Udržitelnost a respekt k přírodě jsou trvalé

Měli bychom myslet na to, kde a jak nakupujeme. Není jedno, co nosíme, protože kůže nám to vrací, říká návrhářka Kamila Vodochodská.

Najít módního kouče je snadné. Mnohem těžší je najít někoho, kdo vás naučí o oblékání přemýšlet. Návrhářka Kamila Vodochodská šíří povědomí o pomalé módě a její módní terapie se stává součástí životního stylu. Zároveň deset let spolupracuje s oděvní značkou Bushman.

Pro módu jste se narodila, nebo jste se musely hledat?
Nenarodila jsem se s vášní pro módu, ale formovalo mě prostředí, kde jsem vyrůstala – především to u babičky a dědečka. Všechny ty knížky, čínský porcelán, tolik estetična kolem. Můj vztah k umění, potažmo módě se začal utvářet na gymnáziu a po maturitě jsem položila základ milované módní terapie.
Snažím se šířit osvětu, diskutovat a rozkrývat pravdu, mnohdy překroucenou. To se týká i módního průmyslu, protože je to jeden z finančních molochů, který hýbe světem.

Proč jako módní stylistka spolupracujete i s outdoorovou značkou Bushman?
Protože má tolik rovin! Před lety mě zakladatel značky Jindřich Melichar oslovil, abych pomohla vytáhnout její DNA stylingem. Tam jsem si uvědomila, jak obrovský potenciál Bushman má. Když o pár let později přišla nabídka být součástí týmu, s Bushmanem jsem si potřásla pravicí. Tento vztah trvá deset let.

Učíte své klientky oblékat se udržitelně. Jaké jsou výhody udržitelné módy?
Udržitelnějšímu životu se nemusíte učit. Je to něco přirozeného, co je v nás zakořeněno. Ještě před pár lety se tomu neříkalo „udržitelnost“, ale „selský rozum“. Měli bychom myslet na to, kde a jak nakupujeme. Není jedno, co nosíme, protože kůže nám to vrací. A je dobré mít i přehled, jak to chodí v technologickém průmyslu. V každém produktu je spousta neviditelného a měli bychom se snažit to odhalit.

Nakolik je důležité přemýšlet o tom, co si oblékáme?
Stylem reflektujeme sami sebe, ale do velké míry také určuje, jak se budeme cítit. Je rozdíl, když se oblékneme dobře a příjemně, a když nám oblečení nesedí – něco nás škrábe, potíme se, máme potřebu něco urovnávat.

Mnoho lidí argumentuje vyšší cenou kvalitního oblečení. Narážíte na to často?
Často slýchám, že takové oblečení je drahé. Opak je pravdou. Kvalitní oblečení, oděvní doplňky i obuv jsou dlouhodobě – třeba čtvrt století – podhodnocené. Ceny se postupně srovnávají, což je pro mnoho lidí šok.
Je třeba si ale uvědomit a rozpoznat, v čem tkví kvalita. Za co platím. Jsou to benefity, které rychlá móda nemůže nabídnout – šetrné zpracování, poctivá, mnohdy ruční práce. Móda by měla být dlouhodobou investicí, nejde o vyhozené peníze. Tato investice se vrací ve funkčním šatníku, který nám bude při správné péči o něj sloužit dlouhé roky.

Je značka Bushman udržitelná?
Na udržitelnost lze nahlížet několika způsoby – já považuji za nejudržitelnější produkt, který je nošen do roztrhání. To ovšem nesmí přijít po jednom vyprání. Právě trvanlivost je jedním z důležitých parametrů udržitelnosti pro každou oděvní značku. O celkovou udržitelnost se Bushman snaží a hledá cesty a řešení, která budou dlouhodobá. To vyžaduje investice, které nejsou ekonomicky příjemné, a také čas.

V čem je oblečení Bushman trvanlivé?
Především funkčními detaily: trojité šití, zpevněné švy, podšité kapsy. Od prvotního návrhu se uvažuje funkčně. Proto jsou použita zpevněná sedla kalhot, pevné vazby, aby se případné natržení dalo dobře uzašít, prodyšný materiál. A v neposlední řadě propracovaný design. Oblečení musí nejen sloužit, ale také dělat radost.

Prodyšným materiálem myslíte přírodní?
Stěžejním materiálem u Bushmana je bavlna. Patří k němu od prvopočátku, v tom je Bushman nadčasový. S potřebou vytvářet funkční, vzdušné, ale také stylové oblečení do specifických podmínek přišel, když téměř žádná tuzemská značka tento komfort nenabízela. K bavlně v průběhu poslední éry přibyly tradiční materiá­ly, jako jsou modal, len, organická bavlna, které jsou příjemné a funkční. Například bavlněná vlákna s nylonem jsou ideální k výrobě bund, které zůstanou lehké, prodyšné, přitom odrazí jarní deštík. Malé procento polyesteru zvýší odolnost proti oděru a modal vykouzlí i z nejobyčejnějšího kousku elegantní, splývavou a jemnou záležitost. A pak jsou tu přírodní materiály, jako je len – chladivý, pohodlný při nošení a se silným tradičním odkazem.

Takže Bushman nešije jen pro zálesáky?
(Rozesměje se) Ach, to škatulkování na sociálních sítích. Vždy záleží na tom, jak člověk s módou umí pracovat. Bushman může oblékat i zálesáky, ale zároveň je na nositeli, zda se omezí pouze na „zálesáctví“. V kvalitní kostkované košili a basic tričku si můžete užít práci v lese i večeři nebo kino. Bushman je specifický tím, že obléká lidi nejrozmanitějších postav a pro různé aktivity. A zákazník tyto aktivity a činnosti tvoří. Na něm záleží, kam jednotlivé kousky unosí, jaký jim dá šmrnc a využití. Kolekce Bushman jsou využitelné jak do přírody, tak do města nebo na běžné každodenní činnosti.

Přečtěte si také