru v nedalekém švýcarském Svatém Mořici. Ortler jí loni v létě „vyprojektoval“ novou sjezdovku, na které trénovala disciplínu, v níž se stala v roce 2018 v Jižní Koreji olympijskou vítězkou – Super-G.
Ledecké odkryl suldenské svahy po celý den plné slunce její trenér Franz Gamper, rodilý a zarytý Jihotyrolák žijící v Ultentalu, odkud pochází špičkový sjezdař Dominik Paris. „Když jsme spolu jezdili na lanovce, naštěstí mi neříkal jen to, jak mám jezdit, ale také mi popisoval, co je v okolí,“ pochvaluje si Ledecká a s nadšením po devíti tréninkových jízdách na černé sjezdovce vypráví: „Ale že mám krásnou kancelář! Navíc je úžasné, jak se tady o mě starají, že mi připravili a uzavřeli celou sjezdovku.“
K Suldenu patří také jedno ze šesti muzeí věhlasného horolezce Reinholda Messnera, který zde trénoval na své himalájské výstupy. Tohle se zaměřuje na led, proto se v něm nacházejí originální saně, které táhl při svém putování napříč Antarktidou k jižnímu pólu, a stan, v němž přebýval. Pro české turisty může být výhodou, že je zde v mateřštině provede Hana Eberhöferová, která se sem před roky provdala zpod jesenického Pradědu a její manžel řediteluje Messnerovu muzeu.
Čechy vábí lyžařská infrastruktura
Přímé vlakové nebo letecké spojení do Jižního Tyrolska by bylo ideální, říká Andreas Tschurtschenthaler, vedoucí PR a akcí společnosti IDM Südtirol.
Páté místo v návštěvnosti Jižního Tyrolska patří občanům České republiky. Loni tam zavítalo 104 256 Češek a Čechů, o 12 tisíce víc než před koronavirovou pandemií. Nejen o tom mluví Andreas Tschurtschenthaler, vedoucí PR a akcí společnosti IDM Südtirol, turistické centrály provincie Jižní Tyrolsko.
Jsou Češi více lyžaři, nebo cyklisté a turisté?
Češi jsou převážně lyžaři. Nejrušnějším měsícem bývá únor. V roce 2023 přijelo do Jižního Tyrolska 104 256 Čechů, kteří zde strávili v průměru 4,2 dne. Od listopadu do dubna přijelo 68 613 Čechů, jde tedy o zimní rekreanty, z nichž většinu tvoří lyžaři. Ve zbývajících měsících, nejvíce v červenci a srpnu, dorazilo 35 643 osob. Z našich průzkumů vyplývá, že téměř 90 procent lidí uvádí v létě jako motiv své dovolené turistiku. Počet cyklistů neznáme.
Kolikáté je Česko v pořadí návštěvnosti?
Jste na pátém místě za Německem, Itálii, Švýcarskem a Rakouskem. A počet stále roste, loni překonal i předcovidový rok 2019, kdy do Jižního Tyrolska přijelo 92 017 Čechů.
Zvažujete, jak tento region Čechům ještě více zpřístupnit? Co přímé vlakové nebo letecké spojení?
Samozřejmě, v současné době se zaměřujeme na zimní období a ze strategických důvodů to tak zůstane i v dalších letech. Přímé vlakové nebo letecké spojení do Jižního Tyrolska by bylo ideální. Jihotyrolská letecká společnost SkyAlps zvažuje rozvoj sezonních letů na další trhy.
Jaká jsou největší lákadla v Jižním Tyrolsku v zimě a v létě?
V zimě jsou to určitě Dolomity. Slunečná poloha na jižní straně Alp, vynikající lyžařská infrastruktura. Obzvlášť lákavá je směs alpské a středomořské kultury, která se odráží v každodenním životě, zejména v kuchyni. Knedlíky a špagety se podávají v každé horské chatě. Totéž platí i pro léto, kdy jsou města jako Bolzano nebo Merano obzvlášť zajímavá z hlediska architektury a gastronomie. V létě stojí za zmínku túry v příjemných nadmořských výškách. Nejen v Dolomitech, jejichž části jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, ale i v méně známých oblastech, jako je údolí Vinschgau. Tam se nachází Ortler, s 3 905 metry nejvyšší hora Východních Alp. Nabídku doplňuje široká vinařská nabídka s mnoha vynikajícími víny, zejména bílými.
•